Solární dobíjení hodinek Fénix 6X: Jak získat ze slunce maximum?
Hlavní záložky
Přiznám se, že jsem při výběru nových hodinek šel primárně po velikosti displeje, protože klasický 1,2" displej, který mám na modelu FR 935 a který mají i všechny Fénixy až do modelové řady F5 Plus, je pro zobrazení map nedostatečný. Ve finále jsem se tak rozhodoval jen mezi jednotlivými provedeními Fénix 6X. A protože chci mít na zápěstí co nejlehčí hodinky, vyhrálo titanové provedení, které se ve standardu nabízí se solárním dobíjením.
Čili kdyby byla možnost koupit verzi se safírovým sklem a současně v titanu, který ušetří 11 gramů a hodinky tak váží jen 82 g (což je ale stále dost oproti 50 g u hodinek FR 935), pravděpodobně bych bral safír. Solární dobíjení tak mám v hodinkách tak nějak navíc, a když už tu je, začal jsem tuto funkci zkoumat trochu podrobněji.
Hned na začátku jen drobné upřesnění - ačkoliv se mluví o solárním dobíjení, ve většině případů k nabíjení vestavěné vestavěné baterie nedochází. Sluneční energie spíše jen snižuje spotřebu energie z baterie, takže se vestavěná baterie šetři. Aby vůbec došlo k nějakému dobíjení, musí být hodinky v úsporném režimu, kdy je vypnuto úplně vše. Pak je energetická bilance pozitivní (ale stále jde jen o procento za několik hodin). Ale kdo by chtěl mít jen hloupé hodinky bez konektivity? Zkrátka bez klasického dobíjení kabelem se neobejdete.
Poznámka: To, že se hodinky ve spořícím režimu skutečně dobijí, ověřilo několik recenzentů, jde však jen o desetiny procenta za několik hodin. Například na webu Rungo.
Jak se chytá slunce
Kde jsou tedy umístěny solární „panely“? V hodinkách jsou rovnou dva typy. Jedním je oranžový kruh na vnitřní straně lunety, který využívá 100 % sluneční energie, která na něj dopadá. Tento pruh je ale velmi tenký a má tak malou plochu.
Proto mají hodinky i druhý typ, který je umístěn na celé ploše hodinek. Garmin má pro tento typ panelu označení PowerGlass. Podle většiny zdrojů jsou tedy solární články jsou umístěny v transparentní fotovoltaické vrstvě nad displejem, která nebrání průchodu světla a tedy nezhoršuje čitelnost displeje. Když si vedle sebe dáte solární a obyčejné hodinky Fénix 6, neuvidíte rozdíl.
Je ale zajímavé, co píše DC Rainmaker, asi největší tester sportovních zařízení, jakého znám. Ten uvádí, že solární články jsou umístěny pod displejem. „However, there’s a second solar panel you can’t see – despite being the entire display face. Under the display is another solar panel that has a 10% photovoltaic level. This panel is of course far larger than that of the thin bezel strip, but is also getting 10% of the sun’s rays, due to the display blocking much of it.“
Firma Corning pak na svém webu uvádí následující: „The fēnix 6X Pro Solar is a premium solar-powered GPS multisport watch packed with the tracking and monitoring you’d expect, plus its PowerGlass™ lens uses sunlight to extend battery life for when adventures take you off the grid. The large 1.4-inch display also features tough, scratch-resistant Corning® Gorilla® Glass DX which enhances display readability through a 75% improvement in front surface reflection.“
V každém případě účinnost tohoto panelu je jen 10 %, což je ale zase vyváženo jeho plochou. Horní vrstvu celých hodinek pak tvoří ochranné sklo Corning Gorilla Glass DX, která sice méně odolné než safír, ale současně má méně odlesků a nabízí i lepší kontrast.
Když není slunce, není energie
Dobře, tolik teorie, zkusme se na efekt solární energie podívat z praktického hlediska. Garmin u tohoto modelu uvádí, že v režimu GPS se výdrž prodlouží z 60 na 66 hodin a v režimu hodinek z 21 na 24 dnů. Ovšem za předpokladu, že hodinky budou během dne zhruba tři hodiny na slunci. A to opravdu na slunci, nesmí tedy být ani pod mrakem.
Pro představu, co to znamená „plné slunce“. Jednotkou intenzity osvětlení je lux. Například běžná žárovka v domácnosti má intenzitu 500–1000 luxů. Ovšem aby hodinky dosahovaly na uváděné hodnosty, je potřeba světlo o intenzitě okolo 50 tisíc luxů.
Modelové případy intenzity osvětlení:
- 100 – zamračený den
- 200 – obývací pokoj
- 320–500 – kancelář
- 400 – východ nebo západ slunce za jasného dne
- 1 000 – pod mrakem
- 4–5 000 – zimní poledne za jasného dne (slunce nesvítí přímo na hodinky)
- 10–25 000 – jasný letní den (slunce nesvítí přímo na hodinky)
- 32–130 000 – hodinky pod přímým sluncem
Jak vidno, plnou nálož požadovaných 50 000 luxů získáte jen tehdy, když jsou hodiny naměrovány přímo na sluneční kotouč, který by neměl být blokován výraznou oblačností. To, že hodinky využívají sluneční energii na maximum, ukazuje doplněk Intenzita slunečního záření. Ten zaznamenává v grafu intenzitu za posledních šest hodin.
Ukazatel slunečního záření
Současně je nad grafem také aktuální ukazatel - kruh, který je rozdělen na deset dílků. Co dílek, to deset procent. Když tedy máte hodinky na přímém slunci, nebo je slunce schováno za nepříliš výrazným mrakem, je ukazatel plný. Naopak doma, v kanceláři nebo v lese, není vyplněn žádný dílek.
Tento kruh je také součástí speciálního vzhledu hodinek, takže intenzitu slunečního záření máte okamžitě po ruce a nemusíte kvůli tomu zapínat doplněk. Zde má však indikátor zpoždění, tj. když hodinky vystavíte slunci, indikátor se vyplní až po určité chvíli - a naopak. Je pak trochu škoda, že indikátor není možno přidat do datového pole, takže byste přímo při aktivitě viděli, zda má slunce nějaký efekt, či nikoliv.
A teď prakticky
Abyste tedy získali ze solárního dobíjení maximum, je třeba být celou dobu během aktivity na slunci. Stačí jen, abyste si hodinky zakryli tělem nebo otočili směrem od slunce a efektivita solárního dobíjení se začne blížit nule. Když tedy běžíte nebo jedete na kole směrem od slunce, můžete na maximum solárního dobíjení zapomenout.
U běžců se dá těžko předpokládat, že budou běhat tak, aby byly hodinky neustále na slunci. U jízdy na kole je to jednodušší, stačí dát hodinky do držáku na řídítka, čímž pochytáte maximum slunečních paprsků. Stačí však, aby slunce bylo nad obzorem a ouha, efektivita prudce klesá. Když tedy jezdíte primárně ráno nebo večer, ze slunce nic moc mít nebudete. To platí i pro zimní období, kdy se slunce pohybuje nízko nad obozorem celý den.
Ještě horší je to v lese, tam je efekt solárního dobíjení opět mizivý. Když si tak zrekapituluji, kdy mi slunce "něco dalo", může jít tak o deset až dvacet procent času, co jsem s hodinkami strávil na kole. A to jen díky tomu, že mám hodinky na řídítkách nastaveny tak, aby pochytaly maximum slunečního záření.
Kalifornie to jistí
Zkrátka a dobře, solární dobíjení je fajn, ale abyste z něj něco měli, musíte být na slunci - a to musí svítit co nejpříměji na hodinky, nikoliv z úhlu. Stalo se mi, že několik dnů bylo pod mrakem a když už vysvitlo slunce, vyrazil jsem do lesa, takže ze slunce jsem tak za celý týden neměl vůbec nic. Zkrátka když zataženo, pohybujete se v lese, nebo jsou vaše aktivity spíše ranní a večerní, máte celkem smůlu.
Nutno říci, že kdybych fotovoltaické články v hodinkách neměl, nikterak by mi to nevadilo, vzhledem k tomu, v jaké lokalitě bydlím. Jak už jsem psal, šlo mi především o titanové provedení. Ale kdybych jezdil jen po silnici a bydlel v Kalifornii, určitě bych solární dobíjení ocenil více.
Diskuse k článku (0)