Recenze Garmin Charge: Externí baterie prodlouží život navigace Edge 1030 o více než 20 hodin
Hlavní záložky
Současně s cyklonavigací Edge 1030 byla loni uvedena také externí power banka Garmin Charge určena pro tento model. Díky tomu, že je možné ji připevnit přímo na držák navigace, je možné dobíjet přímo za jízdy - není nutno řešit žádné kabely obecných externích baterií či jejich upevnění na řídítka nebo kamkoliv jinam.
Edge 1030 má na spodní straně přímo v místě pro upevnění držáku elektrické kontakty, do kterých se power banka zapojí přes představný držák. Do něj je nejprve nutno zapojit redukci dodávanou s power bankou, aby se pro konektor vytvořil průchod. Montáž je poněkud méně intuitivní a i podle návodu mi trvalo asi deset minut, než se mi podařilo „vnitřky“ vyměni.
Jak navigace, tak baterie se pak připevní nikoliv otočením, jako je standardem u běžného držáku, ale obojí má pojistnou páčku. Instalace je velmi pevná, ani jedno zařízení se ani nehne. A i když jsem drandil na trailech, kořenech či šutrech, baterie držela jako přibitá.
Vydrží dlouho, dlouho
Pokud je při jízdě baterie zapojena, navigace je napájena přímo z ní - nedobíjí se vnitřní baterie. Čili když máte před jízdou 70 %, bude mít po jízdě rovněž 70 %, resp. 71 či 72 %, protože k malému dobití přece jen dojde. Na boční straně power banky jsou čtyři modré diody, které ukazují, kolik energie v baterii zbývá. Po cca 5 hodinách jízdy zmizela jedna dioda, takže proklamovaných 20+ hodin vypadá reálně.
Když pak po jízdě Edge 1030 vypnete a necháte ji připojenou k baterii, začne probíhat nabíjení navigace - a když druhý den opět vyrazíte, budete mít plno. To se hodí, protože pak nemusíte sebou power banku vůbec brát. Výhoda možnosti připojení během jízdy je pak pro mnohé poněkud zbytečná. Mimochodem, nabíjení touto cestou je velmi rychlé, trvá zhruba dvakrát kratší dobu než přes USB.
Nabíjení baterie probíhá pomocí microUSB kabelu, konektor je schován pod gumovou krytkou. Zde je rovněž i klasické USB, to slouží pro dobíjení dalších zařízení, jako jsou hodinky, jiné typy navigací, mobilní telefony apod. Zkrátka čehokoliv, jako běžná power banka. Musíte ale počítat s tím, že třeba tablet se bude dobíjet hodně dlouho, zatímco telefon s malou baterií jako je iPhone SE se nabije vcelku svižně. (Baterie vydrží tak na dvě nabití tohoto mobilu.) A ve chvíli, kdy začne v power bance docházet šťáva, začne poslední dioda blikat.
Dobrá, ale drahá
Garmin Charge je zkrátka super doplněk pro Edge 1030, celé kombo by mělo vydržet až 44 hodin. Berme to ale trochu s rezervou, protože samotný Edge 1030 při jízdě nevydží uváděných 20 hodin, reálně spíše kolem 15 - záleží na tom, co máte připojeno za senzory, zda je zapnutá navigace, podsvícení apod. Možnost dobití jiného zařízení je také fajn.
Celé to trochu kazí cena, přece jen za 3 490 Kč už můžete pořídit power banku o vyšší kapacitě, případně rovnou dvě. Sice ji nepřipojíte za jízdy k navigaci tak pohodlně jako Garmin Charge, ale ušetřené penéze vás budou hřát v kapse. Navíc výdrž Edge 1030 je taková, že bez problému přežije celý den v terénu, takže dobíjet můžete jen přes noc kabelem.
Stručné parametry
- Rozměry:
- Typ baterie: Lithiová
- Výstupní kapacita: 3 100 mAh při 5V (15,5 Wh)
- Doba provozu baterie: až 24 hod. napájení zařízení Edge 1030
- Rozsah nabíjecí teploty: 0–45 °C
- Rozsah provozní teploty: -20–60 °C
- Vstup: 5–5,5 V / 2 A
- Výstup: 5,07 V / až 1 A – elektrické kontakty; 5,07 V / až 2,4 A – port USB
- Stupeň vodotěsnosti: IPX7
- Cena: 3 490 Kč
Diskuse k článku (0)