Fénix 5X: Jak dopadlo měření tepu optickým senzorem?
Hlavní záložky
Optický snímač tepu se začal v hodinkách Garminu objevovat v loňském roce, začal s tím model Fénix 3 HR, přidal se Vívoactive HR a dále běžecké modely jako Forerunner 235 nebo 735XT. Jeho používání je daleko pohodlnější, není nutno dávat si před aktivitou hrudní pás, není nutno nic párovat a řešit to, zda má baterie v hrudním pásu dost šťávy a tep nevypadává během aktivity.
Optický snímač navíc umožňuje snímat tep v průběhu celého dne a ukázat přehledný graf, navíc přibyla funkce Minuty intenzivní aktivity, který zjišťují, jak moc jste aktivní během celého týdne. To je další ukazatel vedle počtu nachozených kroků a podle něj si můžete udělat představu, jak to s vaším pohybem je.
Jenže jak už jsem psal v testech Vívoactive HR či Fénix 3 HR, snímač má svoje rezervy. Může se tak stát, že zatímco šlapete na kopce do kopce jako blázni a hrudní pás ukazuje tep okolo 175 tepů za minutu, zatímco podle optického snímače v hodinkách si válíte šunky někde v pásmu Z3. A naopak někdy si optika myslí, jak stašlivě makáte a vy se přitom někde vyklusáváte.
Dobře je to vidět na přímém srovnání v tomto článku (případně v testu VHR). Zatímco průměrný tep podle hrudního pásu připojeného k Edge 820 ukazuje hodnotu 145 t/m, optika ve Fénixu 5X jen 124 t/s. A když jsem strávil skoro hodinu v posilovně a F5X mi v sérii ukazoval nižší hodnoty tepu než při odpočinku, tak to asi úplně ono nebude.
Zkrátka optika nikdy nebude přesná, ostatně stačí mít trošku chlupatější zápěstí či tetování a optický snímač můžete rovnou vypnout.
Mimochodem, zatímco v jiné jízdě naměřil Edge 820 trasu kratší, v této jízdě změřil trasu kratší Fénix 5X. A naopak naměřil více nastoupaných metrů než Edge 820, což je přesný opak oproti zmíněné aktivitě. Je tedy patrné, že nějaké exaktní srovnání nelze dělat, někdy ukáže více jedna navigace, jindy druhá.
Diskuse k článku (0)