Fénix 5X: První okamžiky s nejvybavenějšími hodinkami Garminu (dojmy, specifikace, mapy)

6.4.2017
Na Fénix 5X jsem se těšil od chvíle, co byly představeny veřejnosti. Proč? Jsou to jediné mapové hodinky v nabídce poté, co se postupně doprodává model Epix. A konečně je mám na ruce (a na kole)
Fénix 5X na ruce

Jsou velké, jsou těžké, ale umí mapy! A to je to hlavní


Fénix 5X je nejvyšším modelem celé řady, která zahrnuje celkem troje hodinky: Malé a lehké Fénix 5S, které ocení především ti s menším zápěstím (a tedy hlavně ženy), dále Fénix 5 a konečně Fénix 5X. Rozdíly nejsou příliš velké, mezi F5S a F5 je rozdíl v podstatě jen ve velikosti a hmotnosti s tím, že model F5 má větší rozlišení displeje - 240 × 240 oproti 215 × 215 u F5S (a to je stejně jako Fénix 3).

Oba modely jsou nabízeny za základní cenu 15 990 Kč s tím, že mají standardní krycí sklo displeje a nemají Wi-Fi. Verze se safírovým sklem a Wi-Fi stojí nemalých 18 990 Kč. Nejvyšší model F5X pak už má standardně safírové sklo i Wi-Fi a stojí 19 990 Kč. Oproti F5 se ale kromě vyšší hmotnosti a větší velikosti liší hlavně podporou map - na malém displeji zobrazí mapu Evropy, která je ve standardní dodávce.

Když srovnáte základní verzi F5 a F5X, je tu rozdíl 4 000 Kč. Jenže když budete srovnávat srovnatelné, tedy verzi s Wi-Fi a safírem, už je tu rozdíl pouhých 1 000 Kč a to opravdu není mnoho za 12 GB paměti, mapy a navigaci. Pokud vám nevadí, že hodinky jsou o 14 gramů těžší, o pár milimetrů větší a tlustší, pak je F5X jasným favoritem. S mapami totiž mobilní navigace získává naprosto nový rozměr.

Velké, tlusté, těžké, ale skvělé

Hodinky jsou prodávány v celkem malém balení. To totiž neobsahuje nic jiného, než hodinky samotné, nabíjecí kabel a manuál. Ve srovnání s Fénix 3 HR jsou hodinky rozměrově stejné, průměr 51 mm a tloušťka 17,5 mm. Oproti původnímu modelu F3 bez HR jsou pak o dva milimetry tlustší. Hmotnost F3 HR a F5 pak činí shodně 86 gramů, zatímco F5X váží nezanedbatelných 98 gramů se silikonovým páskem a 196 gramů s kovovým.

Tip: Recenze Garmin Fénix 3 HR

Každopádně na ruce jsou hodinky cítit, zejména ve srovnání s Vívoactive HR, kterém nosím běžně. To by ale nevadilo, stejně jako mi nevadí jejich průměr. Tloušťka už je ale enormní a vejít se s hodinkami do cyklorukavic, do manžety košile nebo bundy s úzkými rukávy je už docela obtížné. Navíc mám úzké zápěstí, takže řemínek zapínám na čtvrtou zdířku. Řemínek je navíc docela dlouhý - ještě že má dva jistící pásky, jinak by mi na ruce plandal.

Celkem zásadní novinkou je nabíjecí kabel. Už tu není kolíbka, ale kabel podobný microUSB-C nebo koncovce Applu - je oboustranný, takže nemusíte řešit orientaci. do konektoru na hodinkách se zapojí stejně jako zasunujete kabel do USB. Je to pohodlné a já toto řešení s nadšením kvituji. Na první pohled si také všimnete méně vystupujícího optického snímače tepu, takže hodinky lépe sedí na ruce.

Fénix 5X = Fénix 3 HR + Epix

Designově je F5X hodně podobný F3 HR, nehledejte žádné zásadní změny, na první pohled byste ani nepoznali, že mám na ruce nový model. Zůstala logika ovládání, podobné je i menu; zde došlo ke změnám jen kosmetickým, je tu nový font a pár nových vychytávek. Pokud jste už někdy měli v ruce F3 nebo třeba FR 735XT, nic vás nepřekvapí. 

Kulatý displej je stejně velký jako u F3 HR, jen má o něco větší rozlišení, a tudíž je detailnější, při zběžném zkoumání to ale nepoznáte. Výhodu vyššího rozlišení oceníte v podstatě jen při zobrazení mapy. A právě mapa je hlavní výhodou F5X. Hodinky Epix, které byly donedávna jediným mapovým modelem Garminu, jsou postupně doprodávány a nahrazuje je právě F5X. Ovšem za podstatně vyšší cenu, zatímco Epix stojí 13 490 Kč, F5X je o 6 500 Kč dražší.

Tip: Podrobná recenze Garmin Epix

Epix má ovšem obdélníkový displej o stejné velikosti a rozlišení jako FR 920XT, tedy 205 × 148 bodů, což je pro zobrazení mapy hodně málo - zejména ve vertikálním směru. F5X nabízí skoro o sto bodů více, takže vidíte při běhu, chůzi nebo jízdě dále dopředu. Rozdílem je také displej samotný, Epix je dotykový, zatímco F5X nikoliv. Při ovládání mapy se dotyk hodil, na druhou stranu dotyk nebyl použitelný za běhu či jízdy, zatímco ovládání tlačítky je snadné i při aktivitě a s rukavicemi na rukou. 

Konečně použitelná mapa na hodinkách

V balení získáte cyklomapu Evropy Garmin Cycle Map 2016.20, dále TopoActive Europe West a TopoActive Europe East. F5X podporuje i Birdseye Imagery pro zobrazení satelitního pohledu. Zatím jsem zkoušel jen cyklomapu během jedné jízdy, a to vedle stejné mapy v Edge 820, a musím přiznat, že jsem tuto mapu podcenil. Proč?

Na Edge 820 je totiž zobrazení prvků nevýrazné a nekontrastní, lesy jsou tmavě zelené a stezky modré, takže při jízdě nejsou vidět. Hlavní cesty jsou tenké a při letmém shlédnutí mapy během aktivity vůbec nevidíte detaily. F5X stejnou mapu, která je založena na datech Openstreet, zobrazuje podstatně lépe. Lesy jsou světlé, stezky černé, takže jsou krásně vidět, dobře vidět jsou i názvy ulic a cest.

Rozlišení obou přístrojů je v podstatě stejné (Edge 820 má 200 × 265 bodů), jen Edge těží s většího displeje - 2,3" místo 1,2". V režimu mapy tak Edge má navíc prostor k zobrazení velkého a čitelného názvu ulice nebo cesty, po které jedete, v horní části obrazovky. F5X místo toho ukazuje název cesty přímo na mapě, kde je o dost hůře čitelná (a navíc orientovaná ve směru cesty, takže někdy musíte pootočit hlavu, abyste název přečetli). Zkrátka zatímco s Epix mne na kole nijak nenadchnul, Fénix 5X si pro běžné ježdění docela dobře dokážu představit. 

Z jedněch hodinek do druhých

A ještě jeden postřeh. Když jsem měnil Vívoactive HR, kde jsem měl dopoledne nachozeno nějaké kroky, nastoupaná patra atd. za F5X, stačilo v aplikaci Connect na mobilu změnit jako výchozí hodinky pro sledování denní aktivity F5X a vše se přeneslo do Fénixu - mám v nich tedy týdenní historii kroků, pater i intenzivní aktivity. Když jsem před rokem měnil VHR za Fénix 3 HR, nic podobného se do hodinek neuložilo. Takže palec nahoru!

Stay tuned!


Diskuse k článku (0)
Tagy: