Garmin Fénix 3 Optic: Špičkové hodinky, které si vystačí bez hrudního HR pásu
Hlavní záložky
Fénix 3 jsou nejvyšším a také nejdražším modelem multisportovních hodinek amerického Garminu. Oproti řadě Forerunner podporuje kromě běhu také řadu dalších aktivit, jako je kolo, golf, plavání, posilovna, rotoped, lezení, pádlování atd. V podstatě si můžete vytvořit jakoukoliv aktivitu a přidat jí potřebné sledované údaje, spárovat se s různými čidly (kadence, rychlost, foot pod, HR pás…), či dokonce vytvořit multisportovní aktivitu jako triatlon nebo kombinaci jiných dalších sportů. Zkrátka na co si vzpomenete.
Základní cena Fénix 3 je 12 990 Kč (v eshopech se dá sehnat i podstatně levněji) za šedou verzi s tím, že se připlácí za hrudní pás, safírové sklo, titanové provedení či kožený pásek. Kombinací je zkrátka mnoho a letos k nim přibyla i verze s optickým snímačem tepu. Ta se v tuto chvíli nabízí pouze v šedém provedení se silikonovým páskem a safírovém sklem a stojí nemalých 16 490 Kč. Varianta s pásem HR Run pak přijde na 17 990 korun.
Optika v hodinkách
Oproti standardním Fénixům se novinka liší optickým snímačem na spodní části hodinek, který je trošku vystouplý nad své okolí. Hodinky jsou tak o něco tlustší a o pár gramů těžší, není to však, co by vám překáželo. Včetně pásku se tak dostávají na 90 gramů, což je o nějakých 6 gramů víc oproti základnímu modelu. Spíše než vyšší hmotnost trošku vadí čidlo, kvůli kterému hodinky na ruce nesedí úplně celou svou plochou, ale trošku se „kolíbají“. Ale opět to není nic, co byste vnímali.
V balení najdete kromě hodinek také dobíjecí „dokovací“ stanici s nabíječkou a možností připojit k počítači. Přes počítač lze synchronizovat aktivity či nahrávat nový software, to samé už ale umí hodinky skrze připojený telefon nebo Wi-Fi. Hodinky lze připojit ke všem typům ANT+ snímačů, které Garmin nabízí, a sice základní HR pásy, pás HR Run nebo HR Swim, foot podu, čidlu kadence a rychlosti na kole, powermeteru a dalším – není tu žádné omezení.
Ovládání hodinek je stejné jako u modelu bez optického snímače, ovšem díky snímači přibyly hodinkám nové funkce. Tou hlavní je sledování celodenní aktivity – hodinky zaznamenávají váš tep po celý den, takže se můžete dívat, jak vysoký je při práci v kanceláři, když jdete pro děti do školy nebo když pracujete na zahradě. Nemusíte se starat o hrudní pás, vše probíhá automaticky. Widget ukazuje váš aktuální tep a průběh tepu za poslední čtyři hodiny s tím, že si můžete nechat zobrazit i průměrné tepy posledních sedmi dní.
Nové sledovače
Novinkou letošního updatu, který dostaly i běžné Fénixy, je widget My Day. Který ukazuje přehled vašich denní aktivit – počet kroků, počet nastoupených pater, čas a typ poslední aktivity, intenzivní minuty a spálené kalorie, aktivní i pasivní dohromady. U každé položky je pak vidět, zda byl již splněn denní cíl. Další novinkou jsou intenzivní minuty – HR zaznamenává váš tep a zaznamená počet minut s vysokou aktivitou.
Podle Garminu byste měli zvládnout 30 minut intenzivní činnost 5× týdně, takže váš týdenní cíl je nastaven na 150 minut. A je jedno, zda jedete na kole, běžíte, či cvičíte v posilovně, a nezáleží na tom, zda se tep zaznamenává přes vestavěný snímač nebo HR pás. Proto tuto funkci mají také „obyčejné“ Fénixy. Dokonce nevadí, když tyto intenzivní minuty zvládnete na jiném zařízení, například na cykloGPS při jízdě na kole – vše se sčítá díky aplikaci Garmin Connect.
Je snímač přesný?
Testy snímače jsem provedl při pěti různých aktivitách – bruslení na inlajnech, běhu, jízdě na kole, plavání a silovém tréninku. Testy probíhaly s hodinkami Fénix 3 a zapnutým optickým snímačem tepu, hodinkami Vivoactive a cyklistickým počítačem Edge 705, obě zařízení s hrudními pásy HRM Standard a HRM Premium. Hodinky Vivoactive byly připojeny k HRM Premium, zatímco Edge 705 k HRM Standard – všechna zařízení i pásy pocházejí od Garminu.
Výsledek je poněkud rozporuplný. Zatímco při běhu a jízdě na kole bylo měření tepu ve srovnání s hrudním pásem poměrně přesné, občasná kontrola aktuálního tepu ukázala jen drobné rozdíly s tím, že na začátku byly větší a postupně se stíraly, až oba snímače ukazovaly prakticky totožné hodnoty. Při jízdě na inlajnech, kdy se střídala rychlá a pomalá kola, případně jsem zastavil kvůli dětem, už byly rozdíly o poznání větší a pohled na křivky průběhu odhaluje rozdíly v intenzitě i tvaru grafu.
Asi největší disproporce nastala při silovém tréninku, kdy se často mění pozice rukou a tudíž i „přilnavost“ hodinek k ruce. V posilovně byl zkrátka optický snímač úplně mimo, často ukazoval nižší tep při aktivní sérii než při odpočinku mezi sériemi, někdy tep nesmyslně vyskočil nahoru, aby pak spadl pod klidovou úroveň (tep 70 při benchpressu opravdu neodpovídal realitě). Naopak u hrudního pásu je vidět konzistence při jednotlivých sériích a odpočinku a postupný růst maxima HR.
Při plavání pak optický snímač nefunguje vůbec, jakmile zapnete plavecký trénink, optický snímač se vypíná a je možno se spolehnout jen na plavací HR pásy (např. HRM-Swim). Přitom pod vodou snímač funguje, což jsem ověřil zapnutím běhu a odplaváním několika kol. Jeho přesnost pod vodou ale není optimální, což je asi důvod, proč jej Garmin vypnul. Je možné, že časem dojde k nějaké softwarové optimalizaci a doladění a snímač bude fungovat i pod vodou.
Použití optického snímače je velmi pohodlné, nemusíte nasazovat hrudní pás, který může vadit a jeho pozici je nutno kvůli pocení občas „ladit“, výsledky měření ovšem nejsou úplně přesné. Vypadá to, že čím rovnoměrnější tempo při aktivitě máte – a tedy méně výkyvů v tepech nahoru a dolů – tím je měření přesnější. Jde zpravidla o běh a jízdu na kole. Také to vypadá, že optický snímač je závislý na pohybech ruky – čím víc „mácháte“ rukou, tím méně přesné měření je. Na kole je pozice ruky stále stejná, při běhu víceméně také. V posilovně je to přesně naopak.
Poznámka: S novým firmwarem 2.92, který je zatím v betaverzi, se přesnost měření tepu o něco zlepšila. Stále však nastávají potíže ve chvíli, kdy se ruka příliš rychle hýbe, nebo když je orientována směrem vzhůru – při běhu nebo jízdě na kole je tak měření už hodně dobré, v posilovně má snímač tepu své fyzické limity a software si s tím pak už nedokáže poradit.
Nižší výdrž
Optický snímač má i dopad na baterii. Pokud necháte měřit tep celý den, sníží se výdrž podle Garminu z nějakých šesti týdnů na třetinu, tedy zhruba na týdny dva. Moje zkušenosti ukazují, že za 24 hodin baterie spadne kapacita baterie o 11 %, což znamená výdrž devět dnů – ovšem s připojeným telefonem, což má na výdrž také svůj vliv. Při běžném provozu, tedy 8:35 h GPS aktivity (kolo, běh, inlajny), 3:15 h silového tréninku (v podstatě jen stopky se zapnutým HR snímačem) a s jednou hodinou plavání vydržely hodinky 6 dnů. A to není vůbec špatné.
HR snímač je možné samozřejmě zcela vypnout, pak se výdrž celkem výrazně prodlouží, kapacita baterie spadne za den jen o několik procent a hodinky s výše zmíněnou zátěží by měly zvládnout vydržet o několik dnů více. Je ovšem trochu škoda, že v menu najdete možnost snímač tepu pouze zcela vypnout, tudíž nejen pro denní sledování HR, ale také pro měření aktivity. Přitom by stačilo přidat položku, aby se zapínal automaticky při startu aktivity, pokud není v dosahu hrudní HR pás.
Zajímavou funkcí snímače je vysílání signálu, tzv. broadcasting. V takovém případě fungují hodinky jako ANT+ hrudní pás, snímají tep a bezdrátově jej přenesou do jiného zařízení, například cykloGPS. Můžete tak mít svou GPS na kole a hodinky na ruce, kde snímají tep. V tomto režimu bohužel Fenix nelze používat jako hodinky, na displeji se zobrazí čas a aktuální tepová hodnota. Na druhou stranu notifikace neustále chodí a při jízdě na kole stejně není čas si hrát s widgety. Tato funkce se hodí tehdy, když nemáte hrudní pás a současně si nechcete vybíjet hodinky při jízdě na kole (nebo jiné aktivitě).
Velké, ale funkční!
Fenix 3 jsou nekompromisní hodinky, které nabízí měření snad všeho, na co si vzpomenete. S integrovaným snímačem tepu pak odpadá nutnost mít pro sledování hodnot tepu při aktivitě, ale i během dne, hrudní pás. Přesnost snímače sice není tak dobrá jako u hrudního pásu, jeho použití je však podstatně pohodlnější a navíc je aktivní neustále, takže na něj nemusíte vůbec myslet. Nestane se vám tak, že se chcete v práci proběhnout před obědem a zjistíte, že pás zůstal doma.
Hodinky jsou ale docela velké a relativně těžké, takže celodenní nošení už může někomu vadit. Já si na ně pořádně nezvykl ani po týdnu nošení. Musíte se tu a tam poprat s těsnými rukávy a manžetami a špatně se oblékají tlustší prstové rukavice. Všechny tyto problémy odpadají s hodinkami Garmin Vivoactive, které používám už téměř rok a které jsou tak tenké a lehké, že o nich vůbec nevím. Na druhou stranu mají výrazně nižší výdrž při GPS aktivitě a jsou funkčně velmi omezené. (Nová verze Vivoactive HR Optic, která se chystá na duben–květen tohoto roku, už bude ale zase o kus dále.) Zkrátka musíte si vybrat, co je pro vás důležitější – a cenově dostupnější.
Plusy
- Široká nabídka sportovních funkcí
- Widgety a vzhledy hodinek lze stáhnout
- Vestavěný HR snímač
- Safírové sklo
- Výdrž při GPS aktivitě
Minusy
- Velikost a hmotnost
- Tlustší než starší model
Diskuse k článku (0)