Bezdrátová čidla rychlosti a kadence Garmin pro standard ANT+
Hlavní záložky
Jak čidlo kadence, tak čidlo rychlost, prodává Garmin za rozumných 1 090 Kč s tím, že pokud si koupíte některou cyklonavigaci – Edge 520, 820 nebo 1000 – s označením Bundle, máte tato čidla přímo v balení.
Dávno překonané
U dřívějšího modelu, takového, jaký mám k již devítileté cyklonavigaci Edge 705, existovalo centrální čidlo, které se umístilo na zadní stavbu. Na výplet se pak upevnil magnetický protikus, který umožnil snímat otáčky kola, na kliky pak magnetický protikus, který umožnil snímat otáčení klik. Kdykoliv se jeden z protikusů přiblížil ke snímači, započetlo se jedno otočení kola nebo kliky.
Nevýhoda tohoto sytému je jasná - bylo nutno umístit oba protikusy tak, aby se při otáčení přiblížily ke snímači, což nebylo právě jednoduché. Protikus na kliky se navíc upevňoval pomocí stahovacích pásků, takže jakákoliv demontáž či snaha o posunutí značila jejich zničení a instalace nových pásků. Nehledě na to, že oba protikusy byly velmi maličké a hrozilo jejich ztracení, pokud zrovna nebyly na kole.
Kompletně přepracované
Nové snímače už pracují zcela nezávisle. Snímač tempa se umisťuje na náboj, ať už přední, nebo zadní (dopředu se dává výrazně lépe), snímač kadence stejně jako předním na kliku, opět je jedno, jakou. Oba snímače se upevňují pomocí gumiček, přičemž u tempa je gumička součástí snímače, u kadence si můžete vybrat se ztří velikostí podle tloušťky klik.
Každý snímač je napájen klasickou baterií CR 2032, stejně jako snímač starý. Oba snímače jsou voděodolné, takže jim nevadí déšť čí bláto. Snímače jsou vybaveny gyroskopem, takže už nepotřebují žádný magnetický protikus, snímá se přímo jejich pohyb. U snímače tempa se navíc provádí autokalibrace z GPS, takže není nutno zadávat obvod kola; prostě se jen rozjedete a za nějakých pět minut kompatibilní naviagce (což je například Edge 820) nahlásí, že čidlo bylo zkalibrováno.
Snímač tempa se hodí v lese
Funkce snímače kadence je celkem jasná, jednak na displeji cyklonavigace vidíte, jak rychle šlapete (já obvykle mívám 85 na rovince, okolo 100 do kopce), a v deníku Connect si pak můžete prohlédnout graf, který si pak dáte do souvislosti s rychlostí a průběhem stoupání či klesání. Snímač rychlosti pak má výhodu všude tam, kde je slabý signál GPS, což vás ochudí o určitou délku trasy. Například jízda v hustém lese nebo úzkým údolím je problém. Na trase, která vedla pouze lesem a měřila podle Edge 820 s čidlem 35 km, ukázal Vivoactive HR jen 33,5 km.
Diskuse k článku (0)