Hodinky Epix 47 mm: Vyplatí se koupit starší model, nebo je lepší novější Pro? Výhody a nevýhody
Hlavní záložky
Pokud máte hluboko do kapsy a přitom chcete nové Fénixy 7 nebo Epixy, máte možnost využít bazarových nabídek starších modelů – tedy modelů původních, ne Pro. U Fénixů jsou v tomto ohledu zajímavou volbou základní Fénixy 7 bez safíru a soláru, které se nové dají sehnat za dvanáct tisíc a bazarové ještě laciněji.
Ostatně to jsem už na webu zmiňoval několikrát. Garmin tyto hodinky udržuje stále v prodeji, protože jsou zajímavou volbou právě pro ty, co nutně nepotřebují snímač páté generace nebo prostě jen chtějí ušetřit. Toto provedení je ale zajímavé i čitelností displeje – tím, že chybí solární vrstva, mají hodinky lepší kontrast a méně odlesků. Modely Pro už totiž bez soláru nepořídíte.
„Staré“ Epixy se vyplatí více
Ale co Epixy? Má u nich cenu přemýšlet o starším modelu? Ten je postupně stahován z prodeje a nutno říct, že ceny modelů Pro, které nedávno klesly, už jsou u 47mm provedení celkem zajímavé a cena staršího provedení není natolik nízká, aby ten rozdíl hrál takovou roli. Epixy se tak vyplatí spíše tehdy, pokud narazíte na zajímavou cenu z druhé ruky.
Tip: Garmin plošně snižuje doporučené koncové ceny hodinek Fénix 7 Pro a Epix Pro
Já měl původní Epixy hned od uvedení do prodeje v lednu 2022, načež jsem je po roce a půl vyměnil za Fénixy 7X Pro. Zhruba po půl roce mi hodinky ale Epixy začaly chybět, občas jsem je potřeboval kvůli testům. A tak jsem si je pořídil znovu, safírový model z druhé ruky. Ten má výhodu v nižší hmotnosti než model základní, ale zase má více odlesků než Gorilla Glass DX.
Čtete dále: Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix
Třeba Pulsmetry.cz nabízí safírové Epixy za 16 990 Kč, bazarové se dají pořídit za 10 až 12 tisíc korun. Safírové Epixy Pro se pak dají ve stejném shopu koupit za 19 990 Kč. To je rozdíl tří tisíc korun a v takovém případě se nevyplatí šetřit na starém modelu, Ten dává smysl fakt jen tehdy, kdy si jej pořizujete z druhé ruky – samozřejmě v nějakém rozumném stavu, a to ideálně do roka stáří, aby nebyl příliš „poničen“ displej AMOLED a vyšťavená baterie.
Čtete dále: Jak se nespálit při koupi hodinek. A to jak nových, tak z druhé ruky. Na co si dát pozor?
Delší doba nabíjení
A co tedy přijdete pořízením staršího modelu? Výdrž baterie je stejná, tam se žádná změna neudála. To znamená 16 dnů v pohotovosti s vypnutým displejem a 6 dnů v režimu always-on, 30 až 42 hodin v aktivitě s GPS, záleží na tom, jestli vám nevadí mít v aktivitě vypnutý displej. Při chůzi či běhu je to ok, na kole preferuji aktivní displej, i když jde o režim „bludička“; za většiny podmínek i v tomto režimu něco vidět je.
Co se ale změnilo, je doba nabíjení. Nová řada Pro se dobíjí o poznání rychleji než stará, Epixy Pro 47 mm jsou na 90 % nabity za zhruba hodinu, zatímco staršímu modelu to trvá zhruba hodinu a tři čtvrtě. Není to tak zásadní, dobíjíte zhruba jednou týdně, ale pro někoho to roli hrát může. Pokud však nabíjíte průběžně, tedy když je příležitost (třeba když jste ve sprše), a nečekáte, až je baterie zcela vybitá, může vám to být asi jedno.
Tip: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED? (v závěru se věnuji délce nabíjení jednotlivých modelů)
Zásadním rozdílem je optický snímač páté generace, který kromě přesnějšího měření nabídne do budoucna také měření EKG a už nyní umí měřit teplotu pokožky během spánku. Ale není to nic, co by vám mohlo až tak chybět, měření teploty je fajn, ale zatím nemá žádný praktický přínos v lepším fungování jiných metrik (spánek, menstruace, Body Battery…).
Čtěte dále: Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty
Lepší tlačítka
Na novém modelu potěší také výrazně lepší mechanika tlačítek, které mají jednak konzistentní chování, jednak mají všechna tlačítka lepší zvukovou odezvu i odezvu stisku. Všechny hodinky řady Pro je zkrátka radost ovládat. Starší model Epixů (a F7) má tlačítka, která se při stisku různě zadrhávají, mají dvojitý stisk, případně se hůře vrací.
Fotosrovnání: Hodinky Epix ve velikosti 51 mm a 47 mm. Jaké výhody nabízí větší displej?
Byl to dokonce důvod, proč jsem hodinky zhruba po roce reklamoval – a úspěšně. A ani další model, který jsem si koupil loni na podzim, na tom není lépe, každé tlačítko se chová jinak a tlačítka Start se mi zasekává těsně u těla. Mačkat jde, ale chybí tomu jakákoliv odezva, stisk je velice, velice krátký. Zkrátka Epix Pro (a Fénix 7 Pro) jsou na tom výrazně lépe.
A konečně tu máme svítilnu LED, která může být deal-breaker – já ji třeba na F7X Pro používám denně, tedy pokud mám zrovna tyto hodinky na ruce. A pokud je právě na ruce nemám, tak vím, že mi to chybí – třeba FR 965 svítí displejem skvěle, ale na samostatnou svítilnu LED to fakt nemá.
Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
A co FR 965? Nebudou lepší než starší Epixy?
Zásadní je pak také otázka, zda místo starších Epixů není lepší pořídit si Forerunnery 965. Ty mají větší displej, jsou lehčí a výdrž je o kousek delší, navíc se rychleji dobíjí - stejně jako Epix Pro 47 mm.
Jediné, co mi na nich vadí, je nižší odolnost kvůli nesmyslně řešené lunetě a vystupujícímu zaoblenému sklu. Není tak problém odřít sklo během obyčejných denních aktivit. Je tu sice Gorilla Glass DX, ale stačí se pořádně „otřít“ o kovová futra dveří, které mám doma, nebo o skluzavku v bazénu, a neštěstí je na světě.
Pokud ale toto pominete, máte za cca 14 tisíc parádní hodinky s displejem stejně velkým jako Epix Pro 51 mm, které jsou ale výrazně větší a těžší. A tudíž hůže nositelné. Mívám běžně na ruce Fénixy 7X Pro a právě FR 965 a ten rozdíl v pocitu na ruce je naprosto zásadní.
Nepřehlédněte: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix (47 mm): Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?
Tak které?
Rozhodování není snadné. Pokud nemáte hluboko do kapsy, určitě berte nové Epixy Pro. Nový původní model 47mm se příliš nevyplatí, snad jen v nějaké časově omezené jako byl podzimní Black Friday. A pokud fakt chcete ušetřit a opravdu chcete Epixy, tak jedině z druhé ruky. Ale jste omezeni jen jedinou - střední - velikostí.
Jen pozor, starší hodinky s AMOLED mohou mít lehce vypálené pixely, pokud je předchozí majitel používal v režimu always-on. Pak na bílém pozadí může být vidět digitální čas nebo ciferník. Ostatně, jeden uživatel už to zmiňoval i v místní diskuzi.
Diskuse k článku (20)