Zápisky bloggera (9): Proč jsem si znovu pořídil Epixy a zbytečné sportovní metriky, které nepoužívám

11.11.2023
Když jsem před pár měsíci nahradil staré Epixy hodinkami Fénix 7X Pro, nečekal jsem, že mi Epixy budou chybět. A tak jsem si je pořídil znovu. Potěšilo mě, že Forerunnery umí nově zobrazit osm datových polí. A něco málo k metrikám, co jsem si vypnul
Podzimní návrat Epixů

Do mé garminovské stáje se vrátily Epixy, takže nyní už mám zase troje hodinky - kromě Epixů také Forerunnery 965 a Fénix 7X Pro


Je toho tolik, co se mi v životě sportovního nadšence a testera produktů Garminu děje, a co bych chtěl dát vědět světu najevo, že mi tento formát přestává stačit. Facebook byl v tomto ohledu ideální - když mě něco napadlo, když jsem na něco zajímavého přišel, hned jsem to hodil do placu a strhla se zajímavá a podnětná diskuze.

To tyhle blogy nedokážou zatím nahradit. Ale aspoň mám prostor k sebevyjádření, když něco musí fakt ven. Nejsem ten typ člověka, co dokáže v sobě udržet cokoliv, co mu přijde zajímavé a v nějakém ohledu užitečné. Ale se spuštěním diskuzí mám aspoň trochu pocit, že se mi tu drží komunita, s kterou mám něco zásadního společného - garmiňáctví (to je něco jako „Apple ovce“, ale ne tak hanlivé).

A pokud jde o Facebook, tam chodím méně a méně. Je to služba, co se chová hůře a hůře, a vlastně mi ani už není líto, že tam svou stránku nemám. Věřím, že jak spustím nový web (věřím v jaro 2024), kde budou i separátní diskuze, tak na Facebook úplně zapomenu.

Tip: Zápisky Garmin bloggera (1): Facebook mi zablokoval stránku Život s Garminem a já netuším proč

Návrat ztraceného syna. Tedy Epixů

Když Garmin uvedl nové hodinky Fénix 7X Pro a Epix Pro 51 mm, které jsem testoval a srovnával během léta, bylo mi jasné, že jeden z těchto modelů mi přistane na ruce. V té době jsem používal Fénixy 6X Pro Solar, Epixy (původní) a Forerunnery 965, a to na střídačku s testovanými hodinkami. Ve výsledku jsem si chtěl nechat FR 965 jako zástupce Forerunnerů a nové Epixy nebo Fénixy jako zástupce outdorových hodinek.

Dlouho jsem přemýšlel, zda vyhraje Epix Pro nebo F7X Pro, až jsem se nakonec rozhodl pro F7X Pro. Když už jsem měl jeden model s AMOLED, tak jsem chtěl mít druhý s transreflexní klasikou. F6X a Epixy jsem tedy poslal dále, nemělo smysl „živit“ tolik hodinek. Epixy jsem navíc „upgradoval“ díky nabídce obchodu Pulsmetry, takže za F7X jsem jen doplatil rozdíl a bylo. 


Recenze hodinek Fénix 7X Pro:

Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED


 

 

Jenže od té doby se mi mnohokrát stalo, že by se Epixy hodily - ať už kvůli testům či kvůli focení displejů s novými funkcemi. Fénixy 7X Pro jsou skvělé hodinky, ale v mnoha podmínkách se displej MIP se safírovým sklem prostě nafotit nedá - odlesky jsou příliš výrazné a jas displeje slabý. Epixy se fotí lépe, protože displej svítí, má jasné barvy, ostřejší fonty atd. 

Je však pro mě zbytečné mít vedle sebe F7X Pro a Epix Pro (kvůli ceně), a tak jsem občas kouknul na bazar, jestli se někdo nezbavuje starých Epixů. A hele, narazil jsem na slušný kousek, černé safírové provedení, navíc s několika neoriginálními řemínky vč. dvou nylonů. A protože cena byla hodně slušná, hodinky mi už říkají pane. Navíc jsou novější, takže mám o rok delší záruku než u svých původních.

Když hodinky dorazily, rovnou jsem vyzkoušel funkci pro obnovení zálohy - a to mých F7X Pro. Na Epixech jsem tam nemusel nastavovat vůbec nic, hned jsem je mohl začít používat. A nutno říct, že jak jsou Fénixy skvělé, tak Epixy jsou prostě lepší. AMOLED displej mě baví, vše vypadá lépe a hlavně se displej dá snáze nafotit do článků.

Tip: Zálohování a obnovení dat: Garmin umí přenést nastavení při koupi nových hodinek i obnově původních

Aktuálně tedy mám Epixy, FR 965 a F7X Pro a myslím, že na pár měsíců jsem zase saturován. Dobré je, že staré Epixy a Epixy Pro mají stejné funkce a není tedy důvod mít drahé Epixy Pro. Nový snímač, EKG a svítilnu mám v F7X Pro.

Nepřehlédněte: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Forerunnery mají osm datových polí

Když Garmin uvedl hodinky FR 965 na trh, měly možnost zobrazit maximálně šest datových polí. To mě hodně zklamalo, protože Epixy s menším displejem ukázaly stejně jako Fénix 7X datových polí osm. Byl to jeden z důvodů, proč mi Epixy přišly jako lepší hodinky. Šest polí v aktivitě je prostě hodně omezujících, už jen proto, že chybí možnost zobrazení sedmi polí s jedním centrálním, které je dobře vidět.

Garmin naštěstí moje prosby vyslyšel a v posledním firmwaru (zatím beta, verze 17.18) přidal do hodinek FR 965 možnost zobrazi jak sedm, tak osm datových polí po vzoru Epixů. Vůbec bych na to nepřišel, protože v žádném popisu Garmin tuto novinku nezmínil. Prostě by mě to nenapadlo zkoušet, měl jsem za to, že omezení na šest datových polí je stále platné. 

Nepřehlédněte: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí

Až díky hintu v diskuzi zmíněného článku se ukázalo, že Forerunnery 965 skutečně zobrazí na displeji o úhlopříčce 1,4" osm datových polí. Nevím přesně, od kdy to tak je, každopádně je skvělé, že to konečně Garmin udělal. Zvlášť, když i malé Epixy 42 mm či MARQy s AMOLED s displejem 1,2" osm datových polí ukázat umí. A mimochodem, novinka se týká i modelů FR 265/265S či FR 955 s MIP displejem. Palec nahoru!

 

Vypnul jsem metriky. Jsou zbytečné

S každou další metrikou, kterou Garmin uvede, jako by se mi do žil vlila nová krev. Mám zase co testovat, o čem psát. Ne každá metrika, ne každá nová funkce, mi ale jako uživateli přijde užitečná. A to teď myslím čistě sebe, nikoliv v obecném slova smyslu. Co se zdá zbytečné mě, mohou jiné ocenit. 

Postupně se mi doplňky v hodinkách začaly plnit tak, že už mě nebavilo jimi listovat. Proto jsem některé schoval do složek, abych po čase zjistil, že se vlastně na ně vůbec nedívám. Že jsou mi k ničemu. Týká se to především sportovních metrik, nikoliv těch zdravotních jako sledování tepovky, spánku či stresu. 

O které jde především? Jako první jsem skryl Připravenost k tréninku, a to v deníku Connect a nastavení Ranního reportu. Prostě tu metriku vůbec nevidím. Nezajímá mě. Zpravidla jsem měl připravenost špatnou, a to buď kvůli dlouhé době regenerace či horšímu hodnocení spánku. Zbytečné koukat každý den na to samé číslo a hodnocení.

Stejně tak jsem zrušil Skóre vytrvalosti. Poslední dva měsíce mi ukazovalo totéž číslo, které plus minus pár desítek oscilovalo okolo 7500 (Expert). Čili opět zbytečná metrika. Podobně mě nezajímá Doba regenerace, kterou ale vidím stále jako součást Stavu tréninku. Ten mně v podstatě nezajímá také, ale mám jen zapnutý kvůli sledování zátěže. 

Nepřehlédněte: Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od tepové frekvence až po výkon a skóre vytrvalosti

Právě zátěž - krátkodobá, dlouhodobá a poměr zátěže, stejně jako zaměření zátěže jsou metriky, co mi přijdou jako jedny z mála k něčemu - stejně jako sledování tepovky při aktivitě sledují i celkovou zátěž a to, zda padla do škatulky aerobní, vysoko aerobní či anaerobní. U každé aktivity si pak přímo do popisu dávám jak zátěž, tak průměrnou tepovku. Je to pro důležité než třeba průměrná rychlost. 

Čtete dále: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Zdravotní metriky vedou 

Co naopak sledují každý den? Rozhodně průběh tepové frekvence a KST, dále noční VST, stres během dne, a to zejména po aktivitě - jak rychle padá z vysokých hodnot. Podle toho poznám, jak se tělu daří regenerovat. Když jsem přetážený nebo nemocný, podle stresu, VST a tepovky to poznám okamžitě. Nějaké kombinované metriky jsou mi v tomto ohledu k ... však vy víte. 

Tip: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

A konečně jsem si oblíbil sledování hydratace, zejména teď na podzim, kdy člověk obecně nemá takovou žízeň. Je to sice jen zadávání hodnot v aplikaci nebo doplňku, ale celkem užitečné. Stejně tak si zadávám ráno a večer (pokud nezapomenu) krevní tlak, který pak mohu prezentovat své kardioložce, a konečně se bavím měřením EKG, i když je mi to vlastně k ničemu - se srdcem zdravotní problém nemám. 

Nepřehlédněte: Hydratace: Jak si pomocí Connectu a hodinek hlídat, kolik toho vypijete. Pocení, cíle, elektrolyty, nastavení

Tak někdy za týden zase na počtenou!


Diskuse k článku (13)
Tagy: