Recenze hodinek Instinct 2: Velká nálož funkcí v malém těle za nízkou cenu. Displej jako z digitálek (1.)

1.1.2024
Po dvou letech od uvedení na trh jsou tyto hodinky ještě zajímavější než dříve. Jednak mají výrazně nižší cenu, jednak dostaly řadu nových funkcí. A v některých ohledech jsou lepší než dražší Forerunnery
Perfektně čitelný displej

Hodinky mají velmi účinnou transreflexní vrstvu, takže jsou výborně čitelné za většiny podmínek. Podsvícení je třeba opravdu až za šera; vynikne to zejména s bílým pozadím


Faktem je, že hodinky řady Instinct mě dříve nikterak neoslovily. První generaci jsem zcela minul jako naprosto nezajímavou. Na milost jsem vzal až u druhou, a to ve chvíli, kdy Garmin uvedl největší model, Instinct 2X. Teprve tato velikost se mi zdála přijatelná pro běžné používání – do té doby byly k dispozici jen dva menší modely, o velikosti lunety 40 a 45 mm s displeji o velikosti 20 a 23 mm. 

Nepřehlédněte 2. část recenze: Aktivity, datová pole a omezení, výdrž, srovnání s Instinct 2X a FR 255

Oba displeje těchto modelů jsou hodně malé, vzhledem k velikosti hodinek, když srovnám například s Forerunnery 255S s displejem 1,1“ a Instinct 2 s displejem 0,9“, je ten rozdíl hodně vidět; Forerunnery 255S jsou menší, ale displej mají větší. U největšího provedení už to není tak špatné, tam má displej 27 mm, což činí 1,1“. Ale mizerný poměr k velikosti hodinek zde zůstává stejný. Navíc I2X mají rozlišení displeje stejné jako model střední, tudíž je zobrazení velmi hrubé.

Čitelnost na maximu

Instincty jsou ale zajímavé právě svým obstarožním displejem s počtem barev jedna – černá. A bílá samozřejmě. Zapomeňte na AMOLED, zapomeňte na klasický MIP, který má barev sice méně, ale i těch 64 pro solidní zobrazení dat a mapy postačuje. Instincty jsou prostě a jednoduše černobílé. Jedna a nula, žádné odstíny šedi. Něco jako digitálky z osmdesátek, a to doslova.

Mají ale díky tomu naprosto parádní kontrast a skvělou čitelnosti za jakéhokoliv světla. Bez podsvícení jsou čitelné v podstatě kdykoliv, podsvícení potřebujete jen za úplné tmy; zvlášť když si nastavíte vzhled hodinek s bílým pozadím. Trochu to kazí odlesky minerálního skla – není tu ani Gorilla Glass DX, ani Gorilla Glass 3. Odlesky jsou někde na úrovni GG3, možná trochu větší. Ale jak píšu, díky velmi účinné transreflexní vrstvě a skvělému kontrastu to až tak nevadí.

Když srovnávám třeba s Fénixy 7X Pro, tak ty potřebují podsvícení i za běžného osvětlení v místnosti. Oproti tomu I2 se bez něj zcela obejdou; klidně si můžete nastavit, že se má podsvícení aktivovat až po západu slunce. Tak, jak jsem to kdysi měl na Fénixech 6X s Gorillou DX. Díky tomu šetříte baterii a o to tu jde především. Tenhle model je určen všem, co neradi dobíjí, a přitom chtějí mít na ruce hodinky s parádní výdrží.

Super cena, skvělá výbava

Hodinky jsem testoval velmi podrobně (měl jsem je přes tři měsíce) na jaře roku 2023, krátce po uvedení modelu Instinct 2X. Ten se od menších liší zejména multifrekvenčním příjmem GPS a vestavěnou svítilnou LED, která je extrémně praktická. Nabízí se jen v solárním provedení, a tudíž s Garmin Pay. Oproti tomu střední a malý model můžete mít i bez soláru (a tedy levněji), ale přijdete o možnost placení.

Aktuálně se základní Instinct 2 (45 mm) prodává za 5 990 Kč, ale v akci před Vánoci jej šlo koupit za 4 490 Kč. Je celkem jasné, že o nejnižší model bez placení a soláru není takový zájem, protože u solárního provedení k tak velkému snížení ceny nedošlo. Jenže najdou se tací – jako třeba já – kdo si raději koupí hodinky bez soláru, a to pro menší míru odlesků, které solární vrstva zvyšuje. 

Poznámka: Při uvedení hodinek na trh před dvěma lety stál základní model 8 490 Kč, solární pak 10 990 Kč.

Navíc ta nízká cena dělá z hodinek naprosto ultimátní koupi – za 4 490 Kč jsem si pořídil hodinky, co mají v některých ohledech lepší výbavu než třeba Forerunnery 255 a 955; hodně se přibližují Fénixům 7. V průběhu existence na trhu, což jsou aktuálně dva roky, dostaly třeba Ranní report, nový Stav tréninku, Připravenost k tréninku, mají Zkratky či Profily napájení pro aktivity. 

Takže když si zvyknete na malý a hrubý displej bez barviček, a půjdete jen po funkcích, tak vás Instincty 2 fakt potěší. Ještě lepší větší model, ale tam už jsme cenově jinde a vyplatí se spíše pořídit Forerunnery 955 nebo základní Fénixy 7; dokud jsou ještě v nabídce. Přiznám se, že střední provedení Instinctů je na mě dost maličké, a to jak z hlediska ovládání, tak hlavně kvůli velikosti displeje. S přibývajícím věkem prostě na hodinky (i mobil) vidím hůř, a proto preferuji spíše větší modely. 

V tomto ohledu jsou stejně velké Forerunnery 255 lepší; displej je výrazně větší. Mimochodem právě Forerunnery 255 jsou vlastně hlavním konkurentem těchto hodinek, dají se sehnat za přibližně šest a půl tisíce (bez hudby) a funkce a možnosti jsou podobné. Mají však přehlednější a komfortnější displej, což platí především pro větší model, který je stejně velký jako Instinct 2, ale displej tu je 1,3“ oproti 0,9“.

 

Malé, ale tlusté

Mým původním záměrem ani nebylo napsat recenzi, ale právě srovnání s FR 255. Jenže Instincty 2 jsou tak zajímavé, že si samostatný text prostě zaslouží. A to i přesto, že jsem psal velmi podrobnou recenzi napsal na nejvyšší model Instinct 2X; střední model je totiž zajímavý především svým poměrem ceny a výkonu a současně velmi dobrou výdrží. Navíc ne každý chce mít na ruce velké hodinky, což I2X jsou.

Nepřehlédněte podrobnou recenzi Instinct 2X:

Ale ani střední model není žádný drobeček, sice má průměr jen 45 mm, což je tolik, co třeba Venu 3 nebo FR 255, ale je to celkem tlouštík. Se svými 14,5 mm je stejně mohutný jako Instinct 2X či Fénix 7, takže při oblékání se hodinky zadrhávají o rukáv. Luneta je velmi výrazná a displej hodně zapuštěný, aby byl co nejvíce chráněný. Hodinky sice nepoužívají ani ocel, ani titan, ale mají armádní certifikaci. A pokud rádi plavete, potěší vás certifikace do 100 m. 

Zajímavě koncipované jsou řemínky. Ty nejsou ohebné v místě nožiček, ale pevné – nemůžete tak hodinky položit narovno na stůl. Důvod je prostý – toto uchycení je pevnější než standardní QuickFit a hrozí menší riziko uvolnění řemínku. Navíc v řemínku jsou dírky až do konce, čili hodinky se dají uchytit napevno i za popruh batohu, když je třeba. 

Když řemínek sundáte, vysunete z něj stěžejku, kterou vložíte zpět mezi nožky hodinek, máte rázem kompatibilitu s QuickFitem nebo nylonovým páskem. Ostatně to jsem udělal hned, jak hodinky dorazily – 22mm řemínků mám celou řadu vč. nylonu. Dodávaný řemínek totiž působí velmi mohutně v místě uchycení, a to se mi fakt nelíbí. Přiznávám však, že originální řemínky Garminu jsou obecně příjemnější na ruce než neoriginály, a u I2 to není výjimka. 

Odolnost především

Na zadní straně najdete optiku čtvrté generace, ale oproti I2X v jiném provedení – nemají ochranný kroužek, čili pokud budete hodinky vozit na držáku kola, může se plast teoreticky trochu poškrábat. Stejné provedení má i model Venu 2, první hodinky s Elevate 4. Ochranný kroužek se poprvé objevil až u Fénixů 7, Epixů a Venu 2 Plus; ty mají navíc krycí sklo, ne plast.

Ovládací tlačítka jsou zapuštěná, zatímco u Fénixů nebo Forerunnerů naopak vystupují – lépe se tak mačkají. Na druhou stranu se vám u Instinctů nestane, že byste je zmáčkli omylem. Mechanika je ale parádní, tlačítka se nezadrhávají, a i přes nízký stisk je zmáčknutí jasné jak pocitově, tak zvukově. Možná je to záměr, každopádně ze stisku mám výrazně lepší pocit než třeba z prvních Epixů a Fénixů 7, kde to byla/je dost tragédie. 

Celkově na mě působí hodinky velmi festovně a odolně, rozhodně nemám strach, že bych škrábnul lunetu tak jako u Forerunnerů. To, že je displej hodně schovaný, je dobře, protože tu není žádné superodolné sklo jako Gorilla DX nebo safír, ale obyčejný minerál. Displej je navíc velmi malý, takže šance na jeho poškození je minimální. Zkrátka právem patří Instincty do outdoorových modelů. 

Je to přesný opak než třeba u Forerunneru 265, 965 nebo Venu 3, kde sklo naopak vystupuje nad lunetu a poškodit jej můžete velmi snadno. U těchto hodinek klade Garmin důraz na design, a ne na funkčnost a odolnost. 

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

Dva displeje v jednom

Právě displej je na hodinkách tím, co případné zájemce nejvíce rozděluje. Jedni ocení jeho čitelnost bez nutnosti podsvícené a spartánské provedení, jiní jej zase ze stejného důvodu odmítají. Instincty fakt nejsou pro někoho, kdo očekává uživatelský zážitek a super aplikace, ale kdo chce jen funkce a jejich vizuální provedení ho nezajímají. 

Mezi námi, mně více vyhovují standardní hodinky, kde doplňky či aktivity vypadají o poznání lépe a přehledněji. Na Instinctech si připadám, jako kdybych měl Ferrari, ale při rozjezdu mě někdo držel za nárazník a já stál na místě. Nebo jako když srovnávám realistické malíře a kubisty. Zkrátka malý černobílý displej není tak přehledný jako standardní provedení, o AMOLED ani nemluvě. 

Bezesporu je ale zajímavý koncept displeje – hlavním je čtverec se seříznutými rožky a druhým pak menší kulatý displej vsazeným doprava nahoru, který ukazuje buď ikony v menu a doplňcích, nebo datová pole. Neříkám, že se mi to líbí, ale hodinky toho často velmi dobře využívají – například ve vzhledu hodinek tu můžete jeden z údajů, například datum nebo tepovku.

Hodinky mají i „svítilnu“, tedy možnost rozsvítit displej na maximum. Ale vzhledem k velikosti a intenzitě podsvícení je svit tak malý, že ani nevidíte pod nohy, když jdete. Je to úplná nouzovka. Výhodou je možnost aktivovat svítilnu dvojitým stiskem tlačítka Power/Light jako u Fénixů či Epixů. Opravdovou svítilnu má jen model Instinct 2X a tam je fakt parádní, dá se použít i při jízdě na kole. 

Čtěte dále: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

 

Funkce za tu cenu překvapují

Tyhle hodinky mě ale nejvíce zaujaly nadílkou funkcí, které jim Garmin dal do vínku. A některé docela nelogicky, například tu najdete Připravenost k tréninku, která chybí v dražších Forerunnerech 255, nebo již zmíněné Zkratky a Profily napájení, které nemají ani výrazně dražší Forerunnery 265. Je vidět, že hodinky pocházejí od stejného (outdoorového) týmu jako Fénixy a Epixy. 

Samozřejmě tu není vše, co tyto hodinky mají, ostatně udělal jsem přehled toho, co mají Fénixy navíc. 

  • mapy a mapová navigace
  • hudba a Wi-Fi
  • ClimbPro při navigaci
  • stamina
  • kalendář závodů 
  • poměr zátěže
  • skóre do kopce 
  • skóre vytrvalosti 
  • grafy v datových polích 

Mapy jsou jasné, ty nemají žádné levnější modely, ale navigace po trase tu nechybí. Bez hudby se asi dá obejít (ale ovládat hudbu v mobilu lze) a pokročilé tréninkové funkce za tu cenu rovněž oželím. A pokud je potřebujete, pak Instincty nejsou pro vás, spíš se pohlédněte po Forerunnerech. Na druhou stranu tu máme hromadu jiných funkcí, i když některé s různými omezeními.

  • Body Battery – starší verze, která nemá faktory ovlivňující růst a pokles energie, chybí rovněž nedávno uvedené zdřímnutí
  • Snímek zdravotního stavu – až na grafiku má všechny funkce jako jiné modely
  • Fáze měsíce – novinka, která se objevila ve Fénixech 7, a která chybí ve Forerunnerech 
  • Stav tréninku – chybí graf dlouhodobé zátěže a poměr zátěže, stejně jako zaměření zátěže
  • Připravenost k tréninku – nenašel jsem nic, co by tu nebylo
  • Ranní report
  • Zkratky pro snadnější ovládání
  • Úsporný režim – včetně možnosti nastavení
  • Režim spánku – nastavení plánu spánku vč. zapnutí úsporného režimu po dobu spánku
  • Profily napájení pro jednotlivé aktivity 

Zatímco u Forerunnerů si obecně stěžuji na to, že chybí profily napájení, které usnadňují nastavení aktivit, stejně jako nemožnost automatické aktivace úsporného režimu během spánku, tady všechno je. Mohu si tak nastavit, aby úsporný režim vypnul připojení k mobilu, ale nechal zapnuté sledování tepové frekvence, a tedy i všech metrik jako spánek, Body Battery a stres. A současně se aktivoval v době, kdy spím, aniž bych to musel dělat ručně. Paráda. 

Určitá omezení tu přece jen jsou

Řada funkcí je ale oproti v některých ohledech omezena, například v kalendáři se ukazuje jen dnešek a zítřek, průběh stresu neukáže celý den, ale jen poslední tři hodiny, v menu chybí nastavení budíků, pro které musíte do menu rychlých nastavení, doplňky nelze třídit do složek a podobně. Co se ale zlepšilo, je zobrazení noční VST. U modelu Instinct 2X jsem si všiml, že je vidět jen základní obrazovka a už nikoliv graf noční VST a týdenní průběh, nyní už Garmin obojí doplnil. 

Na grafickou prezentaci dat a funkcí si celkově musíte zvyknout, už jen proto, že zde zcela chybí barvy, takže třeba u stresu není barevně rozlišen nízký stres či odpočinek, musíte to odhadnout podle výšky hodnot v grafu atd. Zejména přechod z displeje typu AMOLED je celkem náročný. Je to jako návrat do minulého století. Ostatně všechna tato omezení jsem popsal v recenzi Instinct 2X, stejně jako grafické prostředí a ovládání. 

V odkazovaném textu také najdete bohatou fotogalerii, takže si můžete udělat obrázek o tom, jak hodinky vypadají a jaká je jejich reálná použitelnost. Větší model má výhodu ve větším displeji, který ačkoliv nemá vyšší rozlišení, a tudíž je zobrazení hrubší, těží právě z toho, že je vše tak nějak přehlednější. Střední provedení je na mě fakt docela maličké a hůře se v hodinkách orientuji. Stejně jako I2X jsou i tyto hodinky pomalé; je to daň za dlouhou výdrž v malém těle. 


V druhé části recenze se věnuji aktivitách a možnostem hodinek při sportování, výdrži, srovnání s Forerunnery 255 a Instincty 2X a výhledu do budoucna


Diskuse k článku (13)