Recenze hodinek Instinct 2X Solar: Datová pole, senzory a GPS, výdrž a solární dobíjení, závěrečný názor (3.)

14.6.2023
Tyhle parádní hodinky zaujmou především zajímavým displejem, který není náročný na spotřebu. Hodinky tak vydrží fakt dlouho, zvláště se solárním dobíjeném. Navíc mají oproti menším modelům duální GPS a tomu sekunduje parádní cena. Poslední část recenze
Hodinky Instinct 2X

Hodinky i přes nepříliš atraktivní dislej nabízejí plnou porci aktivit, včetně plavání v bazénu. Maximem je zobrazení pěti datových polí


V předchozích částech recenze jste se mohli seznámit s nejvyšším modelem řady Instinct, který je stejně velký jako Fénix 7X, nabízí svítilnu a řadu fitness a tréninkových funkcí. V podstatě lze říci, že jsou to osekané Fénixy s horším displejem, ale lepší odolností. Každopádně hodinky Instinct 2X Solar stojí za pozornost. 

Nepřehlédněte předchozí části recenze:


Všechna data, co potřebujete

Standardem MIP displeje je zobrazení černého textu na bílém pozadí, což mi přijde čitelnější, než když je to inverzně. Pokud máte problém se zrakem anebo více datových polí nepotřebujete, můžete si nastavit i méně, třeba jen tři. Ale to se hodí tak maximálně pro indoor aktivity, nebo když opravdu chcete jen záznam trasy běhu, chůze či jízdy na kole a při aktivitě nepotřebujete na displej koukat. 

Z datových polí u běhu lze volit tato:

  • vlastní data (až pět datových polí, nespočet položek) 
  • zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
  • dynamika běhu (dvě obrazovky)
  • výkon při běhu (i ze zápěstí)
  • virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli)
  • slepá mapa 
  • kompas
  • nadmořská výška (graf průběhu)
  • ovládání hudby
  • hodiny (vč. stavu nabití baterie)

Je tu tedy vše, co mají Fénixy, alespoň jsem nenarazil na žádný rozdíl. Dále lze nastavit tyto možnosti:

  • alarmy (například na příliš vysokou tepovku)
  • režim napájení (předvolený profil)
  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace) – pro běh 
  • výkon při běhu – zda se má měřit výkon ze zápěstí
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost
  • ovládání dotykem (zapnout či vypnout)
  • zaznamenávat teplotu (standardně vypnuto)
  • a typ satelitních přijímačů

Výhodou je přítomnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Zatímco u cyklonavigace Edge 1040 s velkým dotykovým displeje je to zbytečné, u malých hodinek se možnost nastavení z mobilu hodí – je to pohodlnější. 

Grafické detaily aktivit

Po ukončení aktivity se zobrazí grafický přehled aktivity, který ale oproti Fénixům není přístupný z historie. Tam se zobrazuje stejný pohled jako na Fénix 6 – jednotlivá data se načítají postupně a trvá to fakt dlouho. Po základním souhrnu se vzdáleností, rychlostí či tempem a mapou, pokud šlo o outdoor aktivitu, následuje průběh nadmořské výšky, rychlosti/tempa, tepové frekvence, graficky vyjádřené zóny tepu, případně výkonu, tréninkový efekt a zátěž.

Jenže zatímco na Fénixech, Epixech či Forerunnerech je tento přehled hezký díky velkému rozlišení a barvám, a to zejména na displeji AMOLED, na Instinctech to dost drhne a celé je to spíše nepřehledné. Zkrátka omezení displeje jsou daná a ani sebelepší vývojář s tím nic neudělá. 

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

Snímače, na jaké si jen vzpomenete 

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech, externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Čím více senzorů je při aktivitě připojeno, tím mají hodinky logicky větší spotřebu. 

Co mi ale vadí, je nemožnost importovat senzory z jiných hodinek, resp. senzory zaregistrované v aplikaci Connect. Přitom na Edge to funguje bez problému. Mám tři hrudní pásy a šest snímačů rychlosti. A než to všechno naláduju do nových hodinek, je to docela peklo. U Edge se to stane už při úvodním nastavování automaticky či kdykoliv později na vyžádání. 

Tip: Bezdrátová čidla rychlosti a kadence Garmin pro standard ANT+

Z interních senzorů je tu pak samozřejmě již dříve zmíněný optický snímač, a to 4. generace. Ten je chráněn zespodu sklem, a navíc má zvýšený okraj, který znesnadňuje poškození v případě, když hodinky pokládáte na stůl nebo jiný povrch. Kromě toho zabraňuje problikávání diod, když jsou hodinky na ruce; to bylo dříve v noci celkem rušivé. 

Nechybí barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje stejnou teplotu jako na FR 965 nebo na Epixech, což mě celkem uspokojuje. Je to lepší než snímače teploty modelů Edge, které jsou méně přesné a mají větší rozptyl. Možná je to dáno větší plochou zařízení, které více absorbuje teplo. V zimě je to totiž v pohodě, ale v létě mi Edge 1040 ukazuje zpravidla více, než ve skutečnosti je. 

Čtěte dále: Proč je dobré (a důležité) mít na hodinkách nebo cyklonavigaci barometr

 

Výrazně přesnější GPS 

Hodinky Instinct 2X jsou prvními hodinkami v této řadě, které podporují při aktivitě duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi to opravdu pomáhá, zejména v lese nebo údolí.

Kromě GPS umí hodinky přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše. V tomto případě „žerou“ hodinky nejvíce. Důležitou funkci SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů, však Instinct 2X zatím nemá – tak snad v dalším updatu. 

Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Hodinky podporují i navigaci, ale jen po slepé mapě. Na obrazovce se zobrazuje jen šipka a trasa, kterou jste projeli, a trasa, co vás čeká. Čili podle „čáry“ poznáte, zda máte jet rovně, vlevo či vpravo, ale už nevidíte kontext, co vám dá mapa. Je to tedy podstatně náročnější na orientaci. Na mapě můžete mít jednu datovou obrazovku s tím, že v sekundárním displeji se ukazuje směr (sever, jih…). Trasu si nahrajete z deníku Connect, ale už ji logicky nemůžete vytvořit přímo v hodinkách. 

Nepřehlédněte: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách 

Garmin Pay: Do kšeftu s hodinkami 

Stejně jako (skoro) všechny nové hodinky je zde podporována funkce Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často, častěji než placení mobilem.

Poznámka: Garmin Pay je dostupné jen Instinctů se solárním dobíjením.

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je s tlačítky pomalejší než u dotyku, ale jde to. Trochu mi zde vadila již zmíněná pomalost hodinek, po zadání PINu jsem musel čekat i deset sekund, než šlo zaplatit. 

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

Správce napájení 

Stejně jako Epixy nebo Fénixy mají i hodinky I2X úsporný režim, který vypíná různé funkce a je plně nastavitelný. Prodloužení výdrže záleží na tom, které funkce budou aktivní a které ne. Nejvíce si bere připojení k mobilu a sledování tepovky. Když ale vypnete měření pulsu, přijdete o veškeré metriky jako Body Battery, stress, VST, spánek apod. Já proto v úsporném režimu používám primárně odpojení mobilu, jinak tepovku nechávám, abych měl metriky. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Pro ovládání chování hodinek při spánku je tu funkce Režim spánku, na kterou jsem poprvé narazil u modelu Fénix 7. Ten umí na noc nastavit podobně jako úsporný režim minimalistický vzhled hodinek, zapnout funkci nerušit (tj. nebudou vám chodit notifikace, ale připojení k mobilu zůstane aktivní), a upravit jas displeje. Pro každý den si můžete nastavit začátek a konec režimu spánku zvlášť. Pro režim spánku si můžete aktivovat i úsporný režim, který odpojí telefon a ještě více šetří baterii.

Stejně jako Fénixy i Instincty mají profily napájení pro jednotlivé aktivity – nastavíte si předdefinované profily a ty pak je přiřazujete jednotlivým aktivitám. V každém profilu si tak můžete nastavit, zda bude zapnut senzor srdečního tepu, zda budou aktivní senzory nebo podsvícení či jaký bude použit satelitní systém. Je to velmi pohodlné.

Nepřehlédněte: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity

Když zasvítí, tak i dobíjí

Zásadním rozdílem většího modelů I2X oproti středním Instinctům je výrazně prodloužená výdrž. Zatímco střední model vydrží v režimu hodinek 28 dnů, větší 40 dnů. V režimu GPS je to pak 30 hodin vs. 60 hodin – tj. dvakrát tolik. A zkusme ještě porovnat s Fénix 7X – ty vydrží v režimu hodinek 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Je vidět, že Fénixy mají větší baterku (vydrží déle s GPS), ale současně jejich režim hodinek není tak úsporný jako u Instinctů. 

Právě výdrž režimu hodinek je naprosto impresivní, je to dokonce více, než u Enduro 2. Je vidět, že malý a černobílý displej dokáže být úspornější než větší a barevný, i když stejného typu – transreflexní MIP. Instincty navíc těží z obří solární plochy okolo displeje, který umí výdrž s GPS prodloužit až na 145 hodin, což je u hodinek Garminu dosud nevídané – jde o 2,5× větší výdrž než bez soláru. Přitom u Enduro 2 je to pouze o třetinu více.

V režimu hodinek pak dokáže solár udržet hodinky naživu nekonečně dlouho, a to nejen v úsporném režimu, ale i v režimu běžných hodinek, tj. vše aktivní, včetně připojení k mobilu či aktivním snímačem tepu. Ale znamená to, že v režimu hodinek musíte nasbírat alespoň 150 klux za den (Garmin uvádí tři hodiny s intenzitou 50 klux), a při aktivitě nasbírat 50 klux za hodinu (po celou dobu trvání aktivity). A to se podaří jen málokdy.

Ale když se fakt zadaří, a je letní sluneční den, může to vyjít. Zisky se v takovém případě pohybují přes 200 klux za den. Mně hodinky vydržely deset dnů v pohotovosti a současně jsem s nimi absolvoval 35 hodin s GPS a tři hodiny indoor aktivit. Díky tomu, že téměř celou dobu svítilo slunce, byla výdrž během aktivit parádní. Hodinky F7X nebo Enduro 2 by určitě vydržely déle, protože mají baterii s větší kapacitou, ale musíme brát v potaz to, že Instincty jsou jednak výrazně lehčí, a jednak stojí méně než polovinu. 

Více v článku Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

 

Na solár není spolehnutí 

Nedokážu bohužel uvést, kolik si hodiny vezmou během dne bez aktivity, protože takové dny prostě nemám. Ale z pozorování odhaduji, že půjde o zhruba 2–3 % baterie každý den, záleží na tom, jak moc jsem na slunci. Ono totiž solární dobíjení je tady opravdu zásadním parametrem. Když jsem nechal hodinky na slunci v běžném režimu, čili ne úsporném, dobily se během hodiny o dvě procenta a za celé odpoledne pak o 6 %. Takže na letní dovolenou si určitě nabíječku brát nemusíte. 

Tady je vidět, jak naprosto zásadní roli u Instictů hraje slunce a já nemám problém věřit tomu, že v režimu hodinek byste nemuseli dobíjet nikdy, a to i v případě, že hodinky budou měřit běžné metriky a nebudou jen v úsporném režimu, kdy ukazují pouze čas. Pak už by totiž nešlo o chytré/fitness hodinky. A možná by vydržely neomezeně i v případě, že byste pouštěli pouze indoor aktivity nebo venkovní aktivity bez GPS. Zkrátka poprvé mi u hodinek dává solár fakt smysl. 

Ale zatímco větší baterie by prodlužovala výdrž stabilně, solární dobíjení funguje v podstatě jen na konci jara a v létě. Ostatní období roku je slunce příliš nízko nad obzorem a jeho svit slabý. Navíc když v létě „potkáte“ propršený týden, bude zisk ze soláru nula. Zkrátka na solár není spolehnutí a je třeba počítat raději s výdrží udávanou bez něj. 

Zajímavé, zvláštní a...outdoorové

Je pro mě fakt těžké vytvořit si názor na tyto hodinky. Na jedné straně velké tělo s malým displejem, který na první pohled spíše odpuzuje, než láká. Na druhé straně nízká hmotnost, odolné provedení, dobrá výdrž a většina funkcí, co mají Fénixy, a to s parádní výbavou měřitelných sportů a aktivit. Pro hovoří také cena, která je nižší než třeba u Forerunnerů 265 nabízející výrazně nižší výdrž a odolnost. Ale jasně, to jsou hodinky pro jiné uživatele.

Instinct 2X Solar se mi líbí v bílém provedení, které nevypadá tak mohutně, působí subtilněji a méně outdoorově. Černá verze je standard, pro „přežíťáky“ (aktivní lidi, co tráví hodně času v přírodě) se zase hodí taktická zelená, která má navíc i zelené světlo. Osobně bych si tyto hodinky jako hlavní nepořídil, přece jen preferuji klasický a velký displej (a je jedno, zda MIP či AMOLED), více datových polí a hlavně funkce v „plném provedení“. 

Hodinky každopádně určitě potěší příznivce řady venkovních sportů, které jsou buď okrajové, nebo je běžné hodinky nedokážou změřit, ale dokážu si je představit i pro mainstreamové aktivity jako běh, chůze či kolo. Ale tady by mi hodně chyběla mapa a více datových polí. Nejsou to zkrátka hodinky úplně pro mě, ale věřím, že si k nimi řada lidí cestu najde. Třeba těch, co pracují v náročném prostředí a nechtějí se bát, že hodinky poškodí. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 50 × 50 × 14,5 mm
  • Hmotnost: 67 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, černobílý průměr 1,1“ (27 mm)
  • Rozlišení displeje: 176 pixelů
  • Výdrž baterie: až 40 dnů s měřením tepu, až 60 hodin s GPS a až 60 dnl v režimu Expedice
  • Bezdrátové technologie: Bluetooth Smart, ANT
  • Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr
  • Polohové systémy: GPS, Glonass, Galileo, multifrekvenční GNSS
  • Vodotěsnost: 10 ATM, 100 metrů pod vodou
  • Odolnost: vojenský standard odolnosti: MIL-STD-810G (test: teploty, nárazů, vodotěsnosti)
  • Garmin Pay: ano
  • Cena: 10 990 Kč
  • Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz

Výdrž hodinek

  • chytré hodinky: až 40 dní/neomezeno se solárním dobíjením
  • režim hodinek s úsporou baterie: až 100 dní/neomezeno se solárním dobíjením
  • GPS: až 60 hodin/145 hodin se solárním dobíjením
  • režim GPS s maximální výdrží: až 150 hodin/neomezeně se solárním dobíjením
  • expediční aktivita GPS: až 60 dní/neomezeno se solárním dobíjením

Plusy

  • nízká hmotnost, odolné provedení
  • zajímavá cena
  • vzhledem k hmotnosti skvělá výdrž
  • velmi účinné solární dobíjení

Minusy

  • Hůře využitelný displej, chybějící barvy
  • Některá zbytečná funkční omezení

Diskuse k článku (2)