První dojmy: Hodinky Forerunner 965 s velkým AMOLED displejem v kompaktním těle. Tohle se povedlo

5.4.2023
Hodinky Forerunner 965 jsou na trhu měsíc a postupně se dostávají k prvním zákazníkům. Jsou to hodinky, na které jsem se hodně těšil. A na první pohled to vypadá, že mě nezklamou, i když ne všechno je dotaženo k mé spokojenosti
Forerunner 965

Displej AMOLED umožňuje posunout uživatelské rozhraní na novou úroveň díky animacím a obrázkům. Luneta je na tomto modelu titanová, ale celkem tenká, takže materiál nevynikne tak jako na Epixech


Souběžně s hodinkami Forerunner 965 používám také levnější model Forerunner 265, který se liší především absencí map a některých tréninkových funkcí. Je také o kousek menší, prodává se v provedení s displejem 1,1“ a 1,3“, zatímco FR 965 jen v jedné velikosti, a to s displejem 1,4“. Přitom průměr je větší jen o milimetr – 47,2mm oproti 46,1 mm. Rozdílná velikost je ale poznat, větší displej opticky zvětšuje i hodinky. Ty jsou navíc krapítek tlustší a těžší, ale fakt malinko.


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 965


Oproti modelu s transreflexním displejem Forerunner 955, který byl uveden na trh loni v červnu, jsou hodinky tenčí a na ruce sedí lépe. Díky většímu displeji (1,4“ vs. 1,3“) jsou menší okraje okolo displeje, který je navíc díky AMOLED technologii černější a přechod mezi displejem a okrajem je tak méně výrazný. Celkově zkrátka hodinky působí luxusněji – a to částečně i díky titanové lunetě, která je u FR 955 plastová. 

S větším displejem se zvětšilo také rozlišení, Forerunnery 965 mají 454 bodů, zatímco Epixy a Forerunnery 265 jen 416 bodů. Rozdíl to není na první pohled velký, ale ve skutečnosti je to skoro o 20 % více bodů, což oceníte především při zobrazení mapy. Já bych toto zvětšení využil i pro zobrazení více dat při aktivitě, ale o tom až později. 


Recenze starších hodinek Forerunner 955


 Jedna velikost, tři možnosti

Hodinky jsou nabízeny ve třech provedeních, resp. dvou provedeních a se třemi řemínky. Černá varianta se prodává s černošedým a žlutočerným řemínkem, bílá pak s bílošedým řemínkem. Řemínky mají standardní šířku 22 mm, ale oproti Epixům či Forerunner 265 nemají systém ani QuickFit, ani QuickRelease. Pro výměnu potřebujete nástroje, třeba tenký nůž. Poté už ale můžete bez problému použít řemínky jiného standardu. 

Použitý řemínek je velmi příjemný na ruce a současně pružný, takže i když si jej utáhnete kvůli přesnosti optického snímače při aktivitě, netlačí. To je stejné jako u FR 265. Má dva úchytky, zatímco FR 265 jen jeden. Přebytečný konec tak lépe drží a neplandá tolik jako na FR 265. Původně jsem chtěl variantu s černožlutým řemínkem, ale na tu bych čekal déle – a nutno dodat, že toto provedení působí elegantněji a hodí se ke všemu oblečení. 

Tip: První dojmy: Hodinky Forerunner 265 s displejem AMOLED potěší plnou náloží funkcí a novou grafikou

Mimochodem, tolik zmiňovaná titanová luneta zase takové terno není. Když mám vedle sebe FR 265 a FR 965, fakt bych nepoznal, že jde o kov. Luneta je stále matná, jen trošku lesklejší a světlejší. 

Barvy, kontrast a slunce

O displeji AMOLED jsem toho už napsal tolik, že se vážně nechci opakovat. Výhodám i nevýhodám jsem následně věnoval celý souhrnný článek, a tak jen stručně. AMOLED nabízí oproti transreflexnímu displeji MIP, který má i Forerunner 955, daleko lepší kontrast (černá je černější), výrazně hezčí barvy a hlavně vyšší rozlišení, které umožňuje si pohrát s grafikou uživatelského prostředí. A také detailnější mapu, která umožňuje při stejném měřítku toho ukázat více. 

Čtěte dále: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

K nevýhodám pak patří horší čitelnost na slunci, protože místo odrazivé vrstvy, která sluneční záření násobí, jsou tu diody LED, které musí svítit o to více, o co více je venku světla. Škoda, že zatím nikdo nevymyslel něco jako transreflexní AMOLED, což by bylo super skloubení vlastní obou typů displejů a nemuseli bychom tolik řešit energetickou náročnost. A k tomu navíc solární dobíjení. 

Nepřehlédněte: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Za velkou nevýhodou displeje AMOLED v podání Garminu považuji – už od dob Venu 2 – režim bludička. Ten je super pro běžné aktivity, kdy jsou hodinky na ruce. Nízký jas, který šetří energii, se zvýší ve chvíli, kdy hodinky „probudíte“ gestem, dotykem nebo tlačítkem. Když jdete, běžíte, plavete, dává to smysl. Tehdy na hodinky nekoukáte, takže by klidně mohl být displej vypnutý – což samozřejmě hodinky umožňují.

Ovšem když si dám hodinky na řídítka při jízdě na kole, už mi režim bludička nestačí. Když se na hodinky podívám, v režimu bludička téměř nic nevidím – a to tím méně, čím je venku jasněji. Musím sundat jednu ruku z řídítek a hodinky probudit, a to ne vždy jde. Navíc v zimních rukavicích se to dělá blbě, už jen to, že dotyk nemusí fungovat a tlačítko se ne vždy podaří stisknout. Zkrátka tady má AMOLED ještě rezervy. 

Tip: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

 

Nízká míra odlesků 

Displej dotykový, stejně jako u FR 955, ale v kombinaci s displejem AMOLED mi to dává větší smysl, navíc se na větším displeji snáze trefuje do ovládacích prvků. Lépe se také používají externí aplikace, například hra 2048, kterou s oblibou hraji na Epixech. Samozřejmostí je plné ovládání pomocí tlačítek, tak jak jsme u sportovních hodinek zvyklí. Dotyk je tu jen jako doplněk.

Hodinky mají krycí sklo Gorilla Glass DX, které má menší míru odlesků než Gorilla Glass 3 na modelu FR 265 (a třeba i Venu 2) – a to výrazně. Když srovnávám s Fénix 6X Pro Solar, což jsou promě etalony v čitelnosti displej, je míra odlesků podobná. U F6X je navíc solární vrstva, na FR 965 dotyková – čili fifty-fifty. Ve srovnání s Fénix 7 Pro Solar, kde je rovněž sklo Gorilla DX, je míra odlesků nižší – F7 v této verzi totiž kombinuje jak dotyk, tak solár, což je dost poznat. 

A když pak srovnávám se safírovými Epixy, je to doslova nebe a dudy. Safír se nejen více leskne, ale propouští také méně světla a zhoršuje kontrast, takže na Epixech je černá často do šeda, zatímco na FR 965 je černá fakt nádherně černá. Míra odlesků je zkrátka na FR 965 velmi nízká, a kromě dotykové vrstvy tu není nic, co by kazilo barvy a kontrast displeje AMOLED. Za mě spokojenost.

Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Hezkým efektem je zaoblení skla na okrajích, stejně jako mají hodinky Forerunner 265. Tento efekt je ale nepraktický, sklo vystupuje nad lunetu, což zvyšuje možnost případného poškrábání. Není zapuštěné jako u FR 955 nebo Epixů, a to může mnohým uživatelům vadit. Zejména těm, co se pohybují v náročném prostředí. Já mám první škrábance už po 14 dnech, a to u hodinek za 16 tisíc fakt naštve. 

Barvy hezké, datových polí málo

Oproti modelu FR 955 má novinka zcela přepracované grafické prostředí, použit je jiný font, který na displeji s větším rozlišením vypadá vyhlazeně a bez „zubů“. V menu se také objevily efekty a animace, například když listujete doplňky, hezké jsou také animace sportovců u jednotlivých aktivit. Barvičky najdou svoje užití také u aplikací, které na displeji AMOLED jednoduše vypadají lépe. To v kombinaci s dotykem slibuje do budoucna zajímavé aplikace.

S velkým displejem jsem se také těšil na to, jak budou vypadat datová pole. Epixy jich na 1,3“ displeji zobrazí osm, stejně jako Fénix 6X/7X na displeji 1,4“. Přišlo mi tedy logické, že to bude na FR 965 stejné. Jenže Garmin z nějakého mě naprosto nepochopitelného důvodu omezil maximum datových polí na šest. Tedy stejně, jako zobrazí třeba Forerunner 255S/265S s úhlopříčkou 1,1", který je výrazně menší. A to je pro mě zásadní minus. 

Důležité je vědět, že rozdíl mezi šesti a osmi poli není ve velikosti dat jako takových, ale jen v absenci popisků v horní řadě a jednotlivé řádky jsou blíže sobě. Čili argument, že data jsou hůře čitelná, je lichý. Jsou jen více nahusto. Proto mi také uniká důvod, proč třeba Fénix 7 neumí zobrazit osm řádků – místa je na displeji dost, což dokazují i nejrůznější aktivity z Connect IQ umožňující zobrazit až deset polí. 

Tip: Zklamání: Hodinky Forerunner 965 umí na displeji velkém jako Fénix 7X jen šest datových polí. Proč?

Vylepšené tréninkové funkce

Oproti FR 955 má novinka zatím navíc měření dynamiky běhu ze zápěstí, kdy se využívá optického snímače a akcelerometru v hodinkách místo hrudního pásu. Měření je o něco méně přesné – už z podstaty věci – a navíc nezměří vyvážení levé a pravé nohy, což lze změřit jen z hrudního pásu nebo footpodu. Ale pro základní sledování stylu běhu to může postačit. 

Čtěte dále: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

Druhou zásadní novinkou je pak poměr krátkodobé zátěže k dlouhodobé zátěži. Zatímco krátkodobá zátěž se týká jen posledních sedmi dnů a pak je zapomenuta, dlouhodobá vyjadřuje určitý trend v delším časovém období, konkrétně 28 dnů. Můžete mít třeba týdenní výpadek kvůli nemoci, čím vaše krátkodobá zátěž klesne k nule, ale ta dlouhodobá „vydrží“. 

A tento poměr zátěže pak vyjadřuje, zda aktuálně trénujete více než obvykle (v dlouhodobém horizontu), nebo naopak méně. Pokud je poměr větší než jedna, trénujete více, pokud menší, trénujete méně. A pokud roven jedné, pak je vaše krátkodobá stejná jako dlouhodobá. Tato upravená tréninková zátěž tak lépe vyjadřuje vaše zatížení a případný (ne)produktivní trénink. 

Čtete dále: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Mapy a velký displej = paráda

Díky tomu, že už zhruba týden nosím na ruce Forerunner 265, nebyly pro mě hodinky FR 965 žádným velkým překvapením. Jsou vlastně stejné – na první pohled se liší jen větším displejem. Uživatelské prostředí je shodné, jen je tu více funkcí, například na FR 265 chybí doplňky Výškoměr, Barometr či Teploměr, omezená je také správa napájení a chybí některé tréninkové a sportovní funkce. A samozřejmě mapy.

Právě mapy na velkém displeji s vysokým rozlišením vypadají sakra dobře. Už na Epixech se mi líbil detailní pohled, který ve srovnání s Fénix 7 umožňuje zobrazit více podrobností při stejném měřítku. A u FR 965 to jde ještě dále, k dispozici je o 20 % více pixelů, čili v tuto chvíli je to největší a hlavně nejpodrobnější mapa, jakou Garmin umí na hodinkách zobrazit. 

Součástí hodinek je Správce map, kde si můžete pomocí Wi-Fi mapy stahovat a aktualizovat, k dispozici je celý svět. V hodinkách jsem měl přednahranou mapu Evropy, která potřebovala aktualizovat, stejně jako mapy golfové a lyžařský středisek. To je stejné jako u Fénixů a Epixů. S hodinkami dostanete také mapu Topo Czech, a to rovnou verzi 5.0. Tu ale musíte stáhnout z počítače pomocí aplikace Express. 

Čtete dále:

 

Stačí třicet hodin?

Výdrž v režimu hodinek (s vypnutým displejem) dosahuje 23 dnů, což je více než mají Epixy i Forerunner 955 a dokonce i Fénix 7. Ale při aktivitě s GPS je to jen 31 hodin (se zapnutým displejem), což je naopak méně, než mají hodinky FR 955 (42 hodin bez solárního nabíjení, 49 hodin se solárním nabíjením). V režimu duální GPS je to pak 19 hodin a s aktivní funkcí SatIQ o něco více – 22 hodin.  

Zatím nemůžu poskytnou nějaká vlastní data, faktem je, že moje první GPS aktivita s hodinkami v délce tří hodin si vzala 15 % baterie, což mě docela překvapilo. Hodinky v mém zatížení (15 hodin GPS aktivit) vydržely jen 6 dnů, což je celkem málo vzhledem k proklamovaným údajům.

Na druhou stranu jde o první nabíjecí cyklus, takže to bude chtít čas, než se to usadí. Podle papírových parametrů by to měly být jen tři až čtyři procenta za hodinu, samozřejmě bez zobrazené mapy a v režimu čisté GPS. Epixy mi s GPS aktivitami vydrží běžně okolo sedmi osmi dní a zde to bude asi podobné. 

Dokonalé hodinky? Ještě ne

Hodinky s displejem AMOLED používám více než rok, takže pro mě model Forerunner 965 není takovým šokem jako byl pro mě přechod na Epixy. Tento typ displeje vyžaduje zcela odlišné chování a používání hodinek. Displej je standardně vypnutý a zapíná se dotykem, tlačítkem či gestem. Je třeba si zvyknout na jiný princip práce se světlem – čím je v okolí větší tma, šero, tím lépe je displej vidět. A naopak, čím je jasněji, tím je vidět hůře. Ale to je prostě dáno technologií. 

Naopak transreflexní displej se chová přesně opačně. Což je dobré pro sportování a venkovní aktivity, protože na displej krásně vidíte a ten je navíc v tu chvíli maximálně šetrný k baterii, protože nepotřebuje podsvícení. AMOLED navíc většinu času běží v režimu bludička, kdy na něm za jasného počasí není vidět takřka nic (což mě trápí zejména na řídítkách kola). Takže pokud chcete používat hodinky na kole, asi zvolíte model FR 955 nebo Fénix 7. 

Displej AMOLED každopádně nabízí lepší uživatelský zážitek díky vysokému rozlišení, větší paletě barev, možnostem animací či lepší čitelnosti ve většině podmínek. Když srovnávám s Epixy, zdá se mi uživatelské rozhraní modernější a pro AMOLED lépe uzpůsobené. Epixy jsou přece jen stejné jako Fénixy, jejichž rozhraní je více přizpůsobeno klasickému displeji. Na druhou stranu Epixy lépe využívají prostoru displeje, zatímco Forerunnery spíše plýtvají. Větší fonty a datová pole zase vyhoví více těm, kdo mají horší zrak. 

Co se mi tedy na FR 965 líbí? Velký displej, lehké a tenké provedení, odezva tlačítek (lepší než u Epixů) a celkově hezčí prostředí (až na kurzívu v názvech doplňků). Epixy zase mají přece jen propracovanější funkce, i když jsou papírově shodné s Forerunnery, a některé prvky mají navíc – například JetLag, nativní Akcie, Profily napájení, lepší počasí a kalendář, více datových polí a sportovních profilů a přece jen častější aktualizace. 

Zkrátka hodinky FR 965 jsou skvělou ochutnávkou nové generace Epixů, které – a tomu pevně věřím – přinesou větší displej a ještě delší výdrž. A do té doby je budu nosit souběžně s Epixy, hrát si s nimi a srovnávat. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47,2 × 47,2 × 13,2 mm
  • Hmotnost: 53 g 
  • Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů 
  • Krycí sklo Gorilla Glass DX
  • Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
  • Výdrž baterie: až 23 dnů v režimu hodinek, až 31 hodin s GPS, v režimu SatIQ 22 hodin a v režimu multiband 19 hodin
  • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
  • Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
  • Vylepšená metrika Připravenost k tréninku 
  • Podpora pro dynamiku běhu bez hrudního pásu 
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer)
  • Cena: 15 990 Kč
  • Koupit na Pulsmetry.cz

Plusy 

  • Velký displej v kompaktním těle
  • Nízká hmotnost 
  • Pohodlné na ruce
  • Povedené grafické rozhraní
  • Mapy a navigace
  • Všechny aktuální fitness a sportovní funkce
  • Nižší cena než srovnatelné Epixy

Minusy

  • Oproti Epixům některé funkce chybí nebo nejsou dotažené
  • Nižší výdrž oproti Forerunner 955 při aktivitě

Diskuse k článku (0)
Tagy: