Jak používat režim UltraTrac na hodinkách Garmin a k čemu se hodí?

10.5.2017
Vyšší modely hodinek nabízí speciální režim pro záznam trasy - UltraTrac. S ním vydrží při aktivitách podstatně déle - i několik dní! Jak je toho dosaženo a jak ten režim nastavit?
Režim UltraTrac

Úsporný režim se zapíná pro každou aktivitu zvlášť

Multisportovní hodinky jako Forerunner 920XT, Fénix 3 či Fénix 5 jsou určeny nejen pro běžné ježdění na kole, běhání či plavání, vhodné jsou i pro ultramaratonce či triatlonisty. Nabízí velmi dlouhou výdrž - 20 a více hodin se zapnutou GPS. Jenže i to je někdy málo. Co s tím?

Řešením je režim UltraTrac. Jde o nastavení GPS, které zaznamenává body prošlé trasy a data ze snímačů (třeba senzor tepu) méně často. Třeba vaši pozici zaznamená jen jednou za minutu, jinak je GPS vypnutá. Díky tomu se výdrž hodinek prodlužuje o více než dvojnásobek. Například u modelu Fénix 5 uvádí Garmin v režimu GPS výdrž 24 hodin, zatímco v UtraTrac 60 hodin! S takovou výdrží je možné běhat i několik dní.

Kdy použít UltraTrac?

Je však logické, že režim UltraTrac není vhodný pro každou aktivitu. Například při jízdě na kole jste za minutu o několik set metrů dále, můžete několikrát změnit směr jízdy, jezdit po klikatých singletrailech, hodinky by neukazovaly aktuální rychlost apod. Naopak u chůze nebo dlouhého běhu nepotřebujete ukládat pozici každou sekundu a když půjdete na celodenní výlet, bude se naopak hodit delší výdrž. Během minuty velký kus cesty neurazíte, takže nižší periodicita ničemu nevadí.

Mezi jednotlivými uloženými pozicemi se pak směr a rychlost pohybu odhaduje z akcelerometru (u starších modelů) nebo z gyroskopu (Fénix 5 či Forerunner 935), takže trasa by se mohla celkem blížit realitě. Když jsem to zkoušel při chůzi, kdy jsem se s dětmi motal na louce a po lese, trasa na první pohled plus minus odpovídá realitě.

Výdrž v tomto režimu byla slušná, Fénix 5X spolkl 4 % během hodinové vycházky se zapnutým optickým snímaček tepu, což odpovídá 25 hodinám. Garmin uvádí výdrž 35 hodin, ale bez optiky - navíc byla celou dobu zapnutá mapa. Čili není to špatné, standardní Fénix 5 nebo FR 935 by měl vydržet ještě více - oboje hodinky totiž nemají mapu.

Jak zapnout UltraTrac

Režim UltraTrac se nezapíná globálně, ale pro každou aktivitu zvlášť. Stačí vstoupit do nastavení konkrétní aktivity, například Chůze, a v nastavení GPS místo GPS nebo GPS+Glonass zvolit UltraTrac. A to je vše - během aktivity nepoznáte rozdíl mezi GPS a UltraTrac, jen vám bude občas vypadávat tempo (chůze, běhu) a trasa může být trošku kostrbatější - například zatáčka o 90 stupňů se na mapě projevila jako zkratka mezi bodem před zatáčkou a za ní. Ale to je už vyplývá z podstaty této funkce.