Instinct 3: 10 důvodů, proč je verze AMOLED lepší než Solar s černobílým displejem. Rychlost, prostředí, funkce
Hlavní záložky
Zatímco Fénixy 8, případně Fénixy 7 a Epixy jsou stejné hodinky a liší se jen provedení displeje, u řady Instinct 3 toto neplatí. Zde je model AMOLED tak odlišný oproti černobílém MIP, že by skoro bylo logičtější mít hodinky jako separátní modely. Solární provedení má nejen řadu omezení, ale hodinky se liší také hardwarem.
Recenze odolných hodinek Instinct 3 AMOLED:
- 1. Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí
- 2. Rozdíly oproti Fénix 8, metriky, sporty, výdrž a pocity
32× více paměti
Jak? Jednak je model AMOLED znatelně rychlejší, což poznáte při ukládání aktivit, načítání aktivit z historie či jen při "pohybu" hodinkami. Jednak má verze AMOLED oproti solárnímu modelu 4 GB paměti. Přitom nemá ani přehrávač hudby ani mapy. Solární model pak dostal pouze 128 MB, což je sice dvojnásobek toho, co mají Instincty 2X, ale stále je to 32× méně než model s barvičkami.
Když jsem připojil hodinky k počítači, hlásily jen 15 MB volného místa, což je zhruba stejně, co mi ukazují Instincty 2 i 2X s menší velikosti celkového úložného prostoru: 32 MB, resp. 64 MB u 50mm modelu. A už jsem v diskuzích narazil na uživatele, kteří měli kvůli nedostatku paměti problém s aktualizací firmwaru přes aplikaci Express. A do budoucna může být problém s hromadou uložených aktivit; počítám, že se budou muset automaticky odmazávat od nejstarších.
Nepřehlédněte: Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy po roce používání
Mně aktualizace na verzi 6.29 přes OTA prošla bez problému, i když jsem měl jen v tu chvíli jen 14 MB volného prostoru. Ale počítám, že toto Garmin nějak dořeší, jinak by měl zaděláno na problém. Verze AMOLED má více místa pravděpodobně z důvodu možnosti zobrazovat animace cviků, kterých jsou desítky. A teoreticky i nějaké funkce do budoucna jako hudba nebo mapy. A právě hudba je hodně ve hře, už jsem narazil na spekulace, že se v budoucnu objeví.
Grafy, datová pole i fitness metriky
Pokud jde o funkce, pak verze AMOLED má navíc toto:
- Svalová mapa pro silové trénink
- Animace silového tréninku
- Kompatibilita s aplikací Garmin Messenger
- Režim velkého písma
- Grafy v datových polích
Oboje hodinky mají všechny zásadní zdravotní a fitness funkce, měří spánek, tepovku, stres, noční VST, nově je tu výše zmíněný Spánkový poradce, podpora Zdřímnutí a vylepšené Body Battery. Oproti AMOLED však solární model neukáže faktory ovlivňující Body Battery a tato kombinovaná metrika vypadá úplně stejně jako na I2 – faktory uvidíte jen v deníku Connect.
K tomu si přidejte například grafy v datových polích (výkon, tepová frekvence), některé grafická pole jako ukazatel výkonu či tréninkového efektu, podporu pro Garmin Messenger (který by ale měl být i v soláru, jenže já ho tam nevidím). Prostředí AMOLED, které vychází z Epixů, také nabízí zvětšení fontu v menu a doplňcích. Zkrátka jakoby šlo o úplně jiný model, který sdílí jen tělo…
Rozdíl je i v počtu datových polí, Instincty s černobílým displejem jich zobrazí maximálně pět. Tři datová pole jsou velká a dobře čitelná, jedno je zobrazené v kolečku a jedno v dolní části displeje – to je menší, ale díky slušnému kontrastu stále čitelné. Displej AMOLED umí ukázat až šest polí, jsou však menší a mají velmi tenký a hubený font, což čitelnosti moc nepomáhá.
Lepší výdrž AMOLED
Ve prospěch displeje MIP by měla hrát lepší výdrž. Papírově mají Instincty 3 AMOLED zvládat 24 dnů v pohotovosti a 40 hodin s GPS, ale podle mých prvních testů to vypadá, že výdrž (bez solárního dobíjení) je prakticky stejná jako u solární verze, hodinky I3 Solar ji mají v zátěži dokonce o nějaké procento menší.
Kromě toho už teď je jasné, že odhady výdrže někde nesedí. Po šesti dnech měly I3 Solar 42 %, zatímco I3 AMOLED 48 %; odhad výdrže i soláru 19 dnů a u AMOLEDu 12 dnů. Tak nevím, ale toto mi nedává moc smysl. Solární model má výdrž nižší, než bych čekal, naopak verze AMOLED mě velmi mile překvapila, což jsem ostatně zmínil už v recenzi.
Instincty AMOLED prostě vedou
Z výše uvedeného je patrné, že Instincty 3 AMOLED jsou prostě lepší hodinky. Displej má jednak větší rozlišení, jednak barvy a všechny doplňky, metriky, grafy atd. tak vypadají daleko lépe a přehledněji. A zatímco u černobílých Instinctů, ať už jde o I2X nebo I3 Solar, se raději dívám na data v mobilním Connectu, AMOLED verze ukazuje všechno krásně v hodinkách. A to je pro mě ten zásadní rozdíl.
V podstatě jedinou výhodou solárního modelu je lepší čitelnost hodinek na slunci a to, displej je vidět neustále, není třeba gesto pro probuzení. Pokud byste totiž používali Instincty 3 AMOLED v režimu AOD, výdrž by rapidně klesla. A samozřejmě solární dobíjení, které činí Solární Instincty v létě prakticky nekonečnými hodinkami.
A na závěr si to shrňme: Co mají hodinky Instinct 3 AMOLED lepší?
- Větší a barevný displej
- Přehlednější doplňky a grafy v nich, např. Body Battery vč. faktorů
- Doplněk Východ a západ slunce s rozšířenými možnostmi
- Více datových polí (6 oproti 5)
- Grafy v datových polích
- Animace pro silový trénink
- Garmin Messenger
- Rychlejší prostředí a hodinky a celkově
- Delší výdrž (i když papírově ji má model MIP lepší)
- Více paměti - 4 GB oproti 128 MB
Další detaily o solárním modelu najdete v připravované recenzi, která už je na spadnutí.
Diskuse k článku (7)