Čím potěší hodinky Forerunner 975? Lepší výdrž, novější optika, odolnější provedení a inovované prostředí
Hlavní záložky
S loňským uvedením cyklonavigace Edge 1050 je jasné, že Garmin postupně utlumí zařízení s transreflexním displejem MIP/TFT a bude přecházet na displeje typu AMOLED či transmisivní LCD. Stačí se také podívat na to, co Garmin uvedl v posledních měsících a letech - hodinky Forerunner 165, Venu 3, Vívoactive 5/6 či Instincty 3 AMOLED. Nebo Fénix 8, kde je AMOLED jednoznačně preferovaný.
Displeje typu MIP, tedy transreflexní LCD s pamětí (Memory-In-Pixel), které mají extrémně nízkou energetickou náročnost, totiž nejsou příliš uživatelsky atraktivní. Mají málo barev, ty jsou navíc mdlé, displeji chybí kontrast, za horších světlených podmínek potřebují podsvícení, které má vysokou spotřebu. A s tím, jak se dnes zlepšuje efektivita elektroniky a tím i výdrž, tak už hodinky s AMOLED nebo navigace s transmisivním LCD vydrží déle než před pár lety.
Poznámka: Tento text vychází z očekávání a „logiky věci“, co by Garmin měl/mohl ukázat na základě toho, jak vypadají a co umí jeho nedávné novinky. Na žádné úniky jsem zatím nenarazil, Garmin si je oproti minulosti začal více hlídat (což je pro něj samozřejmě dobře).
AMOLED je jistota
Uživatelé si zkrátka na AMOLED zvykli a je to logické, ve většině situací je tento displej lépe čitelný a pokud zrovna s takovými hodinkami nepotřebujete jezdit na kole (kdy je máte na řídítkách), tak vám AMOLED bude pravděpodobně vyhovovat více. Když se má běžný uživatel rozhodnout mezi AMOLED a MIP, na 90 % si vyberete ten prvně jmenovaný.
Nové generace Forerunnerů 2x5 a 9x5, velmi pravděpodobně s označením Forerunner 275 a 975, tak budou mít na 99 % displej tohoto typu. Dává to logiku, modely FR 265 a 965 nebyly uvedeny v samostatných řadách, ale jako číselní nástupci FR 255 a 955. A ty Garmin nedávno stáhnul z prodeje. Nižší model FR 165 pak byl představen pouze jako AMOLED, nikdy neměl svůj MIP protějšek. Ostatně tomu jsem se už věnoval dříve.
Nepřehlédněte: Zápisky bloggera (23): Budou mít všechny nové Forerunnery už jen AMOLED? Vše tomu nasvědčuje
Mimochodem, spekuluje se také o označení Forerunner 270 a 970, což mi sice moc nedává logiku, ale to některé poslední kroky Garminu také ne. Čili bych se tomu ani moc nedivil.
Praktičtější design, Elevate 5
Už hodinky Forerunner 965 jsou docela parádní a v některých ohledech lepší než Epixy 47 mm nebo Fénixy E. Mají například nižší hmotnost, solidní výdrž i v 47mm provedení a větší displej (1,4" vs. 1,3"). To ostatně zmiňuji i v testu nových hodinek Fénix E, které jsou v mnoha parametrech horší a přitom o dost dražší.
Jedinou zásadní nevýhodou FR 265 a 965 je design, resp. provedení lunety, která nedostatečně chrání displej. Ten není zapuštěný, ale naopak, vystupuje nad okraj lunety a je tedy náchylný k poškození. FR 165 již toto reflektují a zaoblený displej nemají. Počítám tedy, že novinka už toto nepraktické řešení mít nebude a Garmin se vrátí ke klasice a hodinky tak budou odolnější.
Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?
Forerunnery 975 s budou velkou pravděpodobností evolucí stávajících hodinek. Dostanou optický snímač Elevate 5, který si svou premiéru odbyl před dvěma lety ve Fénixech 7 Pro (a Epixech Pro), a s tím i možnost snímat teplotu pokožky a také měřit EKG. FR 965 mají titanovou lunetu, tak počítám, že FR 975 ji budou mít také. Velikost se měnit nebude, o moc větší hodinky už na ruce nikdo moc nosit nechce. Mně průměr okolo 47 mm naprosto vyhovuje.
Čtete dále: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí
Poznámka: U Instinctů 3 jsem také předpovídal snímač Elevate 5, ale hodinky jej nakonec nedostaly. Nicméně věřím, že Forerunnery 970/975 jako top model je jiná káva.
Lepší displej? Doufejme
Ještě nedávno bych přísahal, že se výrazně zlepší výdrž, ale vzhledem k tomu, že u řady Fénix 8 k prodloužení nedošlo, resp. jen o pár procent, budou i nové hodinky FR 975 mít výdrž jen o něco lepší než současná generace. Aktuálně je to 30 hodin v aktivitě (se zapnutým displejem), což většině uživatelů stačí. A komu ne, ten si pořídí například Fénixy 8 AMOLED 51 mm, které mají výdrž dvojnásobnou. Jen už je to cihlička na ruce.
Ruku v ruce byly s tím mohly jít i dílčí vylepšení displejem AMOLED, ovšem s displejem microLED bych v této řadě nepočítal kvůli ceně. Prvními hodinkami s tímto displejem budou Fénixy 8, jak ostatně prozradil únik přímo od Garminu. Já osobně se na microLED dost těším, protože by mohl řešit největší bolest displeje AMOLED, a tou je vysoká spotřeba na slunci.
Nepřehlédněte: Chystá Garmin další hodinky? V Connectu se objevily modely Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED
Dílčím vylepšením displeje tak bude s největší pravděpodobností vyšší jas - Vívoactivy 6 dostaly o něco svítivější AMOLED, DC Rainmaker odhaduje 1 500 nitů, zatímco starší modely mají standardně jen 1 000 nitů. A já bych to rozhodně ocenil, protože standardní jas není nic moc, zejména „bludička“ je dost slabá na denním slunci.
Nové prostředí po vzoru F8
S tím, jak Garmin (alespoň částečně) sjednotil vývojové týmy softwaru pro hodinky fitness a outdoor se stoprocentně dočkáme nového uživatelského prostředí, které bude vycházet z Fénixů 8 (a to mimochodem vychází z Forerunnerů 265/965). To jednak znamená snadnější updaty do budoucna, není nutno každou funkci přidávat do jiného prostředí (na to doplácí Epixy/Fénixy 7), jednak stejnou strukturu menu a nastavení.
Osobně jsem si oblíbil jednak oddělení aplikací a aktivit, jednak možnost přilepit tři nejpoužívanější aktivity do oblíbených. Líbí se mi také lépe využitý prostor pro doplňky - ikony v přehledu nezabírají tolik místa jako na FR 965, hezčí font a možnost plynule měnit jeho velikost. Vívoactivy 6 mají některé prvky také nové oproti Venu 3, takže je vidět, že Garmin postupně slučuje několik historicky existujících prostředí do jednoho, které se liší jen nuancemi v rámci konkrétní řady.
Hlasité volání, na LTE spíše zapomeňme
Jistě se objeví i nové tréninkové funkce, které pak dostanou i Fénixy 8, teoreticky by se dalo přemýšlet i o LTE, ale v nějakém omezeném režimu. Už kdysi tuto funkci měly hodinky Forerunner 945 LTE, je možné, že se k ní Garmin zase vrátí právě v řadě Forerunner. Anebo ji naopak navždy opustil, protože se ji nepodařilo smysluplně implementovat. Bylo nutné mít separátní předplatné, a navíc to fungovalo jen v USA.
Je také možné, že se objeví hlasitý reproduktor a mikrofon pro volání a hlasovou navigaci, ostatně už dnes tu máme dvě modelové řady s tímto vybavením, Venu 3 a Fénix 8. A právě Venu 3 jsou hodinky docela levné (11 tisíc), takže nevidím důvod, pryč by se nemohly ukázat v dražších Forerunnerech. Na druhou stranu nepočítám s tím, že by se objevila svítilna LED, když ji nemají ani dražší Fénixy E. Navíc je třeba mít určitou tloušťku hodinek a FR 265 i 965 jsou tenčí než Fénixy 8.
Tip: Mikrofon a hlasitý reproduktor na hodinkách Fénix 8: Hudba, volání, diktování, hlasové ovládání
A kdy hodinky přijdou? Osobně sázím na květen, což už je za rohem. Jen doufám, že nebudou plné chyb tak jako Fénixy 8, když je Garmin uvedl na trh. Cenu nelze odhadovat, protože od 2. dubna má USA na dovoz všeho z Číny vysoká cla; počítám, že se dostaneme s koncovkou FR 970/975 na cca 18-19 tisíc.
Model 965 stále super
Mezi námi, já hodinky Forerunner 965 považuji za velmi povedené a moc ani nevím, co všechno by se na nich kromě výdrže a odolnosti dalo ještě zlepšit. Většina funkcí se totiž dá přidat softwarově - tak, jak se to děje v průběhu životního cyklu. Forerunnery průběžně dostávají prakticky ty samé funkce jako Fénixy 8, na rozdíl od Fénixů 7 a Epixů.
A na závěr už jen jednu noticku: Forerunnery 965 jsou aktuálně jediné hodinky v nabídce Garminu, které mají sklo Gorilla Glass DX. To má perfektní antireflexní úpravu a tudíž nejméně odlesků široko daleko. Garmin ale začal u modelu Fénix 7 a Epix používat jiný model Gorilla Glass, který už tuto úpravu zjevně nemá a leskne se o poznání více. Počítám však, že bude odolnější, GG DX přece jen lze poškrábat a není to úplně nesnadné (viz výše).
Čtěte dále: Není Gorilla jako Gorilla: Srovnání čitelnosti a odlesků hodinek Fénix 8/E, Forerunner 965 a Epix překvapilo
Řešením by mohlo sklo Gorilla Glass Armor, novinka loňského roku, které stejně jako GG DX snižuje odlesky o 75 %, ale mělo by být odolnější. Původní sklo GG DX bylo uvedené roce 2018, a to už je docela dávno. Zatím jej nabízí Samsung na svých telefonech, ale mohlo by si najít cestu i do dalších zařízení...
Diskuse k článku (60)