Postesknutí: Proč Garmin tak trochu kašle na řadu Instinct a neaktualizuje funkce a možnosti?
Hlavní záložky
Garmin v poslední době uvádí stále nové a nové funkce. Ty se ale týká jen modelů s „pořádným“ displejem z řad Fénix, Epix, Forerunner, Venu 3 a Vívoactive 5. Příkladem budiž Skóre vytrvalosti, Spánkový poradce, detekce zdřímnutí, Body Battery 2.0 vč. faktorů, vylepšený kalendář, složky pro doplňky, závodní kalendář a řada dalších.
Nic z toho se však netýká řady Instinct 2. Ta nabídne jen to gró, co opravdu člověk potřebuje ke sledování zdraví, kondice a sportovních aktivit. Takže zatímco Fénixy 7, Epixy či Forerunnery 255/265/955/965 dostaly od uvedení na trh milion různých funkcí a doplňků, Instincty 2 poněkud živoří a musí se spokojit se základem.
Tip: Kompletní přehled: Zdřímnutí, Spánkový poradce a nové Body Battery. Pokročilé sledování spánku
Chybí rozšířené možnosti
Ona to samozřejmě není tak úplně pravda, řada podstatných sportovních funkcí tu je, druhá generace postupně dostala Stav tréninku 2.0, Připravenost k tréninku, Ranní report či Snímek zdravotního stavu. Ale na ostatních modelech jsou tyto funkce buď v nových verzích nebo mají alespoň rozšířené možnosti - a mně to částečně brání v tom, abych mohl používat Intincty a hlavně model 2X jako hlavní hodinky.
Čtete dále: Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X
- 1. Postřehy a dojmy. Displej, tělo, provedení, tlačítka. Co mi chybí?
- 2. Postřehy a dojmy. Rozdíly proti Fénix 7X. Navigace, výdrž, svítilna
Jistě je to částečně tím, že Instincty mají hrubý černobílý displej, částečně ale i tím, že Garmin prostě stvořil řadu Instinct jako čistě sportovní hodinky bez vylepšených zdravotních a fitness funkcí. Z hlediska sportovce tak mají Instincty 2 celkem dobře namíchaný pel mel funkcí a možností, s nimiž jsou bez problému použitelné v každodenním fitness/sportovním životě.
Ať tak či onak, mně asi nejvíce chybí následující funkce a možnosti:
- Vylepšené Body Battery 2.0 vč. sledování odpočinku a zdřímnutí
- Přehlednější sledování stresu
- Stav tréninku s dalšími detaily - například Zaměření zátěže či přehled zátěže v jednotlivých dnech
- Možnost poskládat doplňky do složek, aby v hlavním přehledu nebyl takový bordel
- Kalendář, co ukazuje celý týden a nejen dnešek + zítřek
Detaily stavu tréninku sice najdu v Connectu, ale já tam tak nějak nerad chodím, ideálně, když vše důležité vidím na hodinkách...
Omezení při sportování
Ale i v oblasti sportovních aktivit mají Instincty řadu omezení. Částečně je to opět dáno displejem, který je malý, částečně asi tím, že na Garmin na Instincty trochu zapomíná. Na Instinct 2/2S mi třeba chybí bruslení na ledě a bruslení na inlajnech; velké Instincty 2X mají jen bruslení na ledě, ale už ne na inlajnech. Ale faktem je, že jinak je přehled sportů skoro stejný jako na Fénixech.
Čtete dále: Nové sporty pro Epix a Fénix 7: Téměř třicet aktivit vč. týmových, s raketou, vodních či motoristických
Více ovšem postrádám řadu dat v polích polí v aktivitě, a to i v porovnání s Forerunnery 255, které patří mezi ty levné hodinky (grafy, tréninkový efekt, některá data výkonu atd.). Zkrátka já bych hrozně rád používal Instincty 2X jako hlavní hodinky, ale vždy narazím na něco, kvůli čemu to prostě nejde. A přitom jsou v mnoha ohledech parádní a vyrovnají se i Fénixům. A v oblasti výdrže je dokonce předčí.
Tip: Výdrž hodinek Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Jedny lepší než druhé. Jak si stojí v plném zatížení?
Věřím, že s příchodem třetí generace, s níž počítám nejpozději na jaře příštího roku se kromě hardwarových novinek objeví také řada vylepšení, které dostaly ostatní řady hodinek během závěru loňského a začátku letošního roku.
Nepřehlédněte: Instinct 3: Čím náš potěší třetí generace odolných hodinek? Na seznamu novinek toho není málo
Diskuse k článku (27)