Dva roky poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky
Hlavní záložky
Hodinky Forerunner 255 mě zaujaly hned při svém uvedení na trh. Už tehdy mi bylo jasné, že to bude prodejní hit – parádní nálož funkcí a rozumná cena. Ostatně příznivá cena byla vždy značkou řady Forerunner, což už úplně neplatí pro modely Forerunner 265 a 965, ale pro FR 255 a 955 rozhodně ano. Hodinky FR 255 mohou být skvělou náhradou za staré modely FR 935 či 645, a dokonce i FR 745, což jsou hodinky staré téměř čtyři roky.
Tip: Forerunner 255: Nejlepší hodinky Garminu současnosti? V poměru ceny a výkonu určitě
Všechno to jsou nemapové hodinky a Forerunnery 255 tak jejich majitelům skvěle poslouží jako upgrade. Pokud chcete mapy, pak je tu model Forerunner 955, který je také velmi povedený, a hlavně má skvělou cenu. Nesolární provedení FR 955 se dalo ve vánočních akcích sehnat pod deset tisíc, což zpřístupnilo všechny zásadní funkce Garminu široké vrstvě uživatelů. FR 955 jsou totiž až na detaily stejně vybaveny jaké Fénixy 7. A Forerunnery 255 se dají pořídit za cca sedm tisíc korun.
Jak nemám tyto slevové akce moc rád, protože ztěžují život malým prodejcům s úzce profilovaným sortimentem a omezenou možností snižovat marže, tak chápu, že se ke skvělým hodinkám dostanou i uživatelé, kteří by se jinak nemohli dovolit. Ne každý má dvacet tisíc na Fénixy nebo Epixy. I já měl nutkání si je znovu pořídit v akci Black Friday, ale nakonec jsem odolal – právě z důvodu toho, že Black Friday nechci podporovat.
Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 255:
- 1. Nabušená střední třída, které nic zásadního nechybí
- 2. Aktivity, datová pole, GPS, navigace, výdrž
Poznámka: Původni recenze nereflektuje některé změny, k nimž došlo v průběhu „života“ FR 255. Všechna zásadnější vylepšení jsou ale zmíněna v tomto textu a je možné, že časem updatuji i původní text.
A mám je! Znovu
Nicméně myšlenka mě neopustila, takže stejně jako u Epixů, které jsem si pořídil znovu z druhé ruky, jsem si na netu našel bazarový model Forerunner 255 Music, a to s hromadou řemínků, které pro mě mají cenu už nej proto, že je můžu otestovat a vyzkoušet. Střední Forerunnery se mi hodí jednak do sbírky, jednak se mi často stávalo, že jsem při upgradu firmwaru potřeboval ověřit funkčnost některých novinek a jen hodinky FR 965 mi nestačily.
Řemínky a standardy: QuickFit, QuickRelease, UltraFit a další. Různé hodinky mají různá provedení
Při updatu tohoto textu mám na ruce místo FR 965 právě FR 255 a musím napsat, že jsou jednoduše parádní. Rozumná velikost (nejmenší, jakou jsem ochoten dlouhodobě nosit), tenké a lehké, celkově skvěle nositelné. Ostatně v mém žebříčku nositelnosti mají první místo, před FR 955 a FR 965. Nezadrhávají se o rukáv mikiny nebo bundy, dobře se na ně natahují rukavice atd. Což se o Fénix 7X Pro fakt říct nedá….
Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
Displej: Stále viditelný, ale zastaralý
Vše důležité jsem o hodinkách napsal ve výše uvedené recenzi, kterou jsem publikoval v létě roku 2022. Něco se od té doby změnilo (hodinkám přibyla řada funkcí), něco ne – zejména fyzické vlastnosti zůstaly stejné. Jak jsou hodinky skvělé na nošení, tak čitelnost displeje je horší kvůli použitému sklu. Jde o Gorilla Glass 3, které najdete také na Venu 2/3 či Forerunnerech 265.
Má vyšší míru odlesků, kvůli kterým je nutno v interiéru nastavit vyšší míru jasu – obvykle mi nestačí 20 %, hodnota, jakou jsem používal na FR 955 nebo F6X s Gorilla Glass DX, a tak mám nastaveno 30 %. Jakmile je ale šero, nebo dokonce tma, už je to zase hodně; tehdy by stačilo 20 %. Tady by se hodil parádní vynález, s kterým přišly hodinky s AMOLED – čidlo jasu a automatické nastavení displeje.
Senzor jasu mají mimochodem i hodinky z řady Fénix 7 Pro, které jako čidlo používají solární plochu. To ale u FR 255 použít nejde, protože žádné soláry nemají (díkybohu), ale čidlo jasu, jako mají AMOLED hodinky, by se hodilo i na modelech s MIP. Automatika na mých F7X Pro funguje skvěle a vůbec nemám potřebu měnit jas manuálně. Je to jedna z věcí, co se Garminu povedla – když už tam ten solár musí být.
Co také musím ocenit na nových Fénix 7 Pro, je vyšší kvalita MIP displeje. Má výrazně lepší kontrast než displej na FR 255, černá je černá a ne šedá, displej tak působí daleko lépe. Navíc mají lepší transreflexní vrstvu, lépe tak využívají okolní světlo. Kdybych na Fénix 7X Pro neměl safír a solár, tak bych byl z displeje stoprocentně unesen. A třeba si tento vylepšený displej najde někdy v budoucnu cestu do řady Forerunner, pokud Garmin zachová v nějakém modelu MIP.
Zkrátka displej Forerunnerů 255 je jako celek tak trochu slabina. Být tu Gorilla Glass DX a vyšší kontrast, kdy by černá byla opravdu černou, tak by si nebylo na co stěžovat. V tomto ohledu jsou lepší Forerunnery 955, což je vidět na srovnávacích fotkách, stejně jako Forerunnery 265 s AMOLED. Ale oboje tyto hodinky jsou už o dost dražší.
Srovnání displejů: Forerunner 955 vs. Forerunner 255: Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet
Plastové, ale celkem hezké
Protože jsou hodinky už celkem staré, na trh přišly na jaře 2022, mají optický snímač čtvrté generace, čili bez možnosti snímat EKG nebo měřit teplotu pokožky. Tuto funkci mají jen modely s Elevate páté generace. Dalo by se říct, že 4. generace už je s měřením tepovky relativně přesná, co se týče většiny aktivit – ať už je to běh nebo kolo. Stále ale mám problém s aktivitami indoor (síla, kardio), kdy mi někdy hodinky naměří úplné nesmysly.
Čtěte dále: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech
Tělo hodinek je celoplastové, resp. z tvrzeného polymeru, není tu žádní část kovová. Jen Forerunnery 965 mají titanovou lunetu. Ale upřímně, design FR 255 se mi líbí, minimalistický, pohodový a na černé, kterou mám, není co zkazit. Je tu i zajímavý detail, který jsem na svých dřívějších hodinek neměl, a to je světlý lem okolo tlačítka Start/Run a okolo lunetu. Jemný, ale hezky sedí k světle zelenému řemínku, který k hodinkám mám.
Tlačítka mají slušnou mechaniku, ne tak dobrou jako Fénix 7X Pro nebo Epix Pro, kde je naprosto bezchybná, ale zase lepší než u původních Epixů či Fénix 7. Všechny modely, které jsem měl, potkal problém se zadrháváním, dvojstiskem či „zapadlým“ tlačítkem, které po stisku prakticky nevyskočilo zpět. Svoje první Epixy jsem kvůli tomu dokonce reklamoval. Jediné tlačítko, které má na FR 255 horší chod, je Back – má dvě polohy a je třeba jej pořádně domáčknout. Ale zvykl jsem si.
Prostředí má svoje mouchy, ale jako celek to jde
Zatímco modely FR 265 a 965 s displejem AMOLED dostaly zcela přepracované prostředí, Forerunnery 255 a 955 si ponechávají to staré, které je v mnohém podobné Fénixům. Má stejné fonty v menu i v notifikacích, zásadně jiný je ale font datových polí, který je i přes stejnou střední výšku opticky menší a méně výrazný, což při aktivitě není ideální. Písmo, co mají Fénixy a Epixy v datech se mi líbí více.
Hodinkám chybí dotyk, což kvituji, ale u některých funkcí by se to někomu mohlo hodit. Například zadávání PIN u Garmin Pay (ale zde jsem s tlačítky skoro stejně rychlý jako s dotykem) či posun grafů se stresem, Body Battery či tepovkou jako FR 265 nebo Venu 3. Ale opět, nikdy to nedělám, na podrobná data se dívám jen v deníku Connect.
S nedávnou aktualizací dostaly hodinky možnost zvětšit systémový font, což se projeví například v seznamu doplňků, v menu a v notifikacích; už ne ale v doplňcích samotných, které mají omezený prostor na zobrazení informací. Zatímco na FR 965 či Fénix 7X vypadá větší font fakt „kravsky“, na menších Forerunnerech se to hodí; ten základní je totiž fakt maličký. Ale u notifikací se pak na obrazovku vejde výrazně méně textu, a to mi vadí. Čili mám nastavený font standardní.
Ačkoliv je grafika oproti modelům s AMOLED už poněkud zastaralá, je plně funkční a pokud po hodinkách nepožadujete nějaký zázračný umělecký zážitek, budete v pohodě. Snad jen zmíněný font v datových polích a na datových obrazovkách mohl být hezčí. Dobrá je také možnost třídit doplňky do složek, na hlavní stránce toho tak mám minimum a vše je hezky schováno.
Co bych ale rád zlepšil, jsou standardní vzhledy hodinek. Používám výhradně ručičkové a těch mají Forerunnery obecně pomálu. Tady je použitelný jen jeden jediný, a to ten, který provází Garminy už od nepaměti – bohužel ukáže jen čtyři datová pole a mně by se hodila šestice; tak jako na FR 965, nebo Fénixech. Uživatelské vzhledy nemám rád, špatně se konfigurují a zpravidla hodinky zpomalují.
Tip: Moje oblíbené vzhledy hodinek: Preferuji ručičkové ciferníky a spíše přehlednost než hromadu dat
Může něco chybět? Srovnání s FR 955
Forerunnery 255 jsou pro mě základním modelem Garminu, který jsem ochoten bez problému používat a na kterém mi nic zásadního nechybí (FR 55 nebo VA5 to fakt nejsou). Jsou dokonce lépe vybaveny než Fénixy 6 (ne Pro, tedy bez map), takže by se dalo říct, že je to zajímavý upgrade nejen pro starší Forerunnery, ale také právě pro základní Fénixy 6. Ostatně to jsem zmínil ve svém nedávném článku.
Tip: Forerunner 255 vs. Fénix 6: Lehčí, lépe vybavené, a přitom za parádní cenu. Kandidát na upgrade?
Celkově jsou hodinky FR 255 dobrý osvěžením – chybí zde řada metrik, které mají Epixy, Fénixy 7X Pro či Forerunnery 265 (moje další hodinky). A to je dobře, protože je aspoň nemusím vypínat – ať už jde o Připravenost k tréninku, Skóre vytrvalosti nebo Staminu. A už vůbec mi nechybí dotyk, který dává smysl jen s mapou.
Srovnání s vyšším modelem Forerunner 955 jsem už na webu publikoval/doplňoval několikrát, takže pro podrobnější informace si určitě přečtěte tento článek. Pro ty, které zajímají jen funkce, co FR 255 oproti FR 955 nemají, jsem dal dohromady alespoň seznam:
- Připravenost k tréninku
- Výdrž (Stamina)
- Skóre do kopce
- Skóre vytrvalosti
- MTB metriky
- ClimbPro
- Meteo mapy pro počasí
- Vylepšený Connect IQ v hodinkách (FR 255 mají jen základní)
- Zkratky
- Vylepšený úsporný režim
Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Aktuálně nejlepší hodinky v poměru ceny a výkonu
Řada novinek během života
Vzhledem k tomu, že toto není recenze, tak nebudu podrobně vyjmenovávat, co hodinky umí či neumí. Je ale řada funkcí, které hodinky získaly od doby, co byly uvedeny na trh. Tou hlavní jsou pokročilé běžecké metriky jako běžecká dynamika a výkon ze zápěstí, tedy bez nutností mít hrudní pás HRM Pro/Run. Novinkou je také GAP – tedy běžecké tempo přepočítané na nadmořskou výšku, a to dokonce i pro cyklistku.
V původní recenzi jsem si stěžoval na to, že Forerunnery ukazují v kalendáři jen aktuální a následující den. Stejně tak mi vadilo, že ve výhledu počasí jsou vidět jen dva dny dopředu, zatímco Fénixy umí čtyři dny. To vše ale Garmin „opravil“ a vůči kalendáři a počasí už nemám žádné výhrady. Navíc se výrazně vylepšila grafika kalendáře a notifikací, které mají jednak hezčí a čitelnější font a jednak méně plýtvají místem – a tudíž zobrazí více textu.
Potěšující také je, že hodinky dostaly po vzoru Fénix 7X možnost zobrazit až osm datových polí, stejně jako další Forerunnery mimo FR 255S, které už jsou příliš maličké. Možnost zobrazit sedm a osm polí byla pro mě tak zásadní funkce, že jsem kvůli tomu preferoval Fénix 6X/7X, případně Epixy. Jakmile se toto ale naučily i Forerunnery, je to pro mě další argument, proč si je pořídit. Např. Forerunnery 965 se tak pro mě stávají takřka bezchybnými.
Čtete dále: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí
Ve srovnání s FR 265 by někomu mohla chybět snad jen Připravenost k tréninku, kterou mimochodem mají i levnější Instincty 2 – ale na druhou stranu, všechny tyto kombinované metriky jsou ve výsledku vždy horší než jednotlivé faktory/metriky, které je tvoří. Je proto lepší sledovat noční VST, stres, dobu regenerace, tepovku či zátěž, než nějaká čísla, co se toto všechno snaží dát dohromady.
Co mi fakt chybí?
Přesto ale nějaké funkce chybí i mně. Třeba Zkratky. Ty používám pro spouštění placení pomocí Garmin Pay a spouštění časovače. Takto musím často chodit do menu rychlé volby, což už není tak pohodlné a zdržuje to. S tím souvisí i chybějící dvojklik tlačítka Power pro aktivaci svítilny, což se po Fénixech a Epixech naučily i Forerunnery 965. Opět, musím do menu rychlé volby. Nebo návrat do vzhledu hodinek z aktivity – to používám celkem často, když se chci dostat do doplňku Počasí.
Stejně tak mě trápí nemožnost úpravy úsporného režimu. Ten mám na jiných hodinkách nastaven tak, aby se vypnulo vše kromě snímaní tepovky – a díky tomu fungují všechny metriky. Používám úsporný režim hlavně v režimu spánku, kdy je odpojen telefon, což šetří baterii. To ale na FR 255 nastavit nelze; musel bych před usnutím telefon odpojit ručně a ráno jej zase připojit. Nepohodlné.
Drobnost, která opět přináčí určité nepohodlí, je absence doplňků Výškoměr, Barometr a Teplota. První dva dokáže nahradit ABC - tedy Altidute-Barometer-Compass, ale pro podrobná data už musíte jít o úroveň níže. Mimochodem, Výškoměr je dostupný i z menu Rychlé volby; proč tedy není jako samostatný doplněk, nechápu. A doplněk Teploměr často používám k měření teploty vody při plavání.
Ale jinak mají hodinky fakt vše potřebné, a to včetně navigace po trase – sice je mapa slepá, ale s trochou umu se s tím dá běhat i jezdit. Ostatně o navigaci po slepé trase jsem psal ve srovnání mapové a nemapové navigace, shodnou okolností na modelech FR 255 a FR 955.
Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955
Výdrž? Vydrž!
Hodinky podle Garminu vydrží 14 dnů v pohotovosti a 30 hodin s GPS. Při plném nabití se odhad výdrže v režimu hodinek potvrdil, ale s GPS mi Forerunnery ukázaly dokonce 35 hodin. V zimě je to o kousek méně, zvlášť, když mám hodinky na řídítkách kola - tehdy si dvouhodinová aktivita bere okolo 10 %, což by znamenalo výdrž jen dvacet hodin. Když jsem hodinky používám v létě, tak mi vychází okolo 3-4 % na hodinu, což by těm 30 hodinám odpovídalo.
FR 255 podporují více satelitních systémů, a to včetně duální GPS, mají také režim pro automatický výběr (SatIQ), který získaly záhy po uvedení na trh. Ten umožňuje přepínat zdroj satelitního signálu podle toho, zda je standardní GPS příliš slabá či nikoliv. Nemusíte se tak o nic starat – pokud je GPS signál silný, vypnou se podpůrné systémy (a šetří se baterie), pokud slabý, zapne se více systémů – a to má z následek zkrácení výdrže. Standardně je u všech aktivit nastaven právě Automatický výběr.
V zimě mi hodinky vydrží okolo pěti šesti dnů se dvěma GPS aktivitami denně – resp. během šesti dnů jsem měl 4 GPS aktivity v délce okolo dvou hodin a několik indoor aktivit v délce dvě a půl hodiny. Hodinky vydržely pět a půl dne, než jsem je musel dát do nabíječky. V létě je to pak při stejném zatížení zhruba o den déle.
Tyhle hodinky, ty mě berou
Celou dobu, co jsou hodinky FR 255 na trhu, vím, že jde o velmi povedený kousek. Vlastně mi na nich nechybělo nic zásadního – snad až na mapu, ale vzhledem k tomu, že ji používám v podstatě jen na kole (a někdy při chůzi, ale mapa na telefonu je vždy lepší), tak mi ani nechybí. Pro cykloaktivity mám Edge 1040 s velkou obrazovkou a parádní mapou, která je naprosto neocenitelná při navigaci.
Těší mne, že Garmin do hodinek neustále dodává nové a nové funkce a opravuje věci, které mi dříve vadily – vylepšené počasí a kalendář či osm datových polí v aktivitě. Vlastně si tak trochu připadám, jak kdybych měl nemapové Fénixy 6, jen ve výrazně nositelnějším provedení. V podstatě jsou to přesně takové ty „pure“, tedy čisté hodinky, oproštěné od všech zbytečností, jaké bych si představoval.
Není tu nic z těch magických zaklínadel jako safír, solár, karbon nebo dotyk, kterým se Garmin ohání u vyšších modelů. Hodinky jsou postavené tak, aby plnily svou základní funkci, a to měřily zdravotní a fitness funkce, a samozřejmě aktivity. Těch mají hodinky fakt hodně, nic mi tu nechybí, přidáno bylo i bruslení na ledě a na inlajnech.
Zápisky bloggera (12): Safír, titan, solár, dotyk. Marketingová zaklínadla aneb Čím víc pruhů, tím víc Garmin
Je škoda, že jak FR 255, tak FR 955 to mají v nabídce Garminu nahnuté – můj osobní názor je, že nebudou mít nástupce. Bylo by logické, aby řada Forerunner pokračovala už jen s displeji AMOLED, aspoň to naznačuje číslování modelů. Anebo se ještě nějaký MIP model objeví v řadě 7x5, jako nástupce FR 745. Uvidíme. Každopádně mít hluboko do kapsy, budu s Forerunnery 255 na 95 % spokojen.
Zápisky bloggera (23): Budou mít všechny nové Forerunnery už jen AMOLED? Vše tomu nasvědčuje
Plusy
- Skvělá nositelnost
- Slušná výdrž
- Parádní poměr ceny a výkonu
- Všechny zásadní funkce
- Dvě velikosti - pro větší a menší zápěstí
Minusy
- Absence drobností jako Zkratky
- Méně čitelný displej za horších světelných podmínek
- Krycí sklo Gorilla Glass 3
Diskuse k článku (38)