Recenze Fénix 7X Pro: Navigace, svítilna, správce napájení, výdrž a solární dobíjení, slovo závěrem (4.)
Hlavní záložky
Hodinky Fénix 7X Pro jsou aktuálně vedle Epix Pro tím nejlepším, co si můžete na svou ruku pořídit. Mají nový optický snímač, silnou svítilnu, velký displej a všechny funkce, co Garmin aktuálně nabízí. Chybí už jen měření EKG, na které jsou ale hodinky hardwarově vybaveny. V předchozích částech recenze jsem hodinky proklepnul ze všech možných úhlů, v poslední části vás čeká už jen navigace, výdrž a závěrečné zhodnocení.
Nepřehlédněte předchozí díly recenze:
- 1. Nové funkce, vylepšený displej, varianty, ceny, ovládání
- 2. Sportovní a fitness metriky, běžecká a MTB dynamika, nové funkce
- 3. Tréninkové funkce, aktivity venku i uvnitř, datová pole, snímače, GPS a správa map
Navigace s mapou
Hodinky samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. O navigaci v hodinkách jsem se podrobně rozepsal ve speciálním článku, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz.
Nesmíte minout: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955/965: Čím větší displej, tím lépe
Při aktivní navigaci se pak kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění.
Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazí se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Není-li aktivní žádné stoupání, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Pokud chcete, aby vás tato funkce upozornila na blížící se stoupání, je třeba si to v nastavení aktivity zapnout.
Čtěte dále: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace
Connect IQ z hodinek
Jednu z vylepšených funkci je možnost instalovat aplikace, aktivity či doplňky přímo z hodinek. Dříve nebyla moc použitelná, takže jsem ji vůbec nepoužíval. Jenže nedávno přišla v nové vylepšené verzi, ve které je už daleko použitelnější. Dříve tu byly jen doporučené aplikace, kterých bylo jen pár, a žádné další nešlo instalovat, nyní tu jsou i kategorie, které můžete procházet – podobně jako na mobilu. Nalezenou aplikaci rovnou nahrajete hodinek. Někdy se mi to fakt hodilo…
Kromě toho v rámci této aplikace vidíte vše, co máte v hodinkách nainstalováno. A všechny aplikace či datová pole si můžete odsud odstranit, když vám náhodou dojde místo, které zde také vidíte. Já se sedmi kousky mám 19,7 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na F7X v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. Já si třeba doinstaloval Accuweather s předpovědí srážek či přehled Výzev od Garminu.
Nepřehlédněte: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný
Hudba hezky do uší
Stejně jako všechny vyšší modely hodinek podporují i Fénixy přehrávání hudby, nejen ovládání přehrávače v mobilu. Hudbu si můžete nahrát z počítače přes aplikaci Express, paměť pro hudbu a mapy je sdílená. Podporováno je také stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda v Česku). Pro poslech potřebujete Bluetooth sluchátka, případně lze připojit Bluetooth reproduktor.
Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem primárně předplatitelem Apple Music. Sice mám i účet na Spotify, ale ten jsem si pořídil jen kvůli testu a teď jej používají moje dcery. Navíc při aktivitách hudbu neposlouchám, protože na kole mi akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém.
Co se ale občas hodí, je ovládání hudby v mobilu. Při cvičení mívám puštěnou muziku připojenou k Bluetooth reproduktorům a pomocí hodinek se přepínám skladby nebo ovládám hlasitost. K hudbě se dostanete z doplňku nebo menu Rychlé volby.
Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách
Garmin Pay: Do kšeftu s hodinkami
Stejně jako (skoro) všechny nové hodinky je zde podporována funkce Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často, častěji než placení mobilem.
V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je na dotykovém displeji rychlejší než tlačítky.
Pokud máte aktivní snímač tepu, mělo by stačit PIN zadat jen jednou za 24 hodin, což ale ne vždy funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji, případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.
Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami
Nahradí čelovku? Ne úplně
Parádní je na F7X vylepšená svítilna. Tu měl sice už předchozí model, nyní je tu ale novější verze z hodinek Enduro 2, která má silnější a lépe fokusovaný paprsek světla. Stačí na osvětlení cesty při noční aktivitě, ale i přes hodně silné světlo je to stále spíše jen nouzové řešení. Pokud plánujete noční aktivitu, je vždy lepší mít čelovku nebo svítilnu na kolo.
Potěší režim kadence, kdy při běhu svitne bílá při pohybu ruky dopředu a červená při pohybu ruky vzad. Spíše než pro noční aktivity však oceňuji svítilnu v běžném životě – často si potřebuju přisvítit a nechce se mi chodit pro mobil. Také červené světlo se hodí, když jdu potmě třeba na záchod na chalupě a nechci se v noci oslňovat bílým světlem.
Svítilna ale hodně likviduje baterii, Fénixy zvládnou na plný výkon zhruba pět hodin, na druhý pak 8 hodin, na třetí 20 hodin a na první šest dnů. Pro běžné použití mi stačí zpravidla třetí intenzita, venku je mít vhodné zapnutou tu nejvyšší, případně druhou, ale ta už toho moc neosvítí. Epixy Pro 51 mm pak vydrží zhruba o 20 % déle díky baterii s vyšší kapacitou.
Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek
Správce napájení
Naprosto skvělou a zásadní funkcí je úsporný režim, který vypíná různé funkce a je plně nastavitelný. Prodloužení výdrže záleží na tom, které funkce budou aktivní a které ne. Nejvíce si bere připojení k mobilu a sledování tepovky. Když ale vypnete měření pulsu, přijdete o veškeré metriky jako Body Battery, stress, VST, spánek apod. Já proto v úsporném režimu používám primárně odpojení mobilu, jinak tepovku nechávám, abych měl metriky. I to ale stačí na prodloužení výdrže o polovinu.
Pro ovládání chování hodinek při spánku je tu funkce Režim spánku, která byla uvedena právě v první generaci Fénix 7. Ta umí na noc nastavit podobně jako úsporný režim minimalistický vzhled hodinek, zapnout funkci nerušit (tj. nebudou vám chodit notifikace, ale připojení k mobilu zůstane aktivní), a upravit jas displeje. Pro každý den si můžete nastavit začátek a konec režimu spánku zvlášť. A současně umí automaticky zapnout úsporný režim – tj. v noci bude spotřeba výrazně nižší než přes den, obvykle neubude ani jednou procento.
Nepřehlédněte: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek
Oproti Forerunnerům umí Fénixy také používat profily napájení pro jednotlivé aktivity. Zde si můžete nastavit, zda má být připojen mobil, zapnutá hudba, zda se mohou používat senzory (rychlost, kadence, hrudním pás apod.), zda má být aktivní podsvícení apod. Rovněž si můžete vypínat optický snímač, což se hodí pro aktivity, kdy nemáte hodinky na ruce – třeba v zimě, kdy máte tlusté rukavice a lyžujete, nebo když jedete na kole a hodinky jsou na řídítkách.
A hlavně se tu dá nastavit i režim satelitních přijímačů – ten můžete nastavit do režimu „neměnit“, kdy přebere globální nastavení, anebo si můžete vybrat z možností jako GPS, všechny systémy či SatIQ, tedy automatický výběr. Vytvořené profily pak jen přiřadíte dané aktivitě a nemusíte řešit nic dalšího. Některé profily jsou již přednastavené, ale další si můžete snadno vytvořit sami.
Čtěte dále: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity
Udávaná výdrž
Jedním ze zásadních parametrů, proč si pořídit největší provedení hodinek, ať už Epixů nebo Fénixů, je samozřejmě výdrž. Větší tělo umožňuje umístit větší baterii. A zatímco F7X Pro mají stejnou výdrž jako předchozí model – a tudíž stejnou baterii, Epixy pro 51 mm dostaly baterii s větší kapacitou. Mají totiž obecně vyšší spotřebu kvůli displeji. A to rovnou z modelu Enduro 2 o kapacitě 660 mAh, přičemž Fénixy mají „jen“ 534 mAh.
Důvod, proč větší baterii nemají také Fénixy, je prostý – jednak by Garmin neměl důvod nabízet model Enduro 2, který se od Fénixů liší jen a pouze výdrží. A jednak proto, že by se do těla F7X větší baterie nevešla. Zatímco Epixy mají displej hned pod krycím sklem, Fénixy více zapuštěný do těla a pro baterii je tam proto menší prostor. Z tohoto důvodu jsou Endura o 7 mm tlustší než Fénixy 7X, aby se tam větší baterie vůbec dostala.
Fénixy mají dlouhou výdrž i přes menší baterii, a to díky MIP displeji, který má spotřebu oproti AMOLED naopak velmi nízkou. V režimu hodinek vydrží 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Solární dobíjení něco přidá, ale musí být ideální podmínky – a to nejlépe letní slunce mezi desátou a třetí odpolední, azuro k tomu a hodinky směrované ke slunci. Během roku proto obecně s přínosem soláru moc počítat nelze (ale o tom až dále).
Údaj za lomítkem pro solární dobíjení:
- Chytré hodinky: až 28/37 dní
- Režim hodinek s úsporou baterie: až 90/rok a více
- Pouze GPS: až 89/122 hodin
- Všechny satelitní systémy: až 63/77 hodin
- Všechny satelitní systémy a více pásem: až 36/41 hodin
- Všechny satelitní systémy plus hudba: až 16 hodin
- Režim GPS s maximální výdrží: až 213/578 hodin
- Expediční aktivita GPS: až 62/139 dní
Hodnoty pro solární dobíjení předpokládají celodenní nošení se třemi hodinami venku při intenzitě světla 50 000 luxů, u aktivity pak používání při intenzitě světla 50 000 luxů.
První kolo: Srovnání s Epix Pro 51 mm
První test výdrže hodinek proběhl současně s Epixy Pro 51 mm. Na obou hodinkách jsem měl ty samé aktivity, Epixy Pro v režimu hodinek s vypnutým displejem a v aktivitě se zapnutým. Ze začátku baterie Fénixů ubíhala rychleji a stabilně se držela na hodnotě o nějakých sedm osm procent menší než na Epixech. V závěru se však procenta postupně sbližovala, a když na konci jedenáctého dne hodinky skomíraly, rozdíl byl už jen dvě procenta.
Fénixy v tu chvíli měly 4 %, Epixy pak 6 %. Za tohoto stavu jsem pustil závěrečnou aktivitu, abych věděl, jak to dopadne – chůzi. Ta trvala 35 minut. Po uložení aktivity na Fénix 7X se hodinky vypnuly, zatímco na Epixech jsem měl 5 %. Čekal jsem, že Fénixům zůstanou dvě, možná i tři procenta, ale že po tak krátké aktivitě přijdou o všechnu šťávu, to mě překvapilo. Fénixy měly nastaveno automatické podsvícení v režimu hodinek i při aktivitě, Epixy běžely v režimu hodinek s vypnutým displejem a se zapnutým během aktivit. V noci pak byl od 22:00 do 6:00 zapnutý noční režim s odpojeným mobilem.
Několik zajímavých zjištění:
- V aktivitě s GPS v režimu monitoringu je spotřeba plus minus srovnatelná, ale Fénixy přece jen berou o kousek méně energie.
- Aktivita o délce 2:30 h si na Epixech s občasným zobrazením mapy vzala čtyři procenta baterie, zatímco na Fénixech tři procenta.
- Aktivita o délce 2:45 h s navigací a zobrazenou mapou po celou dobu si na Fénixech i Epixech vzala shodně 7 %.
- Čím více používáte při aktivitě displej, tím mají Epixy větší spotřebu. Aktivují totiž častěji režim zvýšeného jasu, který o dost více „žere“.
- Kardio aktivita si se zapnutým displejem na Epixech bere skoro 2× tolik, co na Fénixech. AMOLED je fakt velký žrout.
Další podrobnosti: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere více, klasice nebo AMOLED?
A takto vypadaly aktivity:
- cyklistika (GPS): 20:50 h
- z toho 4:50 h s aktivní navigací a zobrazenou mapou
- chůze (GPS): 3:05 h
- síla: 1:15 h
- kardio: 2:48 h
- plavání v bazénu: 1:58 h
Celkem to vychází na 2:10 h denně s GPS plus nějaké ty indoor aktivity, a v tomto režimu hodinky vydržely 11 dnů s tím, že Epixy by ještě jeden dne v pohotovosti ais přidaly. A to není vůbec špatné. Hlavně mě překvapilo, že Epixy těsně, ale přece jen Fénixy porazily, i když bych čekal, že to bude přesně naopak. Nízká spotřeba s vypnutým displejem hraje Epixům do karet. Ještě dodávám, že Epixy běžely na kole vždy s připojeným snímačem tepu (až na dvě jízdy, když jsou zkoušel optiku) a senzorem rychlosti.
Odkaz: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?
Druhé kolo: Na druhé ruce Fénix 6X
V druhém nabíjecím cyklu jsem měl na druhé ruce hodinky Fénix 6X – zajímalo mě, jaký pokrok Fénixy 7X učinily. Hodinky F6X mají papírově zvládnout 21 dnů a 60 hodin s GPS, rozdíl oproti novějšímu modelu je tedy zhruba třetina. To ale platí jen tehdy, pokud máte zobrazena jen data, s navigací a mapou žerou Fénix 6X daleko více. Během aktivity s navigací dlouhé 1:30 h přišly F7X Pro jen o tři procenta, zatímco Fénix 6X o 18 % - náskok novějšího modelu je naprosto evidentní.
Tip: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X (velká recenze)
Oboje hodinky jsem dobíjel ve čtvrtek ráno a o necelý týden později ve středu ráno měly Fénixy 7X Pro 50 %, zatímco Fénixy 6X jen 9 %. Přitom ještě v pondělí odpoledne před výše zmíněnou jízdou to bylo 64 % a 48 % - tedy rozdíl takový očekávatelný. Jízda s navigací pak ale F6X vyšťavila na 30 % a v úterý dopoledne jsem absolvoval další aktivitu s mapou, kdy si hodina a půl vzala 17 %. Zbytek cesty (hodina) jsem dojel jen se zobrazenými daty a F6X přišly jen o 2 %. Čili mapa na starých Fénixech fakt žere, a naopak na sedmičkách je navigace velmi úsporná.
V druhém cyklu hodinky Fénix 7X Pro vydržely deset dnů, ale to byly ve velkém zápřahu. Průměrně jsem měl tři až čtyři GPS aktivit denně včetně volného plavání, chůze, cyklistiky, hodně navigace s mapou a nějaké to kardio. Něco navíc přidalo i solární nabíjení, zisky některých dnů šly přes 200 klux. Zkrátka s výdrží jsem maximálně spokojen. A když jsem hodinky používal běžnějším způsobem, tj. k jízdám občas i cyklonavigaci Edge 1040, vydržely přesně 14 dnů.
Odkaz: Labutí píseň pro Fénix 6X Pro Solar: Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci
Solární dobíjení
Když už je řeč o solárním dobíjení, to je u celé řady Fénix 7 pro standardem. V režimu s GPS aktivitou by mělo přidat až třetinu výdrže navíc, a to při zisku 50 klux na hodinu, čehož lze za slunečného letního dne dosáhnout celkem snadno. Na opravdu přímém slunci lze získat i 100 klux za hodinu – běžně je to ale o dost méně, protože si při aktivitě stíníte tělem nebo máte hodinky ve špatném úhlu.
Jen tak mimoděk jsem srovnal účinnost solárního nabíjení s Instinct 2X, které mají větší plochu solárních panelů. Za 20 minut na odpoledním slunci získaly Instincty 27 kiloluxů a dobily se o jedno procento, zatímco Fénixy posbíraly 20 kiloluxů a samozřejmě se nedobily vůbec – mají totiž výrazně vyšší spotřebu v režimu hodinek než Instincty. Ale po delší době by nějaké to procento získat mohly (ale jen v úsporném režimu). Zajímavé také je, že Fénixy byly kvůli titanové lunetě o poznání teplejší než ryze plastové Instincty.
Poznámka: Od rána pak nachytaly Instincty celkem 280 kiloluxů a dobily z 79 % na 85 %. V létě tak opravdu může jít o nekonečné hodinky.
Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl
Nutno ale říct, že hodinky získají ze soláru nejvíce jen tehdy, když na ně fakt svítí slunce, a to ideálně kolmo. V létě se toho dá dosáhnout například tehdy, když je máte na řídítkách kola. Jakmile jsou na ruce, minimálně polovinu jízdy si stíníte. A to platí i pro chůzi či běh. A i na kole je solár často k ničemu, stačí vjet do lesa... Mezi námi děvčaty, kdyby Fénixy solár neměly, vůbec by mi to nevadilo. Epixy je nemají také a je to v pohodě. A bylo by lépe vidět na displej.
Odkaz: Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla
Pomalé, ale konzistentní dobíjení
Zajímavá je rychlost dobíjení. Hodinky F7X Pro se nabíjení pomaleji než Epixy Pro 51 mm. Ty mají 90 % už za hodinu a půl, zatímco Fénixům to trvá okolo dvou hodin; přitom baterii mají menší než Epix 51 mm. Polovinu baterie (50 %) mají nabitou přesně za hodinu, za hodinu a půl jsou dobité na 75 %. Na 100 % pak za 2:15 h. Ale ono je to v důsledku celkem jedno, když hodinky v běžném provozu vydrží někomu bez problému 14 dnů, pak není problém je dát na dvě hodinky do nabíječky.
Posledních 10 % stále trvá všem hodinkám velmi dlouho, nabíjí se totiž v závěru menším proudem. Epixům Pro 51 mm to mimochodem trvá přes půl hodiny – mají rychlý začátek, ale velmi pomalý konec, zatímco Fénixy se dobíjí pomaleji, ale zato celkem stabilní rychlostí. Do plna se tak oba modely dobijí za zhruba stejný čas. Zajímavý test udělal DC Rainmaker, doporučuji se na něj podívat. Z něj totiž vyplývá, že zatímco Epixy 51 mm se nabíjí zpočátku proudem 0,45 A, Fénixy 7X Pro jen 0,27 A – a to je ten rozdíl. Proč tomu tak je, těžko říct.
Pár slov závěrem
Na Fénix 7X Pro se mi nejvíce líbí 1,4“ displej, který jako jediný v řadě Fénix umí zobrazit sedm a osm datových polí. K zahození není ani velká mapa. Hodinky jsou už ale docela velké, takže pokud máte útlé zápěstí jako já (16 cm), už hodinky na ruce působí jako cibule. V takovém případě se vyplatí spíše model Fénix 7 Pro, ale ten umí zobrazit jen šest datových polí a má o kousek nižší výdrž. Ale je výrazně nositelnější a pohodlnější na zápěstí.
Hodně se mi líbí svítilna, která je silnější a má lépe směrovaný proud světla než starší F7X, je to fakt návyková funkce. Zejména běžci pak ocení nový optický snímač, který si lépe poradí s častou změnou tepovky, což je podstata HIIT tréninků. Ale přiznejme si, žádná optika nedokáže nahradit hrudní pás. Z nových funkcí jsou určitě zajímavé mapové vrstvy pro počasí či nově zobrazená data v mapě v aktivitě. Výdrž je sice stejná jako u původních F7X, ale už ta byla naprosto parádní. Líbí se mi hlavně nízká spotřeba se zobrazenou mapou a navigací.
Jen je velká škoda, že Garmin nenabízí model s Gorilla Glass DX v titanovém provedení, protože je to verze, kterou bych před safírem preferoval. Pokud totiž chcete verzi s tímto krycím sklem, musíte si pořídit ocelovou verzi, která už je celkem těžká. Naopak titan je nabízen pouze se safírem, jehož vlastnosti v kombinaci s MIP displejem jsou fakt špatné; s AMOLED u Epixů to ještě jde. Každopádně pokud dokážete překousnout špatné optické vlastnosti safíru, určitě bych bral verzi s titanem, kterou lze doplnit nylonovým řemínkem – a pak máte na ruce hodinky, co váží komplet jen nějakých 70 gramů.
Stručné parametry
- Rozměry: 51×51×14,9 mm
- Hmotnost: 96 g včetně řemínku, 68 g tělo hodinek (ocelové provedení); 89 g včetně řemínku, 61 g tělo hodinek (titanové provedení)
- Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
- Displej: transreflexní MIP dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
- Rozlišení displeje: 280 pixelů
- Baterie (za lomítkem se solárním nabíjením): až 28/37 dnů s měřením tepu, až 89/122 hodin s GPS a 16 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
- Paměť pro mapy hudbu: 32 GB
- Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 26 990 Kč
- Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz
Plusy
- Velký displej
- Účinné solární nabíjení
- Dlouhá výdrž
- Maximum funkcí
- Nový optický snímač
Minusy
- Odlesky safírového skla
- Vyšší hmotnost ocelové verze
Diskuse k článku (1)