20 zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 (Pro) nebo Epix (Pro) z hodinek řady Fénix 6

24.6.2023
Fénix 7 a Epix dostávají postupně nové a nové funkce, které se v řadě Fénix 6 už neobjeví. Zatímco loni na jaře jsem našel deset důvodů, proč si novou generaci pořídit, dnes už jich je přes dvacet. Výrazně doplněno a upraveno
Fénix 6X vs. Fénix 7 a Epix

V hodinkách Fénix 7 a Epix přibývají stále nové funkce, které se do šesté řady už bohužel nedostanou. A časem jich bude ještě více...


Hodinky Fénix 6 už byly ve své době takřka dokonalé. Během téměř tří let používání modelu Fénix 6X Pro Solar jsem nepřišel na nic, co by mi chybělo. A pokud, tak jen sporadicky. Vysoká výdrž, všechny možné funkce, velký a přehledný displej, zkrátka žádná slabina. A přesto,když se objevila sedmá generace, přišel Garmin s řadou novinek, o kterých se nám ani nesnilo. A další neustále uvádí.

V některých případech jde o drobnosti, jako upravené grafické rozhraní, jinak organizované menu, či přehlednější zobrazení dat po ukončení aktivity. Jiné novinky jsou ale dost zásadní a bohužel, starší řada Fénix 6 se jich už nedočká. Někdy jsou důvody ryze obchodní, jindy hardwarové – starší hodinky nové funkce prostě nezvládnou. A letos v květnu přišla pak nová mezigenerace Fénix 7 Pro a Epix Pro s dalšími vylepšeními. 

Tip: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Naštěstí jeden ze zásadních updatů, a sice zásadně vylepšený Stav tréninku 2.0 vč. nové metriky měření nočního stavu VST (variabilita srdečního tepu) řada Fénix 6 dostala. Tím to ale končí. Pojďme se tedy podívat na to, co umí Fénix 7 (a Epix) navíc oproti šesté generaci. Novinky, které má zatím jen verze Pro, jsou označeny. Časem se ale (naštěstí) dostanou i do starších Sedmiček a Epixů. 


Nepřehlédněte:


Poznámka: Ačkoliv v textu píšu jen o Fénix 7, týká se vše jak modelu Epix, tak i dalších modelů od F7 odvozených jako MARQ2, Tactix 7, Quatix 7 či Enduro 2.

Dotykový displej

Nejvýraznější novinkou je možnost ovládat hodinky dotykem. Přitom zůstalo kompletně zachováno klasické ovládání pomocí pětice tlačítek. Dotyk lze úplně vypnout a hodinky ovládat postaru, případně si jej můžete zapnout v režimu hodinek a při aktivitě nechat vypnutý. Dotyk lze libovolně zapínat a vypínat pomocí klávesové zkratky, případně si jej zapnout a vypnout pro konkrétní aktivitu. 

Mně se osvědčilo mít dotyk povolen v režimu hodinek, a naopak vypnout jej pro aktivitu – zejména u plavání je spíše kontraproduktivní. Není špatné pomocí dotyku zadávat PIN u Garmin Pay či listovat doplňky. Super je pak dotykem ovládat mapu při aktivitě, na to se tlačítka vůbec nehodí. Na Fénix 6X mi pohodlné ovládání mapy opravdu chybí. Když dotyk, tak už jen kvůli mapě. 

Přesnější příjem satelitního signálu

Pokud si pořídíte safírovou verzi, získáte kromě safírového skla a větší porce paměti také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“. 

Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše.

Ze zkušenosti z hodinkami Epix a Fénix 7 mohu poznamenat, že přesnost samotné GPS na novém hardwaru je lepší než na Fénix 6, ani není nutno zapínat all-systems. V novém firmwaru pak přibyla funkce SatIQ, která umí přepínat mezi jednotlivými možnostmi příjmu v závislosti na síle satelitního signálu a s přihlédnutím k co nejlepší výdrži. 

Nesmíte minout: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Nový optický snímač

Poprvé se nová generace optického snímače ELEVATE 4. generace objevila v modelu Venu 2, následovaly hodinky Forerunner 945 LTE a posléze se usadila i v Epixech a Fénix 7. Dříve šlo o diody posazené v řadě, u čtvrté generace jsou dvě diody nad sebou a čtyři okolo ve čtverci. Navíc místo plastu je zde krycí sklo, takže snímač nebude tak náchylný na poškrábání. 

V modelech Pro pak Garmin uvedl snímač páté generace, který má dokonce deset diod - šest pro měření tepovky a čtyři pro snímá okyslišení krve. V režimu hodinek kvůli šetření energie běží jen dvě diody, v aktivitě ale rovných šest pro lepší přesnost. 

Tip: Snímač tepu: Optika stále není ideální, a to ani v nových hodinkách

Odlišná správa map

U modelové řady Fénix 6 jsou všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých jsou přednahrány mapy dle regionu, v nichž byly hodinky prodány plus mapa TopoCzech V4 Pro, kterou si nainstalujete až po koupi. Tyto mapy pak můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express na počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole, zda je mapa aktuální. Nemáte ale možnost si dohrát třeba mapu Ameriky apod.

Řada Fénix 7 pracuje s mapami zcela odlišně. Máte k dispozici všechny mapy Garminu včetně topomap Ameriky či Asie, a to přes Správce map přímo v hodinkách (ale i v aplikaci Express). Základní modely původní řady F7/Epix s 16 GB paměti jsou prodávány bez mapy s tím, že vy nahrajete ty, co potřebujete – a současně se do paměti vejdou. Nová řada Pro ale naštěstí nabízí 32 GB pro všechny modely, i ty základní. Právě možnost vybrat si kterýkoliv region na světě a stáhnout mapu může být pro někoho zásadní.

Tip: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači (návod)

Kompletní nastavení přes mobil

Novinkou pro Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Je možno nastavit layout datové obrazovky, a tedy počet datových polí, stejně jako měnit jejich obsah. 

To samé platí pro nastavení hodinek – máte k dispozici kompletní menu, čili na hodinky v podstatě nemusíte ani sáhnout. Můžete měnit doplňky, přidávat a ubírat aktivity, nastavit hudbu, uživatelský profil, měnit systémová nastavení, zkrátka téměř všechno. Snad jen datová pole vestavěného vzhledu hodinek nikoliv. Boží.

Connect IQ z hodinek

Zajímavou a nedávno výrazně vylepšenou funkcí je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. Zatímco dříve zde ale byly jen ty doporučené, kterých bylo pět nebo šest, nyní už můžete procházet jednotlivé kategorie a vyhledávat v nich. A to už je hodně použitelné. 

Dobré je, že si z této aplikace můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. Já s pěti kousky mám 20 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na Fénix 7 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár.

Tip: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný

Ranní report (zpráva)

Jde o souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Zobrazují se funkce a metriky jako doporučený trénink, spánek za poslední noc, průběh VST za poslední noc, Body Battery apod. 

Nepřehlédněte: Ranní report: Přehled spánku, VST, počasí či doporučený trénink

Přehled zdravotního stavu

S novým optickým snímačem souvisí i nový doplněk/aktivita (je tu duplicita) Snímek zdravotního stavu, který souhrnně ukazuje všechna měření provedené stejnojmennou aplikací nebo doplňkem (jsou totožné). Jde o dvouminutové měření, u kterého je třeba být v klidu; měří se tep, stress, variabilita srdečního tepu, okysličení krve a frekvence dýchání. Záznam pak lze v aplikaci Connect exportovat do PDF a třeba poslat ošetřujícímu lékaři.

 

Připravenost k tréninku

Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku si všímá toho, jak jste zregenerovaní - zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky - čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. Je to něco jako Body Battery, ale bere v potaz daleko více ukazatelů. Pokud je Připravenost k tréninku nízká, měli byste si daný den dát pauzu, abyste předešli případným zdravotním problémům. 

Závodní kalendář

Tato funkce sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty se pak přehledně ukážou právě zde – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek a dokonce nahrát GPX s profilem trasy. Zajímavé jsou také doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, které jste si v nich nastavili. Nutno dodat, že tato funkce se týká především běhu. 

Běžecký výkon a běžecká dynamika

Pro někoho zásadní změnou může být nativní měření běžeckého výkonu a běžecké dynamiky. To umí i starší modely jako právě Fénix 6, jen je nutno patřičná datové pole doinstalovat z Connect IQ. Až donedávna bylo navíc nutno k měření mít hrudní pás, s novým firmwarem však hodinky Fénix 7 a Epix získaly možnost měřit běžecké watty a dynmiku přímo ze zápěstí. A není to úplně nepřesné, srovnání s hrudním pásem ukázalo, že se to dá bez problém využít i k tréninku. 

Tip: Běžecký výkon: Základní přehled – možnosti, senzory, nastavení, podpora modelů hodinek

Skóre do kopce (modely Pro)

Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaší výkonnost v kopcích. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. A nejen to. Vaše skóre je také hodnoceno slovně, podobně jako stav tréninku - od rekreačního po elitní, a to navíc ve srovnání s osobami stejného věku a pohlaví. Což by vás mohlo motivovat více než jen obyčejné číslo.

A jak se počítá? Při záznamu běžecké, pěší nebo turistické aktivity pomocí kompatibilního zařízení Garmin jsou automaticky detekovány a analyzovány úseky stoupání se sklonem vyšším než 2 %. Největší vliv na vaše aktuální skóre v kopcích mají vaše nejnovější aktivity, ale při analýze se zohledňují údaje za několik měsíců. 

Podrobně: Nová metrika Skóre do kopce jako součást běžecké dynamiky. K čemu slouží a jak se zlepšovat v kopcích?

Datová obrazovka Stamina

Toto nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Skóre vytrvalosti (modely Pro)

Skóre vytrvalosti je kombinovaná metrika podobně jako Stav tréninku či Připravenost k tréninku, a má za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti. Vyšší skóre ukazuje vaši větší kapacitu pro výkony s trváním několik hodin - například vytrvalostní běh či dlouhé jízdy na kole. 

Jednou ze základní metrik Skóre vytrvalosti je VO2max, které ale lze stanovit jen při běhu nebo jízdě na kole. Pokud VO2max nemáte, analytický engine odhadne vaši aktuální aerobní zdatnost na základě kombinace vašeho věku, pohlaví, BMI a nedávné úrovně aktivity. Díky tomu můžete získat Skóre vytrvalosti i při dalších sportech. Maximem je skóre okolo 12 000. 

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Počasí s novými mapami (modely Pro)

V doplňku Počasí přibyla mapa, na které si můžete zobrazit několik různých meteorologických vrstech. Konkrétně jde o teplotu, oblačnost, rychlost a směr větru a srážky. Protože se data načítají přes mobil, chvíli to trvá, než se na mapě daná vrstva ukáže. Mapu si můžete zoomovat, stejně jako posouvat, a dokonce je možné vrstvy nechat animovat do budoucna. Zkrátka je to podobné jako aplikace s počasím na mobilu. 

Kompletní fotogalerie: Nové mapy pro Počasí: Srážky, vítr, teplota i mraky. A to včetně animací a výhledu do budoucna

Složky pro doplňky

Pro mě naprosto zásadní funkcí je správa složek, která perfektně nahradí zmizelé doplňky Můj den a Statistiky zdraví, které má Fénix 6 a další starší modely. Do složek si můžete dát opravdu cokoliv. Každá složka má svoje jméno, které můžete vybrat z několika návrhů, nebo si složku pojmenovat sami. Každá složka pak může mít vlastní ikonu, je jich tu celkem deset a vybrat se z nich celkem dá. Díky tomu mám v doplňcích pořádek a nemusím listovat dvaceti položkami, než se k něčemu dostanu.

Vylepšené solární nabíjení

U solárních modelů se výrazně zlepšilo dobíjení baterie pomocí slunce, plocha solárního dobíjení byla zvětšena až o 54 % u modelu F7X. Zatímco na F6X při aktivitě přidávalo slunce (záření o síle alespoň 50 tisíc luxů) zhruba 10 %, nyní je to 35 %. Na hodinkách je větší plocha poznat výrazně silnějším proužkem okolo lunety. V režimu hodinek pak F7X vydrží se sluncem místo 28 dnů dokonce 37, samozřejmě pokud s nimi strávíte alespoň tři hodiny denně venku.

Zde se jen sluší poznamenat, že slunce musí na hodinky svítit fakt kolmo, pokud svítí z velkého úhlu (ráno, odpoledne), efektivita solárního dobíjení prudce klesá. Při běžném používání zkrátka není přínos až tak zásadní, aby bylo nutno o soláru uvažovat. Nová řada Fénix 7 Pro se ale už prodává pouze se solárním nabíjením.

Tip: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Delší výdrž

Také standardní výdrž (bez slunce) se markantně prodloužila. Zatímco Fénix 6X má udávanou výdrž 21 dnů v režimu hodinek a 60 hodin s GPS, Fénix 7X 28 dnů a 89 hodin. A Epix Pro 51 mm zvládne dokonce 31 dnů v režimu hodinek a až 82 hodin s GPS.  

Nutno ale dodat, že už výdrž Fénix 6X je naprosto parádní, takže další prodloužení není až tak zásadní. To u nejmenšího modelu se hodí podstatně více: Fénix 7S vydrží 11 dnů a 37 hodin, zatímco Fénix 6S zvládne jen 9 dnů a 25 hodin. 

Fénix 7X má dokonce tak efektivní solární nabíjení, že pokud si zapnete režim hodinek v úsporném režimu a vystavíte hodinky dostatečnému slunečnímu záření, vydrží nekonečně dlouho. A model Enduro 2 pak vydrží ještě déle než Fénix 7X. 

Svítilna LED (Fénix 7X a modely Pro)

Poprvé se svítilna objevila v modelu Fénix 7X, letos ji dostala celá řada Fénix 7 Pro a Epix Pro. Má ji také model Enduro 2, Tactix 7 a Instinct 2X. Svítilna je umístěna v přední části hodinek, takže když je máte na řídítkách, svítí světlo krásně dopředu. Když na ruce, tak do boku.

Světlo může být jak bílé, tak červené, lze nastavit různou frekvenci blikání, dokonce jej lze přizpůsobit kadenci běhu. Zkrátka když poběžíte, bude světlo svítit bíle dopředu a současně červeně vzad, podle toho, jak mácháte rukou. Dobrá vychytávka. Původní Fénixy 7X mají světlo slabší než novější modely.

Nepřehlédněte: Jak dlouho vydrží světlo Fénix 7X v režimu hodinek a s GPS

Displej AMOLED (Epix)

Zatímco Fénix 7X se od ostatních provedení liší vestavěným světlem LED, hodinky Epix mají oproti řadě Fénix displej typu AMOLED. I ten může být důvodem pro upgrade, je totiž zcela odlišný od běžného transreflexního displeje MIP, jaký má většina hodinek Garminu. Má parádní kontrast, skvělé barvy a větší rozlišení, díky čemuž na něm vše vypadá tak nějak lépe.

Jeho zásadní nevýhodou je pak horší čitelnost na slunci a vyšší spotřeba. Ale stále jsou AMOLED hodinky Garminu s jednou z nejdelších výdrží na trhu. Střední Epixy 47 mm vydrží režimu s vypnutým displejem až 16 dnů, Epix Pro 51 mm pak až 31 dnů. A to je naprostá pecka - je to dokonce více než Fénix 7X.

Čtetě dále: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely


Fénix 6 nebo Fénix 7?

Za mě jsou hodinky Fénix 6, konkrétně Fénix 6X Pro Solar, tím nejlepším, co Garmin kdy uvedl na trh. A to ne pro svoje funkce, ale především pro parádní čitelnost a viditelnost displeje za všech okolností. Zmíněný model má titanové provedení, sklo Gorilla Glass (bez dotyku), skvělou výdrž a názkou hmotnost (tělo hodinek jen 55 gramů). 

Fénix 7(X) jsou jednak těžší i s titanem, jednak jak safírové, tak nesafírové provedení displeje se leskne jako psí kulky, takže v interiéru bez podsvícení není vidět skoro nic. U obou provedení - Gorilla Glass DX a safír - je to dáno účinnější solární vrstvou, která propouští méně světla, dotykovou vrstvou a u safíru pak ještě vysokou mírou odlesků samotného skla (je to prostě jeho vlastnost). 

Tip: Safírové sklo, lesklý zabiják displejů. Srovnání Fénix 7X Pro Sapphire, Fénix 6X Solar a Instinct 2X Solar

Jenže pokrok jde dál a řada Fénix 7 má co nabídnout. Je tu spousta drobných i větších vylepšení, které se mi prostě líbí. Konkrétně jde o:

  • možnost vytvářet složky pro doplňky
  • parádní souhrn aktivity s grafy po jejím uložení 
  • celkově rychlejší prostředí
  • přesnější příjem satelitního signálu
  • dotyk pro práci s mapou a zadávání PINu, případně hraní her (2048)
  • vylepšené počasí, kalendář a další doplňky
  • snímek zdravotního stavu
  • svítilna (ta je prostě boží)

Nepřehlédněte: Fénix 6X: Co mi opravdu chybí oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez jakých funkcí se obejdu

Aktuálně používám hodinky Forerunner 965 a Epix, které mají nádherný displej AMOLED, navíc viditelný lépe vě většině situacích. Zvlášť se mi tento displej líbí na Forerunnerech, které mám ve verzi s Gorilla Glass DX, a tudíž nízkou mírou odlesků. Časem počítám, že do sbírky přibude i Fénix 7X Pro, protože prostě doba jde dál a i přes lesklé provedené potřebuji testovat nové funkce. Na tento model chystám i podrobnou recenzi. 


Diskuse k článku (2)
Tagy: