Recenze hodinek Forerunner 35: Základní, ale přesto pokročilejší běžecký model
Hlavní záložky
Model Forerunner 30, jehož recenzi jsem zveřejnil minulý týden, jsou nejlevnější hodinky Garminu, pokud pominu náramky – a současně jde o nejlevnější model s GPS. Paradoxní je, že byly uvedeny až rok poté, co se na trh dostal model Forerunner 35. Vznikly jednoduše: z modelu FR 35 byly ořezány některé funkce, aby se ospravedlnila nižší cena. FR 30 tak stojí 3 990 Kč, zatímco FR 35 o tisícovku více, 4 990 Kč. Stejně pak stojí náramek Vívosport, který má dokonce některé funkce navíc.
Špičkově čitelný displej
Oba modely mají naprosto totožný design. Mají obdélníkový tvar, ale ne tak protáhlý jako Vívoactive HR, spíše se blíží čtvercovému provedení – podobně jako Edge 20/25. Z profilu připomínají vaničku, ke spodní straně se totiž hodiny lehce zužují. A na spodní straně vyčuhuje optický snímač tepu. Hodinky jsou velmi lehké a relativně tenké, na ruce ani nepoznáte, že je máte. Díky tomu, že jsou malé, lze je snadno schovat pod košili. Náramek Vívosport je ale ještě diskrétnější.
Displej hodinek je čtvercový s rozlišením 128 × 128 bodů, a to jen čistě v černobílém provedení. Ostatně na běhání nejsou barvy nikterak potřeba, jen zbytečně majitele rozrušují. Naprosto skvělá je díky tomu čitelnost, řekl bych, že je dokonce nejlepší ze všech produktů Garminu, a to právě díky absenci barev. Pozorovací úhly jsou rovněž slušné, takže se na displej může klidně dívat úkosem. Na slunci pak hodinky doslova září, transreflexní vrstva plné svůj účel dokonale. Mimochodem, oproti FR 30 nemá FR 35 možnost rozsvítit displej pohybem ruky, jen tlačítkem.
Hodinky se prodávají se čtyřmi řemínky, které jsou vyměnitelné. Černý, bílý, žlutozelený a světle modrý, výměna probíhá pomocí dvou malý šroubků na spodní straně řemínku. Řemínek není umístěn na volno, ale je pevně spojen s hodinkami, podobně jako u Vívoactive HR míří směrem dolů. To může být trochu omezující ve chvíli, kdy máte příliš malé, nebo naopak velké zápěstí. Velikost pásku je univerzální, takže na malém zápěstí budou hodinky hodně přečuhovat – jsou totiž velmi dlouhé. To je i můj případ.
Jen tlačítky
Hodinky jsou nedotykové, což je pro běh jednoznačně výhoda – nemusíte řešit zpocené prsty či rukavice, natož se dívat na displej pro přepnutí obrazovky. Ovládání je ale trochu zvláštní. Na boku jsou čtyři tlačítka, ovšem jen jedno z nich slouží pro přepínání mezi obrazovkami či položkami v menu – směrem dolů. Vždy tak musíte přerolovat celé menu, pokud se netrefíte. Forerunner 30 už má tlačítka dvě, což je daleko pohodlnější.
Poznámka: Stejné ovládání mají také cyklopočítače Edge 20 a Edge 25, s nimiž má Forerunner 35 leccos společného, třeba provedení menu a vlastně i černobílé provedení displeje. Edge 20/25 mý však o něco větší rozlišení (128 × 160 px).
Tlačítko pro rolování je navíc vpravo, zatímco tlačítko Zpět vlevo – přesně naopak oproti jiným modelům Forerunner (230/235, 735XT či 935) či Fénix. Opět, FR 30 už to má „dobře“. Tlačítko Zpět slouží současně pro vstup do menu, což mne často dost mátlo a menu se mi spouštělo omylem. Vlevo nahoře je pak tlačítko pro aktivaci podsvícení, vpravo nahoře pak pro vstup do aktivit či potvrzování voleb. Celkově je ovládání v pohodě, ale pro člověka, který předtím používal Fénixy či vyšší modely FR, je to chvíli docela nezvyk.
Bohatší možnosti nastavení a konektivity
Také menu je zcela odlišné od toho, co vidíme na vyšších modelech hodinek. Je to čistý text, tři řádky pod sebou. Vzhled k hrubému displeji jsou fonty nevyhlazené, takže hodinky působí jako digitálky z devadesátých let, ale funkci to plní. Oproti FR 30 najdete v menu spoustu možností a nastavení, v podstatě všecko lze přizpůsobit a upravit z hodinek. A to jak budíček či změnu datových polí u aktivity. V tomto směru jsem omezení u modelu FR 30 fakt nepochopil.
Dokonce i vzhled hodinek zde lze změnit – ale vybírat můžete jen ze dvou vzhledů, a sice digitálního a ručičkového. Oba ukazují kromě času také den, ale jen digitální zobrazuje i stav baterie. Ten je navíc bez procentuálního ukazatele, takže ze čtyř grafických „čárek“ nepoznáte, zda máte nabito na 40 % či na 60 % – toto je hodně omezující. Vzhledem k tomu, že výdrž hodinek není nikterak oslňující, může se vám stát, že vyběhnete s jednou čárkou a za chvíli bude po hodinkách. Anebo také ne.
Jedním z velkých omezení hodinek je nemožnost instalovat další aplikace, datová pole či vzhledy hodinek. Jste tak omezeni jednak zmíněnými dvěma vzhledy ručiček, jednak si nemůžete doplnit další data do aktivit, které jsou také velmi omezené. Stejně tak si nedohrajete žádné doplňky, naštěstí zde oproti FR 30 aspoň nechybí počasí. Z dalších doplňků tu najdete klasiku: srdeční tep, kalorie, poslední aktivitu, kroky či minuty intenzivní aktivity.
Forerunner 35 lze připojit k externím snímačům ANT+, hodí se zejména hrudní pás, v seznamu je i snímač rychlosti či kadence. Z hrudního pásu ovšem nevyužijete pokročilá data dynamiky běhu, hodinky sejmou jen aktuální tep. Samozřejmostí je připojení k mobilnímu telefonu, a tedy zobrazování notifikací či automatické nahrávání aktivit.
Běh, kolo i kardio
Zatímco FR 30 má aktivitu jen jednu, FR 35 nabízí alespoň ty základní: kolo, běh, běh uvnitř, kardio a chůzi. U každé aktivity můžete mít tři datové obrazovky, seznam dat je ale hodně omezený, nejvíce mi asi chyběla nadmořská výška či průměrný srdeční tep; oproti FR 30 u tohoto modelu můžete snímat tep z hrudního pásu ve chvíli, kdy máte hodinky na řídítkách. U aktivity Kardio se v podstatě měří jen srdeční tep, pokročilejší aktivita pro počítání opakování v posilovně chybí.
Data, která lze zobrazit během aktivity:
- Vzdálenost
- Čas
- Tempo nebo rychlost
- Srdeční tep
- Průměrné tempo nebo rychlost
- Délka kola
- Čas kola
- Tempo nebo rychlost kola
- Srdeční zóny
- Kadence
- Kalorie
Hodinky jsou vodotěsné do 5 ATM, není problém s nimi plavat i potápět se do malé hloubky. I proto je celkem škoda, že chybí aktivita pro plavání. Pokud chcete s hodinkami plavat, je nutno si připlatit za model Vívoactive HR. Mimochodem ani Forerunner 235 plavání nativně nepodporuje – můžete si ale dohrát novou aktivitu z Connect IQ, což u FR 35 nejde.
Pro přehlednost uvádím seznam rozdílů oproti Forerunner 30, abyste si udělali lepší představu:
- podpora pro více profilů aktivit,
- podpora pro ANT+, takže připojíte externí hrudní pás a současně můžete vysílat HR přes ANT+ pro jiná zařízení,
- intervalové tréninky,
- tréninkový partner,
- doplněk počasí,
- datová pole jsou konfigurovatelná přímo z hodinek,
- vzhledy hodinek lze přepínat přímo v hodinkách.
Zejména tréninky se vám budou hodit, pokud to s během myslíte vážně. Stejně tak tréninkový partner, kdy můžete nastavit cílové tempo a s ním soutěžit. Jak běh, tak kolo pak podporují intervaly.
Až týden výdrže
Garmin uvádí, že hodiny vydrží v režimu GPS 13 hodin a v režimu hodinek až devět dnů, a to se zapnutou optikou. V praxi se výdrž plus minus spíše blíží k modelu FR 30, které mají udávanou výdrž 8 hodin a pět dnů. Bohužel nedokážu říct, kolik baterie sebere jedna hodina s GPS, protože hodinky nemají procentuální ukazatel, takže se k výdrži obecně špatně píše cokoliv. Pokud ale vyběhnete každý den na hodinu, měly by hodiny vydržet tři až čtyři dny. Také si můžete vypnout snímač tepu a výdrž se krásně protáhne.
Dobíjení probíhá pomocí malého „krokodýlka“, který se zakousne do hodinek z boku – to teoreticky umožňuje použití powerbanky, když vám bude na delším výběhu nebo výletu docházet šťáva. Dobíjení trvá okolo dvou hodin, čili není to žádná rychlovka. Třeba Forerunner 735 XT se dobíjí svižněji.
Stačí, ale…
Jako základní běžecký model jsou tyto hodiny naprosto dostačující. Rozumná výdrž, optické měření tepu, určení VO2 max. či podpora tréninků, to vše by mělo postačit všem hobíkům. Koupi si je ale třeba dobře rozmyslet, protože pokud budete v budoucnu chtít něco víc, kvůli chybějící podpoře Connect IQ a tedy nemožnosti dohrávat aplikace, nelze hodinky nikterak rozšířit.
Osobně bych se přimlouval za model Forerunner 235, které mají jednak hezčí kulatý vzhled, barevný displej, větší rozlišení, jednak možnost zobrazení čtyř datových polí a podstatně většího počtu informací či možnost dohrávat aplikace a doplňky. Cena je vyšší o 2 500 Kč, v tomto případě je ale příplatek naprosto opodstatněný.
Nesmíme také zapomínat na Vívoactive HR, dotykové hodinky, které stojí 5 990 Kč a které mají řadu funkcí navíc – podporují více aktivit včetně lyžování a plavání, mají solidní výdrž, můžete si dohrát aplikace, datová pole a doplňky, mají i lepší displej. Jsou ale dotykové, což je při sportu spíše omezující.
Zkrátka výběr je na vás. Pokud chcete jen běhat, případně se projet na kole a občas se podívat, kolik je hodin, pak vám bude Forerunner 35 bohatě stačit.
Parametry
- Rozměry: 35,5 × 40,7 × 13,3 mm
- Displej: 128 × 128 px, 23 mm × 23 mm
- Hmotnost: 37,3 gramů
- Odolnost proti vodě: 5 ATM
- Bezdrátové technologie: Bluetooth pro připojení k hodinkám, ANT+
- Podpora externích snímačů: ano
- Výdrž baterií na 1 nabití: 5 dnů v režimu Smartwatch, 8 hodin se záznamem GPS
- Cena: 4 990 Kč
Plusy
- malé a lehké
- tréninky a VO2 max.
- oddělené aktivity oproti FR 30
- rozumná výdrž
Minusy
- displej s nízkým rozlišením
- chybí Connect IQ
- chudé vzhledy hodinek
Diskuse k článku (0)