Podrobný test Vívosmart 3: Chytrý náramek, co sleduje stres a počítá série v posilovně. Ale nemá GPS
Hlavní záložky
Garmin nabízí dva typ náramku – Vívofit a Vívosmart. Zatímco Vívofit je jen vylepšený krokoměr, který vydrží až rok provozu (je napájen knoflíkovými bateriemi), Vívosmart už má – jak název napovídá – základní chytré funkce. Můžete ho mít neustále připojen k mobilu, takže vidíte notifikace a počasí, má optický senzor, který snímá váš tep 24 hodin denně, zobrazí aktuální počasí či ovládá hudbu na mobilu.
Oproti předchozí generaci Vívosmart HR je novinka o poznání kompaktnější. Vívosmart 3 nyní váží jen 21 gramů, zhubl tedy o 8 gramů oproti Vívosmart HR. Je navíc celkově tenčí a snímač tepu už tolik nevystupuje nad své okolí, takže na ruce už nepůsobí náramek tak „tlustě“. Displej je nyní po vzoru Vívosmart HR+ orientován na výšku, takže všechny údaje jsou čitelné, aniž byste museli vytáčet ruku. Ale kdo chce, může jej mít i postaru na šířku, není to však tak komfortní. Náramek je samozřejmě vodotěsný, takže se s ním můžete bez problému koupat. Aktivita pro plavání ovšem chybí.
Displej náramku je překryt matným materiálem, který je na omak stejný jak povrch celého náramku – jako kdyby byl pogumovaný. To trošku zhoršuje ovládání, protože prst po displeji hůře klouže. Na druhou stranu ale nezanechává otisky a zdá se mi, že byla vylepšena citlivost na dotyk ve vlhkých podmínkách (déšť, zpocené prsty). Displej má také menší rozměry a nižší rozlišení – opět ústupek kvůli kompaktním rozměrům. Dalším krokem zpět je pak „ztráta“ výměnných pásků, takže to, co si koupíte, to máte. V prodeji jsou navíc jen dvě barevné provedení – černá a purpurová, přičemž ta druhá je k dostání jen s menším páskem S/M.
Tip: Náramek Vívosmart 3 je tak malý, že došlo k řadě zjednodušení a omezení
Displej? Krok zpět
Zatímco druhá generace Vívosmart měla klasický transreflexní displej jako jiné modely Garminu, což znamenalo vynikající čitelnost na slunci, Vívosmart 3 má displej typu OLED. Ten měla jej již první generace a v druhé generaci od Garmin od něj pak upustil. Oproti klasickému LCD displeji svítí přímo jednotlivé body, nikoliv displej jako takový – displej je černý a rozsvítí se jen grafika nebo texty, zbytek je tmavý. To je úspornější, než když je nutno podsvítit celý displej jako u LCD. Displej Vívosmart 3 je černobílý, stejně jako u předchozích modelů, ale inverzně; na Vívosmart HR nebo HR+ je pozadí bílé a grafika černá.
Jenže má to háček. Zatímco v šeru, tmavé místnosti nebo v noci je displej čitelný naprosto skvěle, náramek bez problému přesvítí hodinky jako je Vívoactive HR nebo Forerunner 735 XT, venku je to horší. Víte, jak je čitelný displej mobilního na přímém slunci? Špatně. A stejné je to i u tohoto náramku. Čím je jasnější okolí, tím hůře je na displej vidět. A na přímém slunci už neuvidíte skoro nic. Ostatně jasně to ukazují srovnávací obrázky. Podsvícení displeje lze nastavit manuálně, k dispozici je ale i automatika, která přizpůsobí jas okolí. To znamená, že v noci vás nebude displej oslňovat, a naopak venku se nastaví intenzita maximální.
Displej není zapnutý neustále jako u ostatních hodinek Garminu, ale vypíná se cca po deseti sekundách (dá se nastavit). Abyste jej aktivovali, musíte na něj poklepat, případně zvednou ruku. Citlivost displeje na dotyk je naštěstí velmi dobrá i za deště nebo v tenkých rukavicích. Reakce na gesto je však horší, když jdete nebo běžíte, je to v pohodě, ale když sedíte u stolu, musíte nejprve dát ruku k tělu a pak ji zvednout. Zkrátka když chcete vidět, kolik je hodin, nestačí se na náramek jen podívat, jako tomu bylo dosud. Nevím, co vedlo Garmin k této změně, ale rozhodně ji nepovažuji za krok kupředu. Naopak.
Stejně jako u Vívofit 3 si i zde můžete nastavit řadu různých vzhledů, jeden z nich zobrazí i venkovní teplotu, což je fajn. To bych ocenil i na jiných hodinkách, abyste nemuseli kvůli aktuálnímu počasí přepínat na doplněk. Displej může být orientován na výšku i na šířku, na šířku je to méně komfortní, ale přijde mi, že se informace zobrazují přehledněji. Typ zobrazení se nastavuje v aplikaci Connect a jednotlivé možnosti jsou vidět na obrázku.
Vše jen dotykem
S odlehčením přišla také výrazná změna ovládání. Už tu není samostatné tlačítko, které spouštělo aktivity či pomocí kterého se vstupovalo do menu, ale vše se dělá pomocí dotyku: klepnutím na displej, pohybem prstu či poklepáním (dvakrát klepnout rychle po sobě). Společně s tím, že se displej vypíná, to není úplně ideální.
Jak se tedy náramek ovládá?
- Rozsvícení displeje: Zvednutí ruky či poklepání na displej
- Přepínání obrazovek doplňků (kroky, počasí, stres…): Pohyb prstem nahoru nebo dolů
- Podrobnosti o krocích, tepu či počasí: Klepnutí na vybraní doplněk (jednou)
- Vstup do menu: Podržení prstu na displeji
- Návrat v menu zpět o jednu úroveň, návrat z podrobných informací ve vybraném doplňku: Klepnutí na šipku zpět v horní části (na malém displeji se na ni hůře trefuje)
- Spuštění vybrané aktivity: Poklepání
- Zastavení/pauza vybrané aktivity: Poklepání
- Uložení či zrušení aktivity: Výběr patřičné možnosti při pauzované aktivitě
- Změna datových obrazovek v průběhu aktivity: Pohyb prstem nahoru či dolů
Vzhledem k tomu, že je displej opravdu maličký, stává se často, že se netrefíte na to správné místo. Například u výpisu notifikací je v horní části šipka zpět, následuje jméno aplikace, z níž notifikace pochází, a úplně dole je křížek pro smazání. Místo přečtení notifikace si ji mažu nebo skáču o úroveň zpět. A v rukavicích máte smůlu úplně, stejně tak při běhu, kdy se celé tělo třepe.
Nové funkce
Náramek byl vylepšen i funkčně – a není toho málo. Pro rychlý přehled uvádím seznam novinek, kterým se budu věnovat podrobněji.
- Barometr: Náramek měří vystoupaná patra během dne.
- Stresové skóre: Z měření tepu a jeho odchylek stanoví náramek vaše stresové skóre. Podrobněji v tomto článku http://zivotsgarminem.cz/variabilita-srdecniho-tepu-aneb-jak-hodinky-dok...
- VO2 max: náramek dokáže změřit hodnotu vaší kondice stejně jako řada Fénix nebo vyšší modely Forerunner
- Dechová cvičení: Když budete ve stresu, pomůže vám náramek díky dechovým cvičení se zklidnit.
- Posilovna: Nová aktivita, která dokáže počítat opakovaná některých cviků v posilovně včetně pauz mezi sériemi.
- Podrobnější měření HR: Stejně jako u novějších modelů Fénix 5 a FR935 probíhá měření tepu častěji pro lepší vyhodnocení stresu.
- Více vzhledů hodinek: Podrobně jako u Vívofit 3 si můžete vybrat z více vzhledů, které navíc umí zobrazit i další data.
- Stopky a odpočet času
- Move IQ: Když se začnete hýbat, automaticky se spustí aktivita - běh, chůze, plavání
- Minuty intenzivní aktivity: Na základě tepu určí, zda máte během týdne dostatek pohybu ve vyšším zatížení. Doporučeno je 150 minut týdně.
Pozor na stres
Z nových funkcí stojí za to vyzdvihnout neustálé vyhodnocování vašeho stresu. Z naměřeného tepu a jeho odchylek hodinky určí, zda byste si neměli dát pauzu a zklidnit. K tomu jsou zde dechová relaxační cvičení – postupujete podle instrukcí a zhluboka dýcháte, zadržujete dech apod. Po vzoru chytrých hodinek jsou tu i minuty intenzivní aktivity, které měří, jak moc jste se věnovali aktivnímu pohybu na základě vyšších hodnot srdečního tepu.
Tip: Jak Garmin na hodinkách měří úroveň stresu
Oproti dřívějšku se stres neměří jen na vyžádání. Například u FR 935, Fénix 5 nebo FR 735 XT je k dispozici aplikace, která měří skóre stresu po dobu tří minut a pouze s hrudním pásem. U Vívosmart 3 se stres měří na pozadí, neustále, po celý den. Když se tak podíváte na doplněk stresu, vidíte hned svoje skóre.
To ale platí jen v případech, že jste relativně v klidu – sedíte u pracovního stolu nebo sledujete televizi. Když jste příliš aktivní, například uklízíte byt, běháte nebo jezdíte na kole, stres se neměří – v takovém případě se vám náramek napíše, že jste příliš aktivní a že se musíte nejprve zklidnit. Pak teprve doplněk začne skóre stresu měřit – trvá to 30 sekund. Následně se dozvíte, jak jste na tom.
Jste-li ve vysokém stresu, a tedy je vaše skóre někde nad šedesátkou, můžete si spustit dechová cvičení, která by vás měla zklidnit. Posunem nahoru se objeví menu Relax Timer, kde si nastavíte, jak dlouho chcete relaxovat a poklepáním spustíte samotné cvičení. Poklepáním jej zase můžete kdykoliv ukončit.
Svůj celodenní stres si můžete prohlédnout na samostatné stránce deníku Connect či na webu v sekci Denní shrnutí. Uvidíte, kolik času jste odpočívali, jak dlouho trvalo vaše nízké přetížení, střední stres či vysoké přetížení. Vysoké a střední přetížení zpravidla odpovídá fyzickým aktivitám – ostatně to je na webu vidět v pravé sekci; ten den jsem ujel 55 km na kole, čemuž míra stresu odpovídá (více než dvě hodiny aktivity).
Hurá do posilovny
Jednou z hlavních novinek, kterou kvituji s povděkem (a kterou posléze získaly všechny nové modely jako Vívosport nebo Vívoactive 3), je silový trénink s automatickým počítáním opakování v sériích. Jak to funguje? Spustíte aktivitu, která má několik datových obrazovek – dvě standardní, kde se zobrazuje po dvou datových polích (srdeční tep, kalorie...), dále čas a konečně počty opakování a počty sérií.
Než začnete s první sérií, klepnete u počítadla opakování na tlačítko na displeji. Náramek začne počítat. Jakmile skončíte, sérii zastavíte a spustí se odpočet pro odpočinek. Když skončíte, opět stisknete tlačítko a začnou se počítat série. A tak pořád dokola. Vždy před startem nové série vidíte, kolikátá to je. Po dokončení série pak máte navíc možnost editovat počet opakování, pokud se hodinky při počítání mýlí – v mém případě byly hodinky přesné jen výjimečně, u deseti opakování zpravidla spočítají 6–7, záleží na cviku. Nejpřesnější byly při rozpažování či rozpažování s jednoručkami.
Poznámka: Hodinky mají také možnost hlídat počátek a ukončení série automaticky, tato funkce je ale zatím v betaverzi a funguje jakž takž tehdy, když při odpočinku nic neděláte.
Po uložení aktivity do deníku si můžete prohlédnou jednotlivé série – náramek se snaží rozpoznat, o jaký cvik v jednotlivých sériích šlo – někdy se trefí, někdy ne a někdy uvede „Zvolte trénink“. Benchpress poznal vždy, bicepsové zdvihy s dvouručkou označil jako extenze tricepsu a problém měl se zdvihy jednoruček nad hlavu, které označil jako upažování jednoruček. A rozpažování s jednoručkami pak pro něj byly přítahy. V deníku Connect ale můžete jednotlivé aktivity upravit, v seznamu jich je přes stovku. Dokonce je možno přidat cviky i ručně (například izolované posilování nohou).
Ideální by ale bylo, kdyby se aplikace dokázala učit. Když bych upravil jednotlivé cviky ručně, příště by je už rozpoznala lépe. Každopádně v aplikaci můžete editovat jak typy cviků, tak počty sérií, a dokonce přidávat i zátěž. Souhrn aktivity pak ukazuje, kolik času jste strávili vlastním cvičením a kolik odpočinkem, kolik opakování jste provedli a jaký jste měli průběh srdečního tepu. Celkově je to velmi povedené, až se časem zlepší detekce cviků a počtu opakování, bude to super.
Běhání a chůze bez GPS
Kromě posilovny můžete s náramkem také chodit, běhat a provádět kardio cvičení. Kardio cvičení je v podstatě jen časované měření tepu, běh a chůze jsou pak jednoduché aktivity, které na základě délky a počtu kroků odvozují ušlou nebo uběhnutou vzdálenost. Každá tato aktivita může mít až čtyři datové obrazovky po dvou polích, v reálu ale využijete jen tři – data jsou následující: vzdálenost, počet kroků, kalorie, srdeční tep, zóna srdečního tepu a stopky.
Všechna datové pole včetně alarmů (vzdálenost, zóna tepu či čas) se mění v aplikaci, v náramku si pak můžete jen alarmy vypínat před spuštěním aktivity. V aplikaci se také nastavuje auto-lap, tedy automatický start nových kol po uběhnutí nebo ujití jednoho kilometru (či míle). Během aktivity je displej vypnutý, rozsvítí se stejně jako v klidovém stavu poklepáním nebo zvednutím ruky.
Je jasné, že měření není přesné, záleží na tom, jak drobíte kroky – když poběžíte do kopce, máte kratší kroky, než když běžíte po rovině nebo z kopce. Zejména u chůze je rozdíl mezi ušlou vzdáleností podle GPS a vzdáleností naměřenou pomocí kroků velký, zvlášť když třeba přešlapujete na místě u památek, v lese u turisticky zajímavých míst apod. Na druhou se do chůze započítávají i návštěvy interiérů budov – muzeí, zámků aj. Což u outdoor aktivity s GPS nikoliv.
Nepřehlédněte: Srovnání snímače tepu v náramku s hrudním pásem
Jednou z dalších novinek náramku, který potěší právě běžce, je průběžné měření hodnoty VO2 max. Po jakémkoliv běhu dochází k uložení nové hodnoty s tím, že si můžete vyvolat test, jež tuto hodnotu změří exaktněji. Držíte se instrukcí a podle nich běžíte. Ideální je pro tento test rovný povrch a rovina, abyste se mohli soustředit jen na běh a měli vyvážené tempo. Bez GPS se uběhnutá vzdálenost počítá jen z kroků, takže je dobré je mít nastaveny co nejpřesněji.
Tip: Co znamená ukazatel VO2 max a k čemu je u běhání dobrý?
Chytré funkce
Už název Vívosmart prozrazuje, že náramek nabízí chytré funkce – ale jen ty základní, tak jako všechny dosavadní modely Garminu. V podstatě jde jen o zobrazení notifikací z mobilu, na zprávy není možné odpovědět (to umí až Vívoactive 3). Na maličkém displej to ale nějak není ono. Zatímco u hodinek vidíte z notifikace podstatně větší kus, zde jen pár písmenek. Například u Whatsapp je to jen jméno odesílatele zprávy, a to někdy ani ne celé, pokud jde o příspěvek do skupiny – před jménem se totiž ještě zobrazí její název.
Ani čtení není pohodlné. V doplňku pro notifikace si nejprve posunem vyberete příspěvek, který si chcete přečíst. Je uvozen názvem aplikace nebo odesílatele u zprávy, případně jméno z kontaktů, pokud jde o zmeškaný telefon. Následně na něj klepnete, čímž zobrazíte prvních pár slov. V horní části je šipka zpět pro návrat, dole „ד pro zrušení. Teprve další klepnutí vám umožní zprávu přečíst. Pokud jde o mail nebo cokoliv delšího, ušudláte si prst. Zkrátka, pohodlí nic moc. Je to daň za maličké rozměry.
Z dalších potřebných funkcí lze zmínit stopky a odpočet, které se nachází v hlavním menu společně s budíkem. Zatímco stopky a odpočet je možné nastavit přímo v náramku, pro budíček už musíte do mobilní aplikace Connect. V náramku je možné vytvořené budíky jen vypínat a zapínat.
Nastavení náramku
Jak už jsem zmínil, náramek nemá žádné fyzické tlačítko. Pro vstup do menu je tedy nutno podržet prst na displeji. Struktura hlavního menu je následující:
- Aktivity (Běh, Chůze, Kardio, Posilovna, Ostatní)
- Noční režim (nerušit)
- Hodiny (Budík, Stopky, Odpočet)
- VO2 max. (aktuální hodnota, test)
- Snímač tepu (zapnout/vypnout, vysílání pro jiná zařízení)
- Spojení s telefonem (síla signálu)
- Historie aktivit – uchovává se sedm posledních
- Synchronizace – ruční spuštění
- Nastavení
V menu se pohybujete klepnutím na danou položku, zpět pak pomocí šipky na displeji. Některá nastavení nemůžete provádět v zařízení, ale jen v mobilní aplikaci. Co zůstalo pro náramek?
- Párování s mobilem
- Nastavení displeje: jas (sedm úrovní nebo auto), délka zapnutí displeje, zapnutí displeje pomocí zvednutí ruky a orientace displeje (na výšku, na šířku)
- Hodinky: nastavení času a formátu 12/24
- Sledování pohybu: zapnuto/vypnuto plus zapnutí/vypnutí upozornění na pohyb
- Nástroje: levé či pravé zápěstí, síla vibrací, jazyk, jednotky
V mobilní aplikaci pak můžete navíc vypínat a zapínat doplňky, které se budou zobrazovat. Už ale nelze měnit jejich pořadí jako u hodinek. Hodinky nabízí tyto obrazovky: čas/datum, kroky, vystoupaná patra, minuty intenzivní aktivity, kalorie, vzdálenost (kumulovaná, kroky i aktivity), dálkové ovládání kamery Virb, ovládání hudby, počasí, oznámení, srdeční tep a stres.
Pět dnů s optikou
Garmin udává, že s měřením tepu vydrží Vívosmart 3 pět dnů a moje zkušenosti tomu odpovídají. Vzhledem k tomu, že tu není GPS, tak běžící aktivity výdrž nijak nesnižují. Jen se z počtu kroků či pohybů ruky počítá ušlá vzdálenost nebo počet opakování v posilovně. A tep se měří neustále tak jako tak.
Dobíjení je krátké, za hodinku a pár minut navíc je náramek plný, takže nic, co by vás zdržovalo. Vzhledem k tomu, že ne všechny vzhledy hodinek ukazují stav baterie, uvítáte zprávu, že stav nabití klesl na 10 %. A pak víte, že do večera je třeba dát náramek do nabíječky.
Pohodový na fitness
Vívosmart 3 mne příjemně překvapil svou velikostí, vůbec nevíte, že jej máte na ruce. Na druhou stranu kvůli velikosti došlo oproti minulé generaci k řadě omezením a ústupkům. Není zde ovládací tlačítko, vše se řeší dotykem. Displej je typu OLED a rozsvítí se jen na požádání, navíc je špatně viditelný na slunci (ale o to lépe v šeru).
Negativa ale stranou, protože náramek má hromadu nových funkcí, které oceníte. Za mne je to jednoznačně aplikace pro posilování – počítá opakování a snaží se rozpoznat typ cviku. Sice si musíte opakování občas upravit ručně, ale na to je dost času v pauze mezi sériemi. A cviků si pak můžete dodatečně určit typ, jen počítejte s nějakým časem stráveným po cvičení u počítače. Někomu se může hodit i měření míry stresu a následné doporučení pro zklidnění.
Pokud nepotřebujete vědět, kudy jste běželi a kolik jste vystoupali metrů, nebude vám vadit ani absence GPS, díky které může být náramek tak maličký. Barometr tu ale je, takže náramek hlídá kromě kroků také počet pater, které jste během dne vystoupali. Optický senzor zase počítá minuty intenzivní aktivity. Jako fitness náramek je tedy Vívosmart 3 plně vybaven a v podstatě mu není co vytknout. Snad jen aktivitu pro indoor jízdu na kole, ale to by potřeboval mít podporu pro ANT+ senzory.
Cena činí 3 990 Kč, což není špatné – určitě ve srovnání s Vívofit 3, který je oproti Vívosmart 3 jako chudý příbuzný a stojí 2 290 Kč. A pokud přece jen potřebujete GPS, pak je tu Vívosport, který nabízí i lepší displej, a to za cenu 5 390 Kč. To je osobně můj fitness favorit, kromě aktivity pro plavání má vše, co potřebuji, včetně jízdy na kole.
Stručné parametry
- Rozměry těla: 18,5 × 9,8 mm
- Obvod zápěstí: velikost S/M 122–188 mm, velikost L 148-215 mm
- Hmotnost: velikost S/M 20,4 g, velikost L 21,5 g
- Rozměr displeje: 9,6 × 19,2 mm
- Rozlišení displeje: 64 × 128 pixelů
- Životnost baterií: až 5 dnů s měřením tepu
- Bezdrátové technologie: ANT+ pro vysílání tepu
- Barometr: ano
Plusy
- Lehké a tenké provedení
- Počítání opakování a sérií v posilovně
- Celodenní měření stresu
Minusy
- Výdrž jen okolo 5 dnů
- Čitelnost displeje na slunci
- Chybějící fyzické tlačítko
Diskuse k článku (0)