Má smysl solární dobíjení? Až na pár dnů v roce celkem zbytná funkce. Jen kazí čitelnost displeje

3.1.2024
Energie ze slunce je parádní věc. Takové solární panely na střeše mohou ušetřit hodně financí. Na hodinkách či cyklonavigacích nešetří peníze, ale baterii, která tak může vydržet déle. Ovšem je to spíše marketing než užitečná funkce
Zisk solárního dobíjení

Cyklonavigace Edge umí ukázat, kolik času k výdrži baterie přidalo během jízdy solární dobíjení


Kromě modelů s AMOLED displejem a levnějších hodinek nabízí Garmin v podstatě všechny svoje produkty se solárním nabíjením. Jde jak o řadu cyklonavigací Edge 540, 840 a 1040, dále hodinky Forerunner 955, Instinct 2, Fénix 7 a odvozené modely (Enduro 2 či Tactix 7). Poprvé se solární nabíjení objevilo v modelu Fénix 6X, posléze pak v prvních Instinctech a celé řadě Fénix 6. Zatímco původní řada Fénix 7 byla nabízena i bez soláru, novější Pro už bez soláru nepořídíte. 

Recenze: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X 

Letnímu slunci se vyhýbám

Solární dobíjení se skládá z plochy okolo displeje, která má stoprocentní účinnost, a ze solární vrstvy v displeji, jehož účinnost je podle modelu okolo deseti procent. Čím větší plocha, tím účinnější solární dobíjení je — u hodinek Fénix 6X přidával solár při maximálním slunečním svitu zhruba 10 procent výdrže, u modelu Instinct 2X už je to v podstatě nekonečno. Tyto hodinky při jasném počasí nejenže energii neztrácejí, ale dokonce mohou baterii i dobít (samozřejmě jen v režimu hodinek). U navigací Edge pak Garmin udává zisk 20 až 25 minut na hodinu jízdy. 

Nepřehlédněte: Test výdrže Edge 1040: Dlouhá, opravdu dlouhá. A se solárním nabíjením ještě lepší 

Aby solární nabíjení bylo k něčemu, musí slunce na hodinky nebo cyklonavigace jednak svítit co nejkolměji – čili displej je nutno ke slunci natáčet, jednak nesmí být pod mrakem. Stačí už lehký overcast a účinnost soláru je i přes natočení ke slunci výrazně slabší. Slunce navíc nesmí blokovat ani stín vašeho těla či koruny stromů stromů v lese. Zkrátka podmínky musejí být v podstatě ideální – a to zpravidla bohužel nejsou. 

V zimě a na podzim ze soláru pak nedostanete prakticky nic kvůli tomu, že je slunce příliš nízko nad obzorem. Na jaře a v létě je to pak lepší, ale nesmíte vyrazit příliš brzy dopoledne nebo příliš pozdě odpoledne. V době okolo letního slunovratu už mívám na kole nějakou sluneční „odezvu“ po deváté ráno a od třetí/čtvrté odpoledne. 

 

 

Zatímco v květnu či srpnu je to v pohodě, v červnu a červenci bývají teploty zpravidla tak vysoké, že buď vyrážím ráno, nebo navečer, případně se držím v lese. Aktivitám kolem poledne se snažím vyhýbat – a je pak jasné, že přínos soláru je minimální i v době, kdy by naopak měl být nejvyšší. Kdybych bydlel někde, kde je slunce a teplo celoročně, měl bych to stejně. Slunci bych se spíše vyhýbal, než že bych jej vyhledával.

Čtěte dále: Fénix 7 a solární dobíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Spíše pro dobrý pocit

Když jsem testoval v květnu testoval hodinky Instinct 2X, dal jsem si prodloužený víkend na kole – každý den v sedle šest až sedm hodin. První den jsem vyrážel odpoledne, další dva víkendové dny jsem byl na slunci většinu času. Bylo příjemně, teploty do 25 stupňů a ráno kolem 15 stupňů. Mimo les jsem strávil zhruba polovinu času, takže zisky soláru byly vysoké – I2X naměřily přes 200 klux. Také na Edge 1040 jsem měl díky soláru zisk za obě víkendové jízdy přes hodinu. Měl jsem z toho sice dobrý pocit, jenže…

…jenže hodinky a cyklonavigace se nabíjejí hodně rychle – plně dobité jsou zhruba za dvě hodiny – a současně vyšší modely jako Edge 1040, Epix Pro 51 mm či Fénix 7X Pro vydrží při náročné jízdě s mapou a připojenými snímači přes 50 hodin. Proto si říkám, k čemu mi reálně solární dobíjení je. Když jsem testoval Epixy Pro a Fénixy 7X Pro, vydržely prvně jmenované dokonce o kousek déle, a to přes absenci soláru s tím, že aktivity probíhaly za letních dnů plných slunce, což by Fénixům mělo pomoci.

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Nevýhodou soláru je pak zhoršení optických vlastností displeje – každá vrstva jako dotyk nebo právě solár jednak snižuje propustnost světla a zvyšuje míru odlesků. Když jsem srovnával Edge 1040 s dotykem a solárem s Edge 540 bez dotyku a bez soláru, byl displej menší navigace jednak kontrastnější a jednak se výrazně méně lesknul. To samé platí třeba pro Forerunner 955 bez soláru a solárem – rozdíl je výrazný. 

 

Raději bez soláru než s ním

Když si vezmu, jak malý přínos solárního dobíjení v průběhu celého roku na hodinkách a cyklonavigacích je, a jaký vliv to naopak má na každodenní používání (sledování dat na displeji), pak reálný přínos solárního dobíjení moc nevidím. Zvyšuje se cena, zhoršují vlastnosti displeje a kromě toho solární plochy, které mají Fénixy, Forerunnery, Instincty nebo Edge jsou svým měděným zbarvením hodně rušivé – a to zejména u tmavých provedení. 

Pokud mi solár někde dává smysl, tak je u to jízdy na kole, kde je Edge nebo hodinky na řídítkách. Když mám hodinky na ruce při chůzi, jízdě, plavání a dalších aktivitách, jsou hodinky většinu času ve špatném úhlu směrem ke slunci. Zatímco u cyklonavigací a starších modelů hodinek si vybrat můžete, zda chcete model „se sluncem či bez“, u řady Fénix 7 Pro už je solár povinný. A když si navíc pořídíte kombinaci soláru a safíru, je to fakt špatné – čitelnost displeje kromě přímého slunce jde do kytek. 

V létě mizím z dosahu slunce

Edge 1040 mám ve verzi se solárem a kdybych toto provedení nekupoval kvůli testu, určitě bych bral verzi bez solárního nabíjení. To, co mi během léta přinese solár, získám během pár minut v nabíječce. Edge 1040 má navíc tak skvělou výdrž, že jej dobíjím jednou za čas – ani nedokážu říct, jak často to je. A to samé platí pro F7X Pro – tam je rozdíl ještě větší, protože většinu aktivit mám s hodinkami na ruce (chůze, lezení, plavání, cvičení...), kde solár nezíská skoro nic. 

Je ale možné, že časem bude solární dobíjení natolik vylepšeno a bude tak účinné, že získá nějakou energii i za špatného počasí. V podstatě jediné hodinky, u kterých má solár fakt reálný přínos teď, jsou Instincty 2X. Jenže tam je to na úkor velikosti displeje, sníženého výkonu a obřích „měděných" ploch. A opět, většinu roku vám bude solár v našich podmínkách bude stejně k ničemu. Na druhou stranu, na letní dovolené můžete nechat hodinky ležet na slunci a ony se vám celkem rychle dobijí. Zde má solár něco do sebe.

Takže když uvážím, jak parádní výdrž mají zejména větší modely a fakt, že v létě se pohybuji co nejvíce mimo dosah slunce, tak si fakt raději koupím zařízení bez soláru než s ním. Ušetřím a budu vidět o něco lépe na displej. U cyklonavigací Edge to ještě jde, ale u řady Fénix 7 Pro už nikoliv...


Diskuse k článku (19)