Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy. Rozdíly proti Fénix 7X. Navigace, výdrž, svítilna (2.)

5.4.2024
Pokud nechcete mít v hodinkách úplně všechny funkce, jaké Garmin nabízí, budou vám největší Instincty dostačovat. Navíc dostanete parádní výdrž, svítilnu a velmi lehké provedení. Bude to ale stačit?
Hodinky Instinct 2X

Souhrn poslední aktivity. Není tak hezký jako na Fénixech, ale základní data vidět jsou


Hodinky Instinct 2X jsou na první pohled velmi dobře vybavené, někdo by řekl, že skoro jako Fénixy 7X. Na druhý pohled jim chybí řada pokročilých metrik. To ale nemusí být nutně špatně, ne každý potřebuje mít po ruce úplně vše, co Garmin nabízí. Naopak ocení odolné provedení, celkem líbivý design a hlavně výdrž, o které ještě bude řeč.

Mně na hodinkách v podstatě nic zásadního nechybí, snad jen více datových polí v aktivitě, o čemž jsem se zmínil v předchozí kapitole. V ní jsem zmínil jak displej, tak vzhled a provedení hodinek, stejně jako verze, které jsou aktuálně v nabídce. 

Nepřehlédněte: Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy. Displej, tělo, provedení, tlačítka. Co mi chybí? (1.)

Na testování se mi více hodí Fénixy

Jedna věc je, co mi chybí jako uživateli, ovšem druhá, co postrádám jako tester – a tam je toho samozřejmě více. V době psaní tohoto článku si hraju s cyklistickou dynamikou a tam postrádám některé pokročilé funkce při jízdě a také metriky jako Cyklistická úroveň, která není vidět v Connectu, ale právě jen v hodinkách nebo Edge; naštěstí tam ji mám. Trošku mě také trápí méně podrobný Stav tréninku a Tréninková zátěž, ale opět, vše vidím v Connectu. Aspoň že tak. 

Čtěte dále: Cyklistická úroveň: Kombinovaná metrika, která zjišťuje vaše schopnosti při jízdě na kole

Špatně se mi také doplňoval článek o Spánkovém poradci, kterého Instincty nemají a jehož součástí je i doplněk Zdřímnutí. Musel jsem si tak na chvíli pustit jiné hodinky, aby mi obě funkce naskočily a já se mohl podívat na detaily. Když nosím na ruce F7X Pro, mám jistotu, že mám po ruce všechny funkce, o kterých píšu. Ale jak říkám, toto je moje specifikum a nikoho dalšího se netýká. 

Tip: Kompletní přehled: Zdřímnutí, Spánkový poradce a nové Body Battery. Pokročilé sledování spánku

Když už jsem to ale nakousnul, dám sem seznam funkcí a možností, co mají zhruba dvakrát dražší hodinky Fénix 7X Pro:

  • dotykové ovládání
  • mapy a mapová navigace
  • hudba a Wi-Fi
  • ClimbPro
  • Stamina
  • kalendář závodů 
  • poměr zátěže (je ale vidět v deníku Connect)
  • skóre do kopce 
  • skóre vytrvalosti 
  • cyklistická úroveň
  • grafy v datových polích
  • podpora některých snímačů (např. elektrokolo) – ale většina funguje bez problému
  • vylepšené Body Battery
  • Spánkový poradce a podpora zdřímnutí

Snad jsem na nic nezapomněl… 

„Nedostatky“ v doplňcích a prostředí

Kromě funkcí samotných jde o v provedení těch, co tu jsou. Když pominu jejich grafické provedení a horší zobrazení na Instinctech, na které se dá zvyknout, narazíte na řadu dalších omezení. Například kalendář neukáže celý týden, v počasí ve výhledu na následující hodiny není vidět směr a síla větru, stres ukáže jen historii za poslední tři hodiny, tepovka za poslední 4 hodiny (na Fénixech se lze podívat více do historie posunutím grafu), Body Battery je tu ve starší verzi apod. 

Ve výpisu doplňků na Instinctech mě pak moc nepotěšilo, že není možno uspořádat jednotlivé položky do složek. Na Instinctech je vše v hlavním seznamu a když se chci někam dostat, znamená to hodně listování. Také mě překvapilo, že úplně chybí menu pro nastavení budíků, odpočtu a stopek. Pokud je chci používat, musím se je přidat do rychlého menu a spouštět odsud. 

Tip: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

 

 

Nechybí ale Zkratky, čili různé funkce si můžete nastavit na stisk kombinace nebo podržení tlačítek. A to třeba právě ty budíky nebo časovač. Do rychlého menu jsem si pak dal doplňky, co nepoužívám tak často, jako Výškoměr, Barometr, Východ a západ slunce a Východ a západ měsíce (aby mi nepřekážely v hlavním výpisu). Přes zkratky spouštím i Garmin Pay, protože z rychlého menu by mě to zdržovalo. 

Čtěte dále: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů

Zásadní vlastností Instinctů, díky níž dosahují s relativně malou baterií delší výdrže, je pomalejší prostředí. Poznáte to nejen při listováním doplňky, ale třeba při velmi dlouhém ukládání aktivity, načítání aktivity z historie, práci s doplňky z Connect IQ (např. Hydratace), prvotní zobrazení slepé mapy v aktivitě atd. Fénixy jsou oproti tomu svižné a nezadrhávají se.

Svítám a platím!

Naopak vůbec mi nechybí pokročilé tréninkové funkce, které jsem stejně nevyužíval ani na Fénixech, ať už jde o Staminu, Skóre vytrvalosti či Závodní kalendář. Ale vím, že řadě uživatelům, zejména běžcům, by tyto chybět mohly. Stejně tak nevidím důvod mít v hodinkách přehrávač hudby, během aktivit hudbu zásadně neposlouchám. Jediné, co by se mi v té souvislosti líbilo, je Wi-Fi pro rychlejší synchronizací dat a updatu firmwaru.

Čtete dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole? Aktuální a potenciální stamina

Naopak oceňuji, že I2X má ve standardu placení hodinkami Garmin Pay, to je funkce, která hodně usnadňuje život. Často jen vylítnu z domu do kšeftu, bez peněženky a mobilu. Někdy se mi dokonce stane, že nechám mobil doma cestou na kole a nemohl bych si tak dát po cestě ani občerstvení. Jasně, někomu se může zdát zadávání PINu bez dotyku nepohodlné, ale já už to dělám po paměti. 

Tip: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

A naprosto killer funkcí je pak LED svítilna – stejná jako mají Fénixy 7X Pro. Má čtyři úrovně svícení, ta nejsilnější poslouží i při večerních a nočních aktivitách, navíc je tu červená nebo zelená u taktické verze. Svítilnu používám na první nebo druhou úroveň při hledání po domě či při pohybu v noci na chalupě – často si ani nerozsvěcuji světlo. Bez svítilny si snad hodinky ani nedovedu představit. 

Čtete dále: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Toto jsou dvě funkce, kvůli kterým nemůžu používat jako hlavní střední Instincty bez soláru – když pominu fakt malý displej. Svítilna i Garmin Pay (jen pro solární edice) jsou prostě parádní (a zásadní) funkce, které využívám neustále. Střední Instincty 2 používají jako svítilnu displej, a to je fakt hrozná bludička, nedosvítí ani na špičky nohou. Kromě toho se mi větší hodinky lépe ovládají, střední Instincty 2 mají jen 45 mm a to je na hraně.

Navigace chodí krásně i bez mapy

S Instincty 2X jsem si zkusil také jízdu po neznámé trase, což jsem naposledy s hodinkami bez mapy udělal někdy v létě loňského roku – tehdy jsem aktualizoval článek o navigaci po slepé mapě a k tomuto účelu použil hodinky Forerunner 255. Instincty mě v tomto ohledu příjemně překvapily. Část mapy je sice zakrytá sekundárním displejem a v horní části mám jedno datové pole se vzdáleností, ale i tak se ukázal celkem velký kus trasy. 

Podrobně: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955

Měřítko mám nastaveno na 300 m, větší není potřeba, nesledujete totiž detaily na mapě, ale jen čáru a šipku. Když se blíží odbočka v úhlu větším než nějakých 70–80 stupňů, hodinky to nahlásí, a to včetně vzdálenosti – běžně 70–120 metrů předem, záleží na rychlosti (při jízdě na kole). A následně pak těsně před ní, k tomu navíc pokaždé hodinky pípnou. Pokud nejste na mapě, ukáže se navigační instrukce přes datová pole. 

Někdy ale upozornění na odbočku chybí, přestože je celkem výrazná, a navíc jde o křižovatku. Záleží vždy na tom, jak data přechroustá deník Connect. V náročnějším terénu je proto lepší si v takových místech přepnout na mapu. Kromě ní vidíte při navigaci profil nadmořské výšky do konce trasy, obrazovku s kurzem či obrazovku s dojezdem (čas v cíli, doba do cíle a vzdálenost do cíle) – zkrátka standard. Jednotlivé obrazovky je možné povypínat. 

Pokud sjedu z trasy, šipka v sekundárním displeji mi ukazuje směr, kterým se k trase vrátím, což se hodí. Samozřejmě nevidím cesty, takže se musím orientovat v terénu – nejsou tu mapy. Což by mohlo být vylepšení pro příští generaci, aspoň základní cesty a silnice by hodinky mít mohly, když jde o outdoorový model, který se používá především v terénu, horách apod. 

Naprosto boží výdrž

Co na hodinkách mnozí ocení – a je to zpravidla důvod, proč si je pořizovali – je doslova obří výdrž. Přitom, jak jsou hodinky velmi lehké, mají parádní poměr mezi hmotností a výdrží. Ten vychází dokonce lépe než u Fénix 7X Pro nebo Enduro 2. V pohotovosti dávají až 44 dnů, v aktivitě s GPS přes 65 hodin, běžně ale více (mně s mým nastavením ukážou se 100 % baterie dokonce 75 hodin). Hodně záleží na tom, jak moc svítí slunce, pak se dokážou dostat i na dvojnásobek. A v pohotovosti na nekonečno.

Další podrobnosti: Index výdrže a hmotnosti: Kolik dají hodinky v pohotovosti a v aktivitě. A co v poměru ke hmotnosti?

 

 

Běžně se mi stává, že během pobytu na slunci dobijí hodinky dvě až tři procenta, záleží na tom, jak dobře jsou slunci vystaveny. Solár je u tohoto modelu zkrátka velmi účinný; aby ne, když na úkor displeje zabírá velkou čelní plochu solární plocha, která má za určitých světelných podmínek výrazný měděný nádech. Ale i bez soláru mají hodinky extrémní výdrž; když si vezmu, že s řemínkem UltraFit váží jen 53 gramů. 

Loni v létě mi v extrémní zátěži – 35 hodin s GPS – vydržely 10 dnů; to je přes tři hodiny s GPS denně. A se zátěží okolo dvou hodin denně pak dvanáct dnů. Což je naprostá pecka. Hravě tak překonávají Fénixy 7X nebo Epixy Pro 51 mm. Jediné hodinky, které by vydržely déle, by byly Endura 2 – ty mají totiž masivní baterii. Kdyby takovou měly Instincty 2X, tak vydrží opravdu a doslova věčně. 

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Dobíjení trvá celkem dlouho, za dvě hodiny je plno do 90 %, celá baterie je nabita asi za dvě a půl hodiny. Je zvláštní, že větší baterie v Epixech Pro 51 mm se nabíjí rychleji, a tudíž kratší dobu. Na druhou stranu, toto budete dělat jen jednou za cca dva týdny, někdo i za delší dobu, takže to ničemu nevadí. Jen mi trochu chybí rychlé dobíjení na začátku, kdy by deset minut v nabíječce přidalo třeba 15–20 %; nabíjení je příliš lineární. 

Jsou super, ale…

Hodinky byly na trh uveden v dubnu loňského roku za koncovku 10 990 Kč, což samo o sobě je vzhledem k funkcím a výdrži cena naprosto parádní. Nyní je Garmin nabízí za doporučenou cenu 9 990 Kč, přičemž mně se je před Vánoci podařilo sehnat za 7 590 Kč. To už je cena naprosto bezkonkurenční a pokud bych přihlédl právě k ní, jde jednoznačně o nejlepší hodinky v poměru ceny a výkonu, jaké Garmin nabízí. 

Ale vzhledem k tomu, že šlo o cenu akční, stále u mě v tomto ohledu vedou Forerunnery 255, které seženete za sedm tisíc dlouhodobě a které mají oproti I2X výrazně lepší displej, rychlejší a přehlednější prostředí. Jejich nevýhodou je oproti Instinctům výrazně nižší výdrž a absence dalších funkcí jako Zkratky nebo Připravenost k tréninku. Srovnání středních Instinctů a FR 255 jsem se věnoval v samostatném článku. 

Tip: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

Když to celé shrnu, hodinky Instinct 2X bych klidně používal jako svoje hlavní. Když si po pár dnech člověk zvykne na odlišné a méně přehledné prostředí, zjistí, že nemá problém. Jen nesmí mít na druhé ruce hodinky s AMOLED, aby neměl přímé srovnání. Naopak, je super, že si člověk odpočne od všech těch metrik a nových funkcí a má k dispozici jen to core, to gró, co ke sportování potřebuje. Je to takový sportovně/fitness/zdravotní detox - Instincty vás nerozptylují zbytečnostmi. 

Jenže přesně tyto funkce mi pak chybí jako testerovi a recenzentovi, a tak pro mě tyto hodinky jako jediné v dlouhodobém horizontu nepřichází v úvahu. Vždy bych musel mít na druhé ruce „něco“, co umí všechno. A v mém případě jsou to buď F7X Pro nebo FR 965. Příjemné je kombo I2X na levé ruce a FR 965 na pravé - oboje jsou lehké hodinky a FR 965 navíc i tenké, takže nepřekáží.

A co bych očekával od další generace Instinctů? To jsem už nakousnul v nedávném článku, ale obecně by se mi líbil standardní kulatý displej, s velikostí aspoň 1,2“, a ideálně s větším rozlišením. A kdyby Garmin ještě přidal i pár odstínů šedi, byla by to paráda a hodně by to pomohlo přehlednosti zobrazení dat. Líbilo by se mi i zrychlení celého systému, který je někdy fakt nepříjemně pomalý. Ale naopak bych nepotřeboval ani delší výdrž, ani lepší optiku.

Čtěte dále: Instinct 3: Čím náš potěší třetí generace odolných hodinek? Na seznamu novinek toho není málo

Plusy

  • lehké tělo vzhledem k velikosti
  • velmi dlouhá výdrž, hlavně v režimu hodinek
  • dobře čitelný displej na slunci
  • všechny běžné funkce
  • příjemná cena

Minusy

  • malý displej
  • absence barev stěžuje orientaci v prostředí
  • jen pět datových polí
  • absence grafů v datových polích 

Diskuse k článku (11)
Tagy: