Srovnání Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Optika a snímače, přesnost GPS, rozdíly ve funkcích a výdrž (2.)

1.2.2024
Čím se liší dražší Fénixy 7X Pro a levnější Instincty 2X Solar? Čím ospravedlňují F7X Pro svou dvojnásobnou cenu? A jak je to s výdrží a přesností GPS? Na to všechno odpovídá druhá kapitola srovnávací recenze
Výdrž hodinek

Kdyby pobyt na slunci nepřidal hodinkám I2X pět procent baterie, měly by v době, kdy Fénixům došla šťáva, ještě asi 10 %


Asi největším rozdílem mezi hodinkami je displej. Zatímco Fénixy nabízí velký a barevný, Instincty menší a černobílý, navíc se speciálním tvarem a sekundárním malým displejem v rohu. To přínáší hodně omezení jak při běžném používání, tak v aktivitě. Hodinky jsou ale jinak stejně velké, jen Instincty váží o dost méně. To vše najdete v první části srovnávací recenze. 

Nepřehlédněte: Srovnání Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Skvělá výdrž, ale řada rozdílů. Cena, design, displej, řemínky (1.)


Optika a podpora snímačů

Hodinky Instinct 2X byly posledním modelem, který Garmin vybavil optikou 4. generace. Fénixy 7 Pro a Epixy Pro, které přišly krátce poté, už dostaly Elevate 5. Ten umožňuje jednak snímaní teploty pokožky, jednak měřit EKG. Zatímco EKG u nás ještě nepracuje, teplota pokožky již sledovaná je – najdete ji v přehledu faktorů spánku. Zatím ale nemá další využití, tak vám bude Elevate 4 na I2X v pohodě stačit. 

Více informací: Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty

Pokud jde o další senzory, tak jsou oboje hodinky vybaveny úplně stejně, najdete tu gyroskop (ten mimochodem nemají menší Instincty 2/2S), akcelerometr, kompas, barometr či teploměr venkovní teploty. Z připojených zařízení by mělo fungovat vše vč. radaru a světel (světla jsem vyzkoušel a jedou), ale co se mi nepřipojilo, bylo elektrokolo. Přitom snímače výkonu, rychlosti a kadence, které mělo elektrokolo aktivní, se aktivovaly bez problému. 

Zajímavé je také připojení k mobilnímu telefonu přes Bluetooth. Všiml jsem si, že hodinky Instinct 2X zůstávají připojeny déle – tj. mají delší dosah. Když mi i přes dvě místnosti oznamovaly notifikace nebo příchozí hovor, Fénixy už byly odpojené. Nebo když jsem zkoušel vzdálenost napřímo, bez rušivých zdí – vždy Instincty dosáhly dále. 

A ještě bych krátce zmínil svítilnu LED, kterou mají oba modely – a i když diody vypadají na pohled jinak, světlo mi přijde totožné, jak výkonem, tak „tvarem“. Oboje hodinky mají čtyři kroky intenzity, ta nejsilnější už nahradí i světlo na kole a dobře poslouží i při nočním běhu či chůzi. Já používám navíc tu nejslabší pro noční pohyb v domě nebo na chalupě. A někdy i červenou, která tak neoslňuje. 

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Co umí Fénixy navíc

Protože jsou Fénixy dražší, jsou logicky i lépe vybavené. Zkusil jsem dát dohromady seznam těch zásadnější funkcí a možností, co Instinctům oproti Fénixům chybí; snad je kompletní:

  • dotykové ovládání
  • mapy a mapová navigace
  • hudba a Wi-Fi
  • ClimbPro
  • Stamina
  • kalendář závodů 
  • poměr zátěže
  • skóre do kopce 
  • skóre vytrvalosti 
  • cyklistická úroveň
  • grafy v datových polích
  • podpora některých snímačů (např. elektrokolo) – ale většina funguje bez problému
  • vylepšené Body Battery
  • Spánkový poradce a podpora zdřímnutí

Není toho úplně málo. Napsat, že Instincty umí skoro to samé jako Fénixy zkrátka nelze. Na druhu stranu, řadu pokročilých metrik běžný uživatel oželí. Já se třeba snadno obejdu bez Staminy, Skóre vytrvalosti či Cyklistické úrovně. A to, že zde nejsou mapy a hudba, to je podstatou Instinctů a proto jsou také dvakrát levnější. Pro mě jsou zásadnější jiné možnosti, co Instinctům chybí…

 

Rozdíly v doplňcích a prostředí

Kromě funkcí samotných jde o v provedení těch, co tu jsou. Když pominu jejich grafické provedení a horší zobrazení na Instinctech, na které se dá zvyknout, narazíte na řadu dalších omezení. Například kalendář neukáže celý týden, v počasí ve výhledu na následující hodiny není vidět směr a síla větru, stres ukáže jen historii za poslední tři hodiny, tepovka za poslední 4 hodiny (na Fénixech se lze podívat více do historie posunutím grafu), Body Battery je tu ve starší verzi apod. 

Ve výpisu doplňků na Instinctech mě pak moc nepotěšilo, že není možno uspořádat jednotlivé položky do složek. Na Instinctech je vše v hlavním seznamu a když se chci někam dostat, znamená to hodně listování. Také mě překvapilo, že úplně chybí menu pro nastavení budíků, odpočtu a stopek. Pokud je chci používat, musím se je přidat do rychlého menu a spouštět odsud. Nechybí ale Zkratky, čili různé funkce si můžete nastavit na stisk kombinace nebo podržení tlačítek. A to třeba právě ty budíky. 

Zásadní vlastností Instinctů, díky níž dosahují s relativně malou baterií delší výdrže, je pomalejší prostředí. Poznáte to nejen při listováním doplňky, ale třeba při velmi dlouhém ukládání aktivity, načítání aktivity z historie, práci s doplňky z Connect IQ (např. Hydratace), prvotní zobrazení slepé mapy v aktivitě atd. Fénixy jsou oproti tomu svižné a nezadrhávají se. 

Přesnost GPS: Fénixy 7X krapet lepší

Oboje hodinky by měly být vybaveny stejným snímačem GPS s možností příjmu všech systémů současně, a to včetně vícepásmové GPS. A možnosti nastavení tomu odpovídají, jen Instinctům chybí nastavení automatického příjmu SatIQ, což je trochu omezující – musíte si v každé aktivitě vybrat, jaký typ příjmu chcete, nemohou to hodinky udělat za vás.

V řadě aktivit jsem si ale všiml, že příjem v režimu čisté GPS je u I2X prostě horší – zaznamenaná trasa uskakuje z cesty, občas zkracuje zatáčky, při bruslení vyjíždí mimo plochu. Zatímco u jízdy na kole mi to až tak nevadí, tam mám čidlo rychlosti, ale u chůze, běhu či bruslení už to může být problém. Proto jsem si u bruslení a následně i chůze nastavil příjem všech systémů, což záznam trasy (a především skutečné vzdálenosti) výrazně zpřesnilo. Jen to má samozřejmě vliv na výdrž. 

Zajímavé ovšem je, že Instincty při bruslení natočily vždy kratší vzdálenost než Fénixy, a to nezávisle na tom, jakou jsem nastavil přesnost. Ostatně o tom, že v režimu GPS je příjem I2X horší, jsem se zmínil i ve srovnávačce s Instincty 2, které mají starší čipset. Ty byly leckdy přesnější než novější model, a to v některých momentech celkem výrazně. Nevím, kde by mohl vězet problém. Zatímco u F7X či Epixů jsem s příjmem s čistým GPS neměl výrazný problém, na I2X už ano. 

Nepřehlédněte: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

Instincty vydrží déle. O kousek

Oba modely patří k behemotům – vydrží fakt dlouho. Fénixy 7X Pro mají udávanou výdrž delší v aktivitě, Instincty 2X pak v pohotovosti. Konkrétně jde o 28 dnů vs. 40 dnů a 60 hodin vs. 89 hodin. V kombinovaném provozu, což znamenalo v průměru dvě hodiny aktivit s GPS denně (některé v režimu multi-GNSS, tedy všechny systémy), mi vydržely Fénixy 11 dnů, Instincty pak 12 dnů. 

Platí, že čím méně aktivit budete mít, tím déle vám vydrží I2X a naopak – v rušném provozu mohou být ve výsledku lepší Fénixy. Test probíhal v zimním období, tj. za nízkých venkovních teplot, což mělo jistě svůj vliv, a současně bez přínosu soláru. Tím jsou vybaveny oba modely, solární plochu však mají Instincty větší – a tudíž mají i větší přínos ze slunečního svitu.

V aktivitě mohou vydržet více než dvojnásobek udávané hodnoty, tedy 145 hodin, a nekonečně dlouho pak v režimu hodinek. F7X dokáže prodloužit výdrž až na 122 hodin, resp. 37 dnů v pohotovosti. V létě tak budou Instincty celkem jasným vítězem, protože jim solár pomůže daleko více. Když jsem testoval dobíjení na zimním poledním slunci, získaly oboje hodinky za dvě hodiny cca 200 klux, což dobilo Instincty o 5 %, ale Fénixům slunce nepřidalo ani čárku. 

Více v článku Výdrž hodinek Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Jedny lepší než druhé. Jak si stojí v plném zatížení? 

Každopádně platí, že nejrychlejší dobíjení je skrze kabel. Fénixy 7X jsou nabity na 90 % za necelé dvě hodiny, Instinctům 2X to pak trvá zhruba stejně dlouho. Posledních deset procent už to jde pomalu, ale naopak prvních deset procent máte v hodinkách za chviličku; a to bohatě stačí i pro dlouhou aktivitu. 

Mimochodem, Epixy Pro 51 mm se nabíjí rychleji, na 90 % to zvládnou za hodinu a půl. Přitom mají větší baterii než Fénixy 7X. Proto moc nechápu, proč mají Instincty s malou baterií tak malý nabíjecí proud - nabíjí stejně dlouho jako Fénixy a déle než Epixy. Nějaký důvod k tomu asi Garmin mít bude…

Více v článku Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

 

Těžká volba. Záleží na penězích

Mým cílem nebylo na závěr říct, které hodinky jsou lepší. Každé jsou pro někoho jiného a každé mají odlišné vlastnosti. Oba modely si však vyberou ti, co potřebují jednak dlouhou výdrž, jednak víceméně všechny zásadní funkce. Fénixy 7X Pro jsou v tomto ohledu bez kompromisů, nabízí vše, co Garmin umí, snad jen kromě hlasitého odposlechu – ale to je doména modelu Venu 3.

Instincty 2X jsou pak omezeny možnostmi displeje a chybí jim pokročilé metriky a mapy, ale ty ne každý potřebuje. Stejně jako dotyk nebo přehrávání hudby. Mně by Instincty bohatě stačily, navíc jsou lehčí než Fénixy a mají oproti safírové verzi o dost čitelnější displej. Jenže současně mají jednak méně přehledné zobrazení dat a doplňků, jednak méně datových polí v aktivitě, a nakonec i horší uživatelský zážitek při běžném používání. 

Bez ohledu na cenu bych tak jako hlavní hodinky volil Fénixy 7X Pro, a to i přes vyšší hmotnost. Pokud bych se díval především na cenu a hledal hodinky, co mi vydrží fakt dlouho a v létě takřka nekonečně, tak bych volil Instincty 2X. Ty se mi líbí více i designem, zejména bílošedé provedení, co jsem si pořídil. Vzhledem k tomu, že na kole používám hlavně Edge, tak by mi ani nechyběly mapy. 

Když to vezmu kolem a kolem, oba modely mají něco do sebe a záleží jednak na osobních preferencích, jednak na financích. A když bych hledal hodinky, co mají transreflexní displej, (téměř) všechny funkce vč. map a přitom nestojí majlant, tak volím Forerunnery 955.

Stručné parametry

Fénix 7X Pro 

  • Rozměry: 51×51×14,9 mm
  • Hmotnost: 96 g včetně řemínku, 68 g tělo hodinek (ocelové provedení); 89 g včetně řemínku, 61 g tělo hodinek (titanové provedení)
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 280 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem se solárním nabíjením): až 28/37 dnů s měřením tepu, až 89/122 hodin s GPS a 16 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Bezdrátové technologie: Bluetooth Smart, ANT+
  • Senzory: optický HR 5. generace, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr
  • Polohové systémy: GPS, Glonass, Galileo, multifrekvenční GNSS + dualband
  • Vodotěsnost: 10 ATM, 100 metrů pod vodou
  • Paměť pro mapy hudbu: 32 GB 
  • Garmin Pay: ano
  • Cena: 20 490 Kč základní model, safírový 22 990 Kč (doporučená koncová)
  • Koupit v obchodě Pulsmetry.cz 

Instinct 2X Solar

  • Rozměry: 50 × 50 × 14,5 mm
  • Hmotnost: 67 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: nedotykový, černobílý průměr 1,1“ (27 mm)
  • Rozlišení displeje: 176 pixelů
  • Baterie (za lomítkem se solárním nabíjením): až 40 dnů/nekonečno s měřením tepu, až 60/145 hodin s GPS a až 60 dnů/neomezeně v režimu Expedice
  • Bezdrátové technologie: Bluetooth Smart, ANT+
  • Senzory: optický HR 4. generace, barometr, akcelerometr, gyroskop, teploměr
  • Polohové systémy: GPS, Glonass, Galileo, multifrekvenční GNSS + dualband
  • Vodotěsnost: 10 ATM, 100 metrů pod vodou
  • Odolnost: vojenský standard odolnosti: MIL-STD-810G (test: teploty, nárazů, vodotěsnosti)
  • Garmin Pay: ano
  • Cena: 10 990 Kč (doporučená koncová)
  • Koupit v obchodě Pulsmetry.cz

Plusy Fénix 7X

  • Všechny možné funkce
  • Mapy a mapová navigace
  • Velký a přehledný displej
  • Solidní výdrž

Plusy Instinct 2X

  • Lehké a odolné provedení
  • Čitelnější displej
  • Skvělá výdrž, zejména v pohotovosti
  • Velmi účinné solární nabíjení 
  • Nízká cena

Diskuse k článku (12)