Plavání v bazénu s hodinkami Vívoactive 3: Některá omezení prostě nepochopím

31.12.2017
Zatímco základní modely běžeckých hodinek Forerunner nepodporují aktivitu pro plavání v bazénu, dotykové Vívoactive to umí už od prvního modelu. Ani třetí generace Vívoactive 3 není výjimkou. Oproti Vívoactive HR však došlo k určitému omezení
Dvě datová pole

Když plavete, diíte pouze dvě datová pole. Ta jsou ale plně konfigurovatelná


Všechny hodinky Garminu jsou vodotěsné, a to do hloubky okolo 50 metrů – jen Fénixy a speciální model Descent MK1 se dokážou ponořit hlouběji. Je proto škoda, že základní modely Forerunner nemají vestavěnou aktivitu pro plavání (naštěstí to umí aplikace Connect IQ). Nejlevnějšími hodinkami, které se podporou plavání v bazénu pochlubit v základu, jsou dotykové modely Vívoactive. 

Jen jedna obrazovka

Je to ale trochu paradox, protože tyto modely mají dotykový displej, který nelze ovládat pod vodou. Můžete tak mít aktivní pouze jedinou obrazovku, protože na další byste se během plavání nemohli přepnout. A zatímco Vívoactive a Vívoactive HR měly na této jediné obrazovce čtyři pole, Vívoactive 3 ukáže jen dvě – a nelze to změnit. Ovšem je tu jeden zásadní rozdíl.

Starší modely zobrazují na této jediné obrazovce celkovou vzdálenost, celkový čas plavání, vzdálenost aktuálního intervalu a čas intervalu, a to napevno. Vívoactive 3 ukazuje jen dvě pole, ale ty si můžete nakonfigurovat dle libosti. Je tam možné mít zde například tempo, SWOLF, rychlost záběrů, typ záběru atd. Zkrátka vše, co najdete u Fénixů nebo Forerunner 735XT či Forerunner 935 – kromě srdečního tepu.

Srdeční tep se neměří. Nebo ano?

Proč chybí právě srdeční tep? Protože hodinky Garmin zatím nepodporuje měření tepu pod vodou z optického snímače, ale jen z hrudního pásu HRM-Swim či HRM-Tri. A tyto hrudní pásy Vívoactive 3 nepodporuje, stejně jako HRM-Run – resp. podproruje, ale jen základní funkci, tedy snímání srdečního tepu (ale ne během plavání).

Je ovšem zvláštní, že před začátkem plavání vás hodinky upozorní, že optika bude vypnutá, přitom je během plavání aktivní – sice se tep nezaznamená, ale v historii tepu je křivka vidět. Takže víte, jaký tep jste během aktivity měli. Třeba u Forerunner 935, Forerunner 735 XT či Fénix 5 je v historii tepu vidět díra. Imho jde o chybu ve firmwaru, která bude později opravena. 

Při plavání toho moc neuvidíte

Ale zpět k datovým polím. Je fajn, že si můžete nakonfigurovat do datových polí v podstatě cokoliv, ale když máte k dispozici jen dvě, je to velké omezení. Takže si tam necháte celkovou délku a stopky, abyste vůbec věděli, kolik jste uplavali a jak dlouho plavete. Případně délku aktuálního intervalu a jeho čas. Celkovou délku se totiž dozvíte – pokud plavete na intervaly – na obrazovce odpočinku.

Ta se automaticky ukáže ve chvíli, kdy pauznete plavání tlačítkem Start, a tedy kdy odpočíváte. Na této obrazovce uvidíte i celkovou dobu aktivity. Nový interval odstartujete opětovným stiskem tlačítka Start. Když Start podržíte, aktivita se pauzne – a vy si můžete v klidu dojít třeba na toaletu. A dalším podržením pak aktivitu uložíte – zrušit nelze; můžete ji smazat až po uložení.

Větší spotřeba než s aktivní GPS

Při plavání mne překvapila jedna drobnost: při otáčení na konci bazénu se pokaždé aktivovalo podsvícení. Mám nastaveno, aby se displej aktivovat ve chvíli, kdy zvednu zápěstí. Při plavání by ale toto mohlo být ošetřeno a eliminováno, aby se zbytečně nevybíjela baterie. Nicméně podsvícení asi nebyl ten největší problém, protože…

…protože plavání o délce cca 35 minut si vzalo neskutečných 15 % baterie! Bez GPS, bez náročných výpočtů, jen zobrazování dvou datových polí. Je to stejné jako u posilovny či chůzi po schodech, kdy hodinová aktivita spolkne cca 20 % baterie, tedy více, než běh nebo jízda na kole. Nechápu. Někde ve firmwaru je zakopaný pes a bude třeba ho vykopat a zbavit se ho. Protože staré Vívoactive se spokojily s jedním dvěma procenty.

Poznámka: Test probíhal s posledním firmwarem 2.80 (28. prosince 2017), který měl řešit problém s rychlým vybíjením baterie, viz "Fixed an issue with battery drain". To se ale zjevně nepodařilo.

Na plavání jiné hodinky

Každopádně, pokud chcete s hodinkami plavat, můžete. Ale slouží spíše jen pro záznam aktivity, než pro průběžné sledování tempa, SWOLF či dalších ukazatelů. Na to potřebujete pokročilejší modely jako Forerunner 735 XT, Fénix 3 a vyšší. U nich oceníte i to, že mají nedotykový displej, který se pod vodou fakt hodí. A navíc mají i aktivitu pro venkovní plavání, která u Vívoactive 3 chybí. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: