Hodinky s displejem AMOLED: 6 tipů, jak maximálně šetřit energii při aktivitě, ať už s GPS nebo indoor
Hlavní záložky
Pro běžné používání je výdrž hodinek s displejem AMOLED naprosto dostačující. Řada uživatelů věnuje aktivitám s GPS okolo hodiny denně a v takovém případě se dostáváte někam k týdnu výdrže. Tedy pokud nemáte Epixy Pro 51 mm zmíněné v perexu, které mají výdrž dvojnásobnou než Epixy 47 mm a Forerunnery 965. S těmi žádná úsporná opatření opravdu řešit nemusíte.
Zmíněné hodinky Epix 47 mm a FR 965 jsou pak „druhé v pořadí“, pokud jde o výdrž. Mají shodně 30 hodin v aktivitě se zapnutým displejem, následují Venu 3 s 26 hodinami, dále FR 265S (ano, ty maličké) s 24 hodinami, FR 265 (větší) s 20 hodinami a shodně 20 hodin pak mají Epixy 42 mm. A to jsou hodnoty jen s aktivní GPS, tedy bez ostatních systémů. Ty výdrž pak dále snižují.
Když máte hodinky s krátkou výdrží
Na tento článek mě přivedl kamarád, co si pořídil Forerunnery 965 na běhání maratonských a trailových běhů - takových, co trvají přes deset hodin, ale někdy i dvacet hodin. Do té doby měl Fénixy 5X, které ovšem jednak už měly špatnou baterku, jednak byly na běhání příliš těžké.
Čtěte dále: Velká recenze hodinek Forerunner 965
A proto chtěl něco menšího, lehkého, tenkého, ale přitom s velkou mapou. A když jsem mu ukázal FR 965, doslova ho ty hodinky nadchly. Ostatně mě také - mají skvělou nositelnost a parádně čitelný displej díky Gorilla Glass s minimem odlesků. Jejich lehké provedení je ale současně trochu omezující v aktivitě, stále jsou to však hodinky s výdrží pro většinu uživatelů dostatečnou.
Nepřehlédněte: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
Když si ale pořídíte menší modely jako Forerunner 265/265S, Epix 42 mm či Venu 3, už výdrž začnete řešit více. Tyto modely naštěstí nemají mapu, která displej AMOLED likviduje podstatně více než na modelech s transreflexním MIP (Fénixy, Forerunnery 955), ale zase mají menší baterii a tudíž i kratší výdrž, a to jak v pohotovostním režimu, tak v aktivitě.
Mimochodem, zde malá vsuvka. Pokud máte při aktivitě bez GPS, tedy indoor, zapnutý displej, snižuje se výdrž hodinek rovněž citelně. Když jsem měl vedle sebe Epixy 51 mm a Fénixy 7X, plně nabité Epixy při kardiu měly teoretickou výdrž přes 180 hodin, zatímco Epixy polovinu. Příčinou je AMOLED, který má vysokou spotřebu.
Tip: Výdrž hodinek Epix Pro 51 mm: To není jen pecka, to je dvojitá pecka!
To je poznat také v režimu hodinek - třeba Epixy 47 mm s vypnutým displejem zvládnou 16 dnů, ale se zapnutým jen 6 dnů. Pokud si člověk zkrátka koupí hodinky s AMOLED, musí se připravit na to, že buď na displeji neustále uvidí data (always-on), nebo bude mít dlouhou výdrž. Obojí možné v současnosti není.
Poznámka: Výjimkou mohou být snad jen Epixy 51 mm, které se zapnutým displejem zvládnou až 11 dnů, což už je hodně dobré číslo.
1. Vypínání displeje
Naprosto zásadním faktorem, který ovlivňuje spotřebu, je tedy displej. Vzhledem k tomu, že všechny hodinky s AMOLED mají dotyk, je možné displej probudit nejen tlačítkem, ale i pouhým klepnutím na displej (u Venu 2/2S je třeba často poklepání, displej není příliš citlivý). To bez problému funguje na všech modelech, co jsem zkoušel: FR 265/965, Venu 3 či Epix.
Dobře funguje také gesto, tedy zvednutí ruky, které displej také rozsvítí. Čili v podstatě není důvod, abyste při aktivitě měli zapnutý displej v režimu nízkého jasu, kterému já říkám bludička. Při všech aktivitách, mimo jízdy na kole, tak mám displej vypnutý - při cvičení v posilovně, kardiu, chůzi, běhu, lezení. Hodinky se snadno probudí gestem.
Jedinou výjimkou je jízda na kole, kdy mám zpravdila hodinky na řídítkách. Displej se při jízdě špatně zapiná, musíte sundat ruku z řídítek a když to uděláte po sté, přestane vás to bavit. Proto si nechávám displej aktivní, v režimu bludička, kdy i při jasném počasí něco málo vidět je - důležité je u mě sledování tepovky.
Tip: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Nicméně hodinky s AMOLED na kole vozím minimálně, protože mám jednak Edge 1040, jednak pokud už hodinky, tak volím raději Fénixy 7X Pro s klasickým transreflexním displejem. Jestliže máte při jízdě hodinky na ruce, můžete mít displej vypnutý a probouzet jej gestem - ale opět, je nutno sundat ruku z řídítek a pohnout s ní.
2. Jas displeje a čidlo automatiky
Hodinky s displejem AMOLED jsou všechny vybaveny senzorem jasu, který přizpůsobuje svit displeje okolnímu světlu. V interiéru tak hodinky svítí méně, na slunci pak na maximum. Už dávno neplatí, že by AMOLED za jasného počasí nebyl vidět, s čitelností za jakéhokoliv počasí nemám problém. To se ale bavíme o režimu vysokého jasu, ne o „bludičce“, v tomto režimu na slunci fakt vidět nic není.
Nepřehlédněte: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
Je jasné, že více se pohybujete na slunci se zapnutým displejem, tím nižší bude mít výdrž, a naopak - trávíte-li čas převážně v interiéru, energii šetříte, displej nemusí tolik „pálit“. V zimě tak můžete mít výdrž delší než v létě. Automatika však není zcela autonomní, dá se částečně přizpůsobit. Jak pro režim hodinek, tak pro aktivity, si můžete nastavit tři úrovně, v rámci nichž se automatický jas pohybuje.
Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu
Já mám pro režim hodinek nastavenu úroveň jedna, pro aktivity úroveň dvě - tam počítám, že jsem především venku. V létě si pak můžete jas pro aktivity vytáhnout i na trojku, je to období, kdy hodně svítí slunce. Je trochu škoda, že si nemůžete upravit jas zvlášť pro venkovní a zvlášť pro vnitřní aktivity. Řada Venu pak má ještě jedno omezení - úroveň jasu se nastavuje jak pro ciferník, tak pro aktivity dohromady.
Se zapínáním displeje pak souvisí ještě prodleva - doba, jak dlouho bude displej svítit v režimu vysokého jasu. Standardně je to osm sekund, možnosti jsou pak /na FR 965) ještě 4 sekundy a 15 sekund. Já kvůli focení displejů s hodnotami mám nastaveno 15 sekund, ale 8 sekundu pro rychlé přečtení údajů zpravidla stačí. U řady Venu se pak hodnota odpočtu neurčujuej sekundami, ale slovně - krátké, dlouhé atd.
3. Zobrazení mapy
Pokud máte při aktivitě displej v režimu always-on a současně potřebujete mapu pro navigaci, případně občasnou kontrolu, kde jste a kterým směrem pokračovat, snažte se minimalizovat dobu, kdy mapa na obrazovce. Zatímco datová pole jsou na zobrazení celkem úsporná, svítí jen minimum bodů na displeji, mapa aktivuje displej celý. A to je samozřejmě zabiják výdrže.
Displeje typu MIP v tomto mají výhodu, je jim celkem jedno, co zobrazují - samy o sobě totiž nesvítí. U displeje AMOLED je to ale přesně naopak, čím více dat a grafiky ukazují, tím větší je spotřeba. Každý bod je totiž jedna dioda, která svítí. A pokud nesvítí, šetří. Čili mapu vypínat a zapínat jen tehdy, když je opravdu potřeba. Když jsem testoval Epixy s mapou a navigací, vzaly si (režim all-nav-systems) 11 % za hodinu!
4. Odpojení telefonu
Celkem zásadní na spotřebu má také připojení k mobilnímu telefonu - je aktivní Bluetooth a hodinky s telefonem neustále komunikují. To ostatně platí i pro externí senzory, ale tam je komunikace úspornější, protože je jednostranná a zpravidla jde o úsporný protokolo ANT+. Odpojením telefonu při aktivitě můžete získat klidně i desítky minut provozu navíc, ale týká se to zejména dlouhých aktivit, nikoliv půhodinových běhů.
Daleko zásadnější vliv to má třeba v noci, když spíte - tehdy hodinky není třeba mít k mobilu připojené. Bohužel, pouze Epixy (+ Fénixy a Instincty) umí nastavit, aby režim spánku zapínal úsporný režim, v rámci nějž si odpojení od mobilu nastavíte. Na Forerunnerech a Venu to musíte bohužel dělat ručně - ať už zapnutím úsporného režimu, nebo odpojením mobilního telefonu.
S odpojením mobilu přijdete ale o notifikace, což může někomu chybět. Když vám bude někdo volat a mobil bude v pouzdře na ruce nebo v kapse trikotu, máte smůlu a musíte zpravidla zastavit a podívat se na mobil. U Venu 2 Plus a Venu 3 pak přijdete o možnost volat z hlasitého hansfree. Já třeba mobil neodpojuji nikdy, protože prostě chci vidět, kdo mi volá nebo píše. Navíc pak fungují i dodatečné funkce jako detekce nehody nebo zavolání záchranky.
Čili všechno má svoje výhody a nevýhody. Odpojení mobilu mi tak dává smysl fakt jen tehdy, když hrozí, že vám dojde baterie - s plně nabitými hodinkami je to asi zbytečné.
5. Nastavení satelitních systémů
U venkovních aktivit, které potřebují ke svému fungování satelitní systémy, je volba optimálního nastavení naprosto zásadní. Je totiž rozdíl, když je aktivní pouze GPS, nebo všechny systémy, či dokonce multiband GPS. Pokud vám jde o výdrž, měli byste používat jen GPS, i za cenu menší přesnosti. Ta je ale u nových modelů o dost lepší než dříve a já si s ním po většinu času vystačím.
Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X
Třeba Epixy 47 mm mají v režimu always-on s GPS výdrž 30 hodin, ale jen 24 hodin se všemi systémy (Galileo, Glonass...) a 15 hodin se všemi systémy a vícepásmovou GPS. Čili s vyšší přesností jde výdrž o polovinu (!) dolů. V případě, že je displej vypnutý, to pak je 42/32/20 hodin. Což už vypadá lépe a jen to potvrzuje výše uvedené, že displej AMOLED je jedním z hlavních žroutů výdrže.
Novinkou uvedenou v loňském roce je pak automatické přepínání systémů SatIQ - když je dobrý satelitní příjem, přepnou se hodinky na GPS, když horší, tak zapnou více systému. Toto dělají v průběhu aktivity, čili nemusíte řešit, v jakém režimu vyrazit běhat nebo na kolo. Ale už nemáte přehled o tom, jak dlouho hodinky vydrží, protože v takovém případě je spotřeba variabilní.
6. Zapomeňte na přehrávání hudby
Posledním zásadním žroutem baterie je pak přehrávání hudby. Hodinky jednak vyčerpává samotné přehrávání, jednak připojení Buetooth sluchátek. Jasně, někdo si běhání nebo jízdu na kole bez hudby nedokáže představit, ale vliv na baterii je zde naprosto zásadní. Pokud máte u sebě při aktivitě mobil, je možná lepší pustit si hudbu na něm, abyste šetřili baterii hodinek.
Někdo ale poslouchá hudbu z hodinek právě proto, aby nemusel u sebe mít mobil. Je to zkrátka trochu zamotané a sami musíte zvážit, jak moc je hudba důležitá. Pokud jde o krátké aktivity, je to asi jedno, ale u dlouhých běhů nebo jízd na kole už může hudba hrát velkou roli. Třeba zmíněné Epixy vydrží (bez zapnutého displeje) se všemi systémy 32 hodin, ale s hudbou jen 10 hodin.
Tak si to shrňme
Pokud se vám zdál předchozí text příliš dlouhý a zbytečně roztahaný/vysvětlující, zde jen shrnu to, co byste měli udělat pro co nejdelší výdrž hodinek v aktivitě:
- vypnout displej a zapnout probouzení na gesto, dotyk či tlačítko;
- nastavit krátkou prodlevu zapnutí displeje, aby se co nejrychleji vypnul poté, co zkontrolujete data/metriky;
- co nejméně používat mapu; ta je na zobrazení displeje velmi náročná na rozdíl od zobrazení datových polí;
- nepřehrávat při aktivitě hudbu;
- odpojit mobilní telefon;
- používat jen GPS bez ostatních systémů, případně SatIQ, když to nejde jinak.
Naštěstí ne pokaždé běháte ultramaraton nebo trávíte celý den v sedle, takže při běžných aktivitách můžete hodinky používat naprosto standardním způsobem. Navíc rychlost dobíjení je dnes velmi vysoká, menší hodinky jsou plní za hodinu, ty větší jako Epixy 51 mm pak za hodiny dvě. Už za deset minut jsou ale zpravidla nabité natolik, aby vydržely hodinový běh.
Mimochodem, hodinky Epix a Fénix mají oproti Forerunnerům (a Venu) tzv. profily napájení pro jednotlivé aktivity. Nadefinujete si styl chování a ten pak jen aplikujete v různých aktivitách. Je to pohodlnější než řešit nastavení pro každou aktivitu/sport zvlášť.
Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity
AMOLED je budoucnost
Ačkoliv jsem měl s displejem AMOLED zpočátku poněkud problém, a to zejména kvůli režimu bludička na řídítkách kola, postupně jsem si zvyknul a začal oceňovat jeho pozitiva. Nové modely už nemají problém s čitelností na slunci, naopak, ve většině případů je displej lépe vidět než na klasickém transreflexním MIP, zvlášť, pokud není kombinován se safírovým sklem (FR 965, Epix s Gorilla Glass DX).
Na AMOLED oceňuji především skvělé barvy a kontrast, a to dokonce se safírem - díky tomu, že je displej jasnější než MIP, tak safír není takový problém a displej je schopen odlesky přerazit. AMOLED zkrátka nabídne lepší uživatelský zážitek, hodinky je radost používat. Zvlášť některé grafické aplikace, které si do hodinek dohrajete.
Proto se nedivím, že Garmin do modelů s AMOLED tak šlape, za mě je to totiž budoucnost. Ale není úplně blízká, dokud bude tento displej tak energetický náročný. Pro ultramaratonce či pro uživatele, co se časo pohybují v příprodě bez možnosti dobíjení, je zatím úspornější transreflexní displej lepší volbou.
Inspirace: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely
Diskuse k článku (26)