Epix 3. generace: Různá provedení, větší displej, nové prostředí a lepší uživatelský zážitek

21.3.2023
Uvedením sportovního topmodelu s displejem AMOLED na úrovni řady Fénix si Garmin ověřil, že o takové hodinky je na trhu zájem. A že se vyplatí je v další generaci pořádně vylepšit (doplněno)
Garmin Epix 2

Aktuální generace se nabízí ve dvou provedeních a třech barevných kombinacích těla a lunety


Přesně poslední květnový den Garmin uvedl novou půl-generaci hodinek Epix pod názvem Epix Pro. Dostala tři velikosti, nový optický snímač tepu a snímač EKG plus několik dalších drobností, které popisuji v tomto článku.

Nepřehlédněte: Hodinky Epix Pro. Tři velikosti, svítilna LED, nový optický snímač a příprava na EKG. Trojka to není, ale...

Čili tímto následující text ztratil poněkud na smyslu, nicméně stále jde o zajímavé čtení, kam by mohl směřovat další vývoj hodinek Garminu. K tématu jsem pak napsal ještě jeden další článek, který už se zaměřuje na skutečnou třetí generaci Epixů a osmou generací Fénixů.

Tip: Hodinky Fénix 8 a Epix 3 dorazí až příští rok. Lze dokonce odhadnout, který měsíc. Vyplatí se počkat?


Zatímco roky 2020 a 2021 byly na novinky celkem skoupé, v loňském roce (2022) jich Garmin na trh uvedl zhruba patnáct. Aktualizovány tak byly modely, které se prodávaly i více než tři roky. Důvod je jasný, doba covidová uvádění novinek příliš nepřála, a tak si to Garmin loni vynahradil. Některé modely si dokonce na zásadní upgrade musely počkat skoro pět let – viz třeba cyklonavigace Edge 1030, která se dočkala v mezičase jen drobného updatu (model Plus).

Tip: Bohatý rok 2022 aneb Kompletní přehled novinek Garminu: Hodinky, náramky, cyklonavigace

Nedávné uvedení hodinek Forerunner 265 a Forerunner 965 s displejem AMOLED, které doplňují loni uvedené modely s transreflexním MIP displejem FR 255 a FR 955, dávají tušit, že rychlost uvádění novinek se zrychlí. Lze proto očekávat, že další generace hlavní řady Fénix a nyní také Epix přijde už příští rok, a to už během ledna. Zatímco řada Fénix je už zavedená a osobně nečekám nějakou výraznější revoluci, modelu Epix bude - pokud jde o inovace - věnována výraznější pozornost. 

Nepřehlédněte:

Nutno říct, že Garmin je velmi dobrý, pokud jde o udržování informací o novinkách pod pokličkou. Ty uniknou zpravidla ne z dílny výrobce, ale z distribuční sítě, kdy si prodejci nedají pozor a na jejich webech se ukážou data o novinkách v předstihu. V podstatě se to týká všech loni i letos uvedených modelů, takže v den oficiálního představení už byly veřejně známé téměř všechny podrobnosti. 

Epix 3: Proč se na ně těším?

O třetí generaci hodinek Epix se tedy zatím oficiálně neví nic. Zahraniční weby, které o těchto hodinkách píšou, shrnují spíše svá očekávání než nějaké konkrétní získané informace. Stejně to mám i já – zkusil jsem dát dohromady seznam funkcí a vlastností, které v nové generaci očekávám a které bych si přál. Hodně indicií dávají modely, v nichž se objevily funkce, které aktuální Fénixy ani Epixy nemají. Tady lze předpokládat, že se většina z nich ukáže právě v chystaných topmodelech. 

Tip: Bezdrátové dobíjení, EKG, LTE či volání z hodinek: Garmin umí, ale zatím si nechává (téměř) pro sebe

A proč si všímám hodinek Epix a ne řady Fénix, která má delší tradici a je jednoznačně prodávanější? Je to dáno jednak tím, že už je více než rok používám, jednak tím, že Garmin hodně šlápnul do modelů s displejem AMOLED, kterým věnuje aktuálně více pozornosti. Je to logické – jimi totiž může oslovit nové uživatele, kteří do té doby o Garmin neprojevovali zájem. AMOLED je na první pohled atraktivnější než transreflexní MIP a v podání Garminu mají tyto hodinky jednak delší výdrž než konkurence, jednak více sportovních funkcí. 

Čtěte dále: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky aneb Proč jsou pro mě nakonec lepší než Fénix 7

Na druhé generaci Epixů si Garmin zkrátka ověřil, že jde o krok správným směrem a že o takové hodinky je zájem. Jinak by neuváděl model FR 265 a FR 965 – AMOLED je zkrátka budoucnost a Garmin to cítí. Sice ještě chvíli bude trvat, než se vyřeší energetická náročnost a případné solární nabíjení, ale imho je to jen otázka času. Do té doby ti, co vyžadují především výdrž, raději sáhnou po transreflexní klasice, i když to znamená výrazně horší kvalitu displeje jako takového (nikoli však jeho čitelnost na slunci). 

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

AMOLED totiž nabízí něco, co displej MIP nemůže – uživatelský zážitek. Ať už jde o vysoké rozlišení, barvy, kontrast, hezčí aplikace a atraktivnější vzhledy hodinek. Když jsem nechal svou ženu vybrat mezi Fénix 7S Pro Sapphire a Venu 2s, zvolila ty druhé. Bylo jí celkem jedno, že F7S mají všechny funkce, prohlásila, že ten displej je hnusnej a nic na něm (v interiéru) nevidí. Prostě ji hodinky Venu 2s zaujaly daleko více. Stejně tak moje dcera dostala na výběr mezi Forerunner 255 a Venu 2 a rovněž brala AMOLED. 


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix a zkušenosti po roce používání


Tři velikosti? Nebo jedna s velkým displejem?

Ale zpět k Epixům třetí generace. Garmin má aktuálně v nabídce AMOLED displeje ve čtyřech různých rozměrech (když nepočítám obdélníkové Venu 2 Sq): a sice 1,1“ až 1,4“, které mají hodinky Venu 2/2S/2 Plus, MARQ 2, Epix, FR 265/265S a FR 965. Čili nemusí nic vymýšlet a může bez problému uvést Epixy ve třech velikostech, stejně jako Fénixy. Měli bychom tedy něco jako Epix 3S, Epix 3 a Epix 3X. Každý by si mohl vybrat svou velikost nejen podle zápěstí, ale i podle toho, jak velký displej potřebuje. 

Čtete dále: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat? 

Druhou možností je pouze jedna velikost Epixů s větším displejem, tedy stejně, jako to mají hodinky Forerunner 965, ale to trošku omezuje právě majitele menších zápěstí (zejména ženy), pro které jsou aktuální Epixy příliš velké, ale také majitele velkých rukou, kteří by ocenili naopak větší velikost než tu střední. Já jsem zkoušel nosit Fénix 7S a Forerunner 55 a byly na mě příliš malé. Čili možnost vybrat si velikost by byla hodně fajn. Už jenom proto, že Epix 3X by nabídly delší výdrž. 

 

Přepracované prostředí 

Rovněž předpokládám, že Garmin zapracuje na novém uživatelském rozhraní. To aktuální je vlastně stejné jako na Fénixech, jen trošku barevnější (a tedy celkem nuda). Přitom Forerunner 265/965 dostaly oproti svým transreflexním protějškům rozhraní zcela nové – barevnější, atraktivnější, pestřejší. Upravené jsou i ciferníky a další detaily jako Ranní report, úvodní obrazovka aktivit s fotkami apod. 

Čtěte dále:

Lze zkrátka počítat s tím, že Garmin využije všech vlastností AMOLED displeje, aby učinil hodinky lákavější pro nové uživatele, kteří by mohli chtít přejít od konkurence jako je Samsung nebo Apple. Mohl by také konečně přepracovat aplikační rozhraní, aby vývojáři mohli pro hodinky vytvářet fakt užitečné a hezké aplikace, přece jen ty stávající jsou hodně suché a spartánské. Hodily by se hry, jízdní řády, komunikátory apod. 

Garmin umí, ale zatím nerozdává

Z dalších funkcí, které by se mohly objevit, můžeme téměř s jistotou počítat s měřením EKG – i kdyby nebyla tato funkce ještě schválena v jiných zemích než USA, minimálně tu může být hardware připravený na budoucí zprovoznění. Aktuálně jsou jedinými hodinkami, které EKG podporují hardwarově, Venu 2 Plus. Je k tomu potřeba buď kovové dýnko a luneta, nebo alespoň kovový kroužek kolem optického snímače a kovové tlačítko.

Tip: Garmin finálně uvedl EKG: Podrobné měření srdeční aktivity a případné odhalení problémů

Řadu uživatelů by pak přesvědčila funkce LTE pro základní komunikaci, aby nebylo nutno sebou brát na aktivity mobilní telefon. Ten by se pak s vestavěnou hudbou už stal úplně zbytečným – přiznejme si, že jeho velikost a hmotnost obtěžuje především běžce. Jen by bylo fajn, kdyby Garmin nepoužíval vlastní řešení, ale člověk mohl mít duální eSIM přes svého operátora. Stejně tak bych kvitoval možnost volání – alespoň přes hodinky připojené k mobilu. Opět umí jen Venu 2 Plus. 

Parádní by samozřejmě bylo i bezdrátové dobíjení, protože by nebylo třeba myslet na to, že na delší dovolenou si musíte brát kabel. Snadno byste dobili hodinky třeba v autě nebo kdekoliv jinde – Garmin totiž nemá klasické USB-C, ale vlastní konektor, a to je poněkud omezující. Hodilo by se i solární dobíjení, které je však zatím ve fázi vývoje. Standardní solár v krycím skle by totiž zhoršil vlastnosti displeje, a to Garmin nechce dopustit. 

Kompletní přehled: Bezdrátové dobíjení, EKG, LTE či volání z hodinek: Garmin umí, ale zatím si nechává (téměř) pro sebe

Hodně by se mi také líbila výsada hodinek Fénix 7X a Enduro 2, a sice svítilna LED, která pomáhá nejen při nočních aktivitách, ale také skvěle poslouží jako baterka v běžných situacích. Model Epix 3X by mohl mít už dostatečnou velikost na to, aby svítilnu bylo možno zabudovat. A současně i větší baterii, která by ji utáhla. Pokud tedy Epix třetí generace přijde ve více velikostech.

Tip: Jak dlouho vydrží světlo Fénix 7X v režimu hodinek a s GPS

A když už jsem u té baterie – počítám, že nová generace bude mít zase o kus delší výdrž, a to zejména při aktivitě. Tady by větší velikost modelu E3X dávala smysl – mohli bychom se dostat třeba k 50 hodinám s GPS a nějakých 35–40 hodinám se SatIQ. A to už zní hodně použitelně. Už by to bylo stejné jako u Fénix 6X, které mi s výdrží naprosto vyhovují. 

Změříme si tlak a teplotu?

Za téměř jistotu pak považuji odstranění zcela zbytečného (až trapného) omezení, kdy základní model hodinek má jen 16 GB paměti a chybí mu duální GPS. Přitom levnější hodinky Forerunner 955 a 965 mají obě tyto možnosti v základu za menší peníze. Osobně by se mi líbila i lepší volba jednotlivých verzí, aby titanové provedení nebylo podmíněno safírovým sklem a naopak. Zkrátka kdyby hodinky byly titanové (a tudíž lehčí) už v základu a člověk by si jen volil, zda chce Gorillu nebo safír.

A teď už mířím do sféry čisté fikce. Všechny výše uvedené působí tak nějak logicky, protože už je Garmin buď uvedl, nebo na nich prokazatelně pracuje. Ty, co zmiňuji nyní, jsou zatím nabízeny jen konkurencí a bylo by fajn, kdyby je Garmin přidal i do svého portofila. Jde především o měření teploty pokožky, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Všechny by se ni hodily, protože tlak si tu a tam měřím a noční měření teploty může odhalit přicházející problémy. 

U měření teploty pokožky se už ale ukázaly určité indicie, že na ní Garmin pracuje – na webu ve francouzské diskuzi se objevil skrýnšot aplikace Connect, kde se u režimu spánku ukázala záložka s průběhem této hodnoty během noci. Samozřejmě bez dat, protože patřičné čidlo na hodinkách chybí. Lze tedy předpokládat, že stejně jako u Applu nebo Samsungu nebude toto čidlo k dispozici neustále, ale právě jen pro zlepšení detekce kvality spánku. 

Tip: Chystá Garmin měření teploty pokožky? K čemu bude sloužit? Objevují se první indicie

Aktuálně se měří jen teplota okolí jako součást funkce barometru. Tento senzor funguje však dobře jen tehdy, pokud hodinky nejsou na ruce. ČIli nelze jej dost dobře využít při běžném nošení, ale jakmile dáte hodinky na řidítka při jízdě na kole, už začne být teploměr velmi užitečný. 

Co všechno z toho dostaneme?

Přiznám se, že psát takto brzy o nové generaci hodinek, které přijdou nejdříve začátkem příštího roku, je poněkud zbytečné. Na druhou stranu každý má tu a tam potřebu formulovat svoje touhy a přání a já tak nějak vnitřně cítím, že když to dám na papír, že se to vyplní. Třeba ne všechno, ale většina z toho. 

Epixy rozhodně nejsou dokonalé. Přiznám se, že od začátku, co je mám na ruce, jsem na nich spíše hledal chyby než pozitiva. Ale nyní vím, že mají potenciál. A že kdyby Garmin vyslyšel moje přání, byla by to pecka a šlo by o hodinky, které by šmahem setřely konkurenci. A že klasické hodinky s transreflexním displejem by to měly na trhu zase o kousek těžší. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: 


Přidat komentář



Zpět na článek