Vívosmart 3 s displejem OLED: Čitelnost v místnosti vynikající, na slunci špatná

20.8.2017
Jednou z velkých změn náramku Vívosmart 3 oproti modelům HR a HR+je displej OLED. Data na displeji nejsou vidět neustále, displej se totiž vypíná. Je to změna k lepšímu?
Na přímém slunci

Venku za jasného dne na displeji neuvidíte skoro nic

U svých současných hodinek a náramků používá Garmin klasické LCD s transreflexní vstvou, která zajišťuje vynikající čitelnost venku a hlavně na slunci i bez podsvícení. To samozřejmě šetří baterii a displej tak může být vidět neustále. To je hlavní výhoda jeho hodinek oproti konkurenci, které svůj displej zhasínají, když na něj nepotřebujete vidět. A navíc platí, že čím více světla je v okolí, tím lépe je displej hodinek Garminu vidět.

Doplněno: OLED displej použil Garmin už na prvním modelu Vívosmart. U dalších verzí Vívosmart HR a Vívosmart HR+ však od něj upustil a tyto náramky dostakly klasické LCD, které data zobrazuje neustále. 

OLED jako na mobilu

Náramek Vívosmart 3 má však displej typu OLED, tedy takový, jako používají třeba mobilní telefony. Svítí přímo jednotlivé body, nikoliv displej jako takový - displej je černý a rozsvítí se jen grafika nebo texty, zbytek je tmavý. To je úspornější, než když je nutno podsvítit celý displej jako u LCD. Displej Vívosmart 3 je černobílý, stejně jako u předchozích modelů, ale inverzně; na Vívosmart HR nebo HR+ je pozadí bílé a grafika černá.

Zatímco v šeru, tmavé místnosti nebo v noci je displej čitelný naprosto skvěle, náramek bez problému přesvítí hodinky jako je Vívoactive HR nebo Forerunner 735 XT, venku je to horší. Víte, jak je čitelný displej mobilního na přímém slunci? Špatně. A stejné je to i u tohoto náramku. Čím je jasnější okolí, tím hůře je na displej vidět. A na přímém slunci už neuvidíte skoro nic. Ostatně jasně to ukazují srovnávací obrázky. 

Podsvícení displeje lze nastavit manuálně, k dispozici je ale i automatika, která přizpůsobí jas okolí. To znamená, že v noci vás nebude displej oslňovat a naopak venku se nastaví intenzita maximální.

Kruciš, ono to zhasíná!

Displej navíc není zapnutý neustále jako u ostatních hodinek Garminu, ale vypíná se cca po deseti sekundách. Abyste jej aktivovali, musíte na něj poklepat, případně zvednou ruku. Citlivost displeje na dotyk je naštěstí velmi dobrá i za deště nebo v tenkých rukavicích. Reakce na gesto je však horší, když jdete nebo běžíte, j to v pohodě, ale když sedíte u stolu, musíte nejprve dát ruku k tělu a pak ji zvednout. Zkrátka když chcete vidět, kolik je hodin, nestačí se na náramek jen podívat, jako tomu bylo dosud.

Nevím, co vedlo Garmin k této změně, ale rozhodně ji nepovažuji za krok kupředu. Naopak.