Sportovní hodinky Garminu: Nejlevnější už za 3 590 Kč, nejdražší za třicet tisíc. Jaké vybrat?

13.7.2017
Po roce nosím na ruce hodinky Forerunner 735 XT, model střední třídy, který stojí někde na pomezí FR 235 a FR 935. Když jsem zkoumal jejich funkce, přimělo mě to udělat si malou rekapitulaci, jaké sportovní hodinky Garmin dnes vlastně nabízí
Jaké sportovní hodinky?

Garmin nabííz řadu hodinek, které se hodí pro různé účely. Vybrat si ty nejvhodnější není snadné

Sportovní hodinky nestárnou tak rychle jako třeba mobilní telefony. I několik let starý model bez problému poslouží pro účel, pro jaký byl navržen. Je to dobře vidět na srovnání Fénix 3 a Fénix 5. Jsou mezi nimi dva roky, ale řadu uživatelů F3 ani celá hromada dílčích novinek F5 nepřesvědčí, aby si pořídili nový model. Sám také jezdím na kole s navigací Edge 705, který byl uveden v roce 2008. A nemám důvod měnit.

V nabídce Garminu proto najdeme jak několik horkých novinek, tak i modely starší než dva roky. Takový Fénix 3 se stále prodává a jeho oficiální cena je stejná jako před dvěma lety. (Ale v internetových obchodech jej pořídíte s výraznou slevou.) Jak se tedy v nabídce vyznat a jaký model je pro koho?

Základní pro běh

Nejlevnějším modelem je Forerunner 25, což jsou úplně základní hodinky pro běh bez optického snímače za 3 590 Kč. Mají jen základní funkce, nepodporují připojení ANT+ snímačů kromě hrudního pásu. Displej je monochromatický a design poněkud zastaralý.

Následuje model Forerunner 35, které už mají optický snímač a pár dalších funkcí navíc. Ty stojí 4 490 Kč. Podporují kromě běhu také jízdu na kole a připojení základních ANT+ snímačů. Monochromatický displej s rozlišením 128 × 128 pixelů zůstává. Hodinky vydrží v režimu GPS 13 hodin oproti 10 hodinám u FR 25.

Důležité je, že oba modely podporují připojení k mobilu, takže se aktivity automaticky nahrávají přes Bluetooth do deníku Connect a také na hodinkách vidíte notifikace z mobilu. Nejsou ale podporovány další vzhledy hodinek a aplikace Connect IQ.

Běhání i s tréninky 

Další v řadě jsou už lépe vybavené hodinky Forerunner 230, jejichž displej už je kulatý (ale seříznutý v horní a dolní části) s jemným rozlišením 215 × 180 bodů. Přidávají navíc pokročilé tréninkové funkce jako VO2 max nebo virtuálního partnera. Model FR 235 Optic stojí o dva tisíce více, 7 990 Kč, a už umí snímat tep ze zápěstí. 

Oba modely už podporují Connect IQ, takže si můžete nahrávat další vzhledy hodinek, doplňky a aplikace. Model FR 235 vydrží v režimu GPS až 11 hodin, a to se zapnutým optickým snímačem. To je méně než u modelu FR 230, který zvládne až 16 hodin - ovšem nemá optický snímač tepu, což výdrž zlepšuje. Oba modely připojí i řadu snímačů ANT+ a umí ovládat externí zařízení jako Virb nebo Varia. 

Dobře vybavené a s dotykem

Mezi modely FR 230 a FR 235 stojí Vívoactive HR za 6 990 Kč, které sice neumí pokročilé funkce pro běh, ale zato jsou multisportovní – můžete s nimi lyžovat, plavat, surfovat, pádlovat apod. Mají jako jediné hodinky v nabídce Garminu dotykový displej (pokud pominu již nevyráběný model Vívoactive a doprodávané hodinky Epix), což sice usnadňuje ovládání, problém ale nastává v rukavicích. Mají také optický snímač tepu a dokážou připojit řadu snímačů ANT+, ale jen ty základní. Například pásy HRM-Run nebo HRM-Swim hodinky neumí.

Na to, jak jsou hodinky levné, jsou překvapivě dobře vybavené. Můžete nahrávat vzhledy, doplňky a aplikace z Connect IQ, z důležitých funkcí je tu barometr, což se hodí při jízdě na kole nebo běhu v přírodě, dokonce nechybí ani vnitřní senzor teploty (teplota se ale nezaznamenává do aktivity). S hodinkami můžete ovládat externí zařízení (nap. kamera Virb) a můžete si vytvářet i vlastní aktivity - třeba jízdu na inline bruslích.

Pro triatlon

Dalšími hodinkami s cenovkou o něco vyšší je jsou hodinky Forerunner 735 XT, které jsou zhruba rok staré a v nabídce měly doplnit model Forerunner 920 XT. Oba se prodávají za podobnou cenu, prvně jmenovaný za 11 990 Kč a druhý za 12 490 Kč. Jsou shodně určeny pro triatlonisty a jsou tedy multisportovní - podporují změnu aktivity v průběhu závodu. Zatímco 920 XT jsou obdélníkové, 735 XT kulaté – ale stejně jako FR 230/235 mají seříznutou horní a spodní část. FR 735 XT nabízí také vyšší rozlišení.

Model FR 920 XT je tu s námi už dva a půl roku. Nemají optický snímač tepu, ale podporují všechny důležité tréninkové funkce (kromě Strava segmentů), mají barometr, vestavěný snímač teploty. Připojíte k nim všechny snímače ANT+. Oproti tomu FR 735 XT mají snímač tepu, ale zase nemají barometr a senzor teploty. Model FR 920 XT se už ale postupně doprodává, takže v této cenové kategorii kolem dvanácti tisíc tu s námi do budoucna zůstane už jen FR 735 XT.

Jako bájný Fénix

Jen o tisícovku více než FR 735 XT stojí Fénix 3, hodinky, které jsou stejně jako FR 920 XT už více než dva roky staré a rovněž nemají optický snímač. Jsou rovněž multisportovní, podporují triatlon a v podstatě lze říci, že jde od FR 920 XT s kulatým displejem a pár funkcemi navíc. Jdou ale sehnat bez problému pod deset tisíc a pokud nepotřebujete optický snímač, jde stále o velmi dobrou koupi. Model s optickým snímačem Fénix 3 HR už byl stažen z prodeje, jeho cena byla natolik vysoká, že by neobstál proti nové řadě Fénix 5.

Poznámka: Doprodává se také model Epix, kzterý podporuje mapy a má dotykový displej. Jeho rozlišení je však nízké a displej je navíc orientovaný na šířku, takže na mapě nevidíte dostatečně před sebe. Jsou velké a těžké. Doporučit je už asi nelze.

Nejvyšším běžeckým modelem je pak nedávná novinka, Forerunner 935, která stojí 14 990 Kč a umí vše, co si můžete přát. Hodinky jsou lehké, kompaktní, váží jen o něco více než FR 735 XT, ale nabízí výrazně vyšší výdrž - až 24 hodin s GPS. Pokud to se sportováním myslíte vážně, jde v tuto chvíli o hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu, které si můžete od Garminu koupit. Navíc mají oproti základním modelům Fénix 5/5S funkci W-Fi, kterou u F5 najdete až ve výrazně dražších safírových verzích a modelu F5X.

Na vrcholu nabídky pak stojí právě Fénix 5 – a to ve třech provedeních v cenách od 15 990 Kč. Funkčně jsou stejné jako FR 935, ale mají hezčí a luxusnější design a model F5X pak podporuje i mapy a plnou navigaci. Všechny modely jsou ale těžší než FR 935, a to i Fénix 5S, který je určen pro malá zápěstí. Navíc mají nižší výdrž a rozlišení displeje. Wi-Fi nabízí jen modely se safírovým sklem.

A nesmíme zapomenout na nejdražší hodinky v nabídce, Chronos, což je v podstatě převlečený model Fénix 3 HR do luxusnějšího kabátku. Stojí od 27 490 Kč a vzhledem k tomu, že jim vzhledem může řada Fénix 5 směle konkurovat, tak trochu v nabídce Garminu postrádají smysl. Fénix 5 jsou levnější a mají bohatší výbavu i výdrž. Chronos totiž obětoval menší rozměry než Fénix 3 HR právě výdrži.

Které? Vybrat si není lehké

Nabídka hodinek je relativně velká a pokrývá široké cenové spektrum. Které hodinky se vyplatí koupit a které naopak můžete směle nechat být? Pro běžce, kteří nepotřebují tréninkové funkce, ale hodí se jim snímač na zápěstí, jsou ideální Forerunner 35. Nerozptylují vás barevným displejem s vysokým rozlišením, ale mají slušnou výdrž, připojí externí senzory a změří tep na zápěstí. Dají se použít i na kole.

Pokud potřebujete pokročilejší tréninkové funkce pro běh, jsou tu hodinky FR 235 s optickým snímačem. Jejich cena 7 990 Kč není úplně špatná, ale chybí podpora pro funkce běžecké dynamiky z hrudních pásů HRM-Run nebo HRM-Tri jako vertikální oscilace či doba doteku povrchu. To umí až triatlonový model FR 735 XT. Tyto hodinky také podporují jen běh a kolo, nikoliv už ale plavání nebo třeba lyžování. Je to skutečně primárně běžecký model. 

Poznámka: Vlastní aktivity umožňovaly vytvářet hodinky FR 630 a FR 635, ty už ale nejsou v prodeji.

Model FR 735 XT už je podporuje výrazně více sportů a hlavně umí triatlon a tudíž i outdoorové plavání. Těžko říct, zda tyto hodinky měly nahradit model FR 920 XT, protože nemají například barometr a teploměr - obojí jsou funkce, co se hodí. Kvůli absenci barometru nevidíte při aktivitě nastoupané a sestoupané metry (bez toho jsem jako tělo bez nohy) a teplotní čidlo zase pomůže v zimě, kdy záleží na tom, zda vjedete do břečky nebo ještě do sněhu. Opoti 920 XT jsou sice lehčí a menší, ale také vydrží o dost méně, což je asi jejich největší slabina. Přitom výrazně lepší model FR 935 stojí jen o tři tisíce více. 

Pak je tu právě Forerunner 935, což je pro mne v tuto chvíli král hodinek Garminu. Všechny funkce F5 nacpané do lehčího a tenčího těla, přitom neutrpěla výdrž. Pro mně Fénix 5S a Fénix 5 prostrádají zcela smysl. Jediným modelem, který se vyplatí z řady F5 koupit, jsou mapové hodinky F5X. Ale jejich cena už je celkem brutální a hlavně si musíte ještě za skoro tři tisíce koupit mapu Topo Czech, protože mapa Topo Active Europe je na našem území dost tragická.

Asi nejvýhodnějším modelem Garminu (pozor, ne nejlepším), jsou pak hodinky Vívoactive HR. Podporují řadu sportů jako lyžování, plavání v bazénu, pádlování, jsou barevné, mají slušný a dotykový displej, který umožňuje použít řadu aplikací, jež na nedotykovém displeji ovládat nejdou, nebo jen ztěží. Nabízí také barometr a teplotní čidlo, což umí až FR 920 XT! Jde tak o nejlevnější model Garminu, který má všechny zásadní senzory, podporuje i méně rozšířené sporty a připojí řadu ANT+ příslušenství. Přitom jsou lehké a jejich výdrž dosahuje na úroveň FR 735 XT. Slabinou ale může být dotykový displej ve chvíli, když máte mokré či zpocené ruce, nebo rukavice. 

No, ale abychom to zúžili. Pokud máte na hodinky méně než deset tisíc korun, pořiďte si Vívoactive HR, případně Fénix 3 (dají se sehnat už za 9 300 Kč), pokud nepotřebujete optický snímč. Můžete-li utratit až patnáct tisíc, je tu FR 935. A konečně s balíkem dvaceti tisíc tu je Fénix 5X, který oproti FR 935 podporuje mapy. Jen se připravte na to, že tyto hodinky jsou fakt těžké.