Proč nemít hodinky při jízdě na ruce aneb Fénix 5X naměří kratší trasu

23.5.2017
Tak trochu jsem to čekal, ale že bude rozdíl tak velký, ne. Když jezdíte hodně po lese, kde je výhled na satelity zhoršený, je lepší mít hodinky na řídítkách. Zlepší se příjem signálu
Na ruce, nebo na řídítkách

Zkušenost hovoří jasně: na ruce hodinky naměří kratší trasu, zejména tam, kde je zastřen výhled stromy

Dvě jízdy po sobě jsem kvůli srovnání naměřených hodnot srdečního tepu pomocí hrudního pásu a optického snímače hodinek Fénix 5X absolvoval se dvěma GPS současně. Edge 705 s připojeným hrudním pásem byl umístěn na řídítkách a Fénix 5X na ruce. Řemínek jsem stáhl tak, aby hodinky nebyly uvolněné - na třetí dírku. Na čtvrté, na které je běžně nosím, už hodinky trochu plandaly.

Na ruce je trasa kratší

Teď pominu měření tepu, tomu se věnuji v jiném článku. Hodlám se podělit o měření ujeté trasy. První jízda měřila podle Edge 705 71,5 km. Fénix 5X ale naměřil trasu o dva kilometry kratší! Většina cesty vedla lesem a celkem hustým - Moravským krasem na sever a severovýchod od Brna.

Také mne překvapilo, že podle Fénix 5X jsem nastoupal 1003 m, ale Edge 705 skončil jen s 870 m. Jenže když jsem nahrál trasy do počítače, ukázal Edge 705 nastoupaných metrů více - 996 m! Už dříve jsem si všiml, že existuje rozdíl mezi tím, co Edge 705 ukazuje při jízdě a co pak ukáže v aplikaci Connect, ale nevěnoval jsem tomu nijak zvlášť velkou pozornost. Fénix 5X tímto netrpí - co je na hodinkách, to je v aplikaci.

Abych ověřil, že hodinky na ruce opravdu měří hůře, o dva dny později jsem opět vyrazil do lesa, tentokrát na trasu o polovinu kratší. A opět do hustých lesů na severovýchod od Brna. Edge ukáza 32,30 km a Fénix 5X o kilometr méně. V podstatě se jen potvrdilo předchozí měření - na každých 30 km ztrácely hodinky kilometr.

Řídítka jsou lepší

Přitom pokud byly hodinky na řídítkách, k takovým rozdílům nedocházelo, viz tyto články:

První test proběhl v lese, zatímco druhý byl ryzí silnice (a součástí testu nebyly hodinky F5X, ale Vívoactive HR, což ale v tuto chvíli není podstatné). Závěr je celkem jasný: pokud chcete jezdit s hodinkami na kole po lese, je dobré je mít na řídítkách. Samozřejmě v takovém případě si nemůžete nechat měřit tep optikou.

Mimochodem, ještě jednu výhodu umístění hodinek na řídítkách má: správně je změřena venkovní teplota. Když jsou hodinky na ruce, zahříváte si je a měření je nepřesné.