Navigace s Edge 1030 a cyklistickou mapou Evropy: Jak skončit v jednosměrce nebo na schodech

18.4.2018
Minulý týden jsem strávil na španělském pobřeží na sever od Barcelony, kde se mi podařilo celkem důkladně otestovat navigaci s Edge 1030 s cyklistickou mapou Evropy
Výhled na moře

Pobřeží na severu od Barcelony je velmi hornaté a nabízí nádherné výhledy

O navigaci s Edge 1030 jsem napsal velmi dlouhý článek, takže se nebudu nijak opakovat. Jen přidám svoje postřehy s cyklistou mapou Evropy, když jsem brázdil kopce na pobřeží kousek nad Barcelonou.

Tip: Jak probíhá navigace s Edge 1030

Z Mapy.cz do navigace

Celkem jsem si vytvořil tři trasy - všechny v Mapy.cz, následně jsem je exportoval do GPX a pomocí tohoto postupu načetl do navigace přes web Garmin Connect. Před exportem jsem si trasu vždy prošel, jestli ji Garmin nepřeplánoval trochu jinak, než jsem zamýšlel.

Tip: Jak dostat mapu z GPX souboru do navigace

Mapy.cz obsahují i turistické trasy, které jsou na mapě značeny červeně - a v samotné přírodě pak pomocí červeno-zeleno-bílých značek podobně jako u nás. Jsou zde vyznačeny také cyklotrasy - zpravidla jsou shodné s turistickými cestami. Po zkušenostech z Česka jsem se rozhodl nehledat jen cyklotrasy, ale i turistické cesty - věřil jsem, že budou průjezdné.

Když sjedete z trasy

Po spuštění navigace a odstartování aktivity jsem vyrazil. První kilometry vedly zpravidla hustou zástavbou, než jsem se dostal do kopců za městem. A už ve městě přišla první úskalí - navigace mne často vedla do jednosměrek, což místním naštěstí moc nevadilo, asi jsou tu cyklisté v protisměru celkem běžní. Horší bylo, když jsem měl podle navigace sjet prudké schody; to jsem si na XC kole už raději odpustil a vydal se jinudy.

Tip: Velká recenze Edge 1030

Cesty, které byly v Mapách.cz označeny jako cyklotrasy, také nebyly pokaždé sjízdné - šlo buď o prudké výšlapy nebo hodně kořenovitě-kamenité singletraily. Něco se projet dalo, něco ne. Několikrát jsem musel naplánovanou trasu objíždět jinudy, naštěstí v lesích jsou často přítomny klasické široké cesty, po kterých jezdí lidé do svých chat, takže objížďka se vždy našla.

Trochu mne ale zklamalo přepočítávání trasy. Nezřídka se stalo, že jsem si vybral jinou cestu s tím, že se na původní trasu napojím. Navigace cestu sice přepočítala, ale pak najednou mi v půlce řekla, abych se otočil a vrátil se zpět. Jednou to bylo dokonce tak absurdní, že mi tuto hlášku ukázala těsně před napojením na původní trasu. Bohužel se mi to nepodařilo vyfotit kvůli odleskům na displeji - nebylo by nic vidět.

Co bych dal za vrstevnice!

Asi nejvíce mi vadila absence vrstevnic na cyklistické mapě, jsem totiž zmlsaný naprosto špičkovou mapou Topo Czech. V kopcovitém terénu na sever od Barcelony by se to více než hodilo. Drobnou záplatou na moje povzdechy je aspoň to, že v naplánované trase nechybí průběh výšky, kdy tečka ukáže aktuální pozici a vy víte, jak dlouho ještě pojedete nahoru - resp. kolik je třeba nastoupat metrů. Kdybyste ale chtěli odbočit jinam, máte smůlu a jedete naslepo.

Tip: Srovnání mapy Cycle Europe a Topo Czech

I přes drobné výtky je navigace v neznámém terénu velmi dobrým pomocníkem. Před dvěma lety jsem tu jezdil bez navigace jen s mobilem a bylo to velmi nepohodlné; neustále zastavovat a otvírat mapy v mobilu. Edge 1030 je se svou velkou obrazovkou v tomto případě něco jako dar z nebes.