Mají hodinky Fénix 5X problém s fixací na cesty a signálem?

19.4.2017
Několikrát se mi při jízdě s Fénix 5X stalo, že se hodinky „přilepily“ na cestu, po které jsem prokazatelně nejel. A to i s nastavením, které toto chování má potlačovat
Problém na křižovatce

Celkem jasný zmatek na odbočce modrá TZ - žlutá TZ, kvůli kterému jsem zbytečně jel kus cesty zpět do kopce

Zdá se, že Fénix 5X má při jízdě problém s fixací na cestu. Několikrát se mi stalo, že se mi navigace, resp. zobrazení pozice na mapě, přilepilo na cestu, po které jsem prokazatelně nejel. Pokaždé to bylo v případě, že vedle sebe víceméně souběžně vedly dvě nebo více cest. A dlouho trvalo, než si hodinky všimly, že jsem jinde. Přitom fixaci na cestu mám standardně v hodinkách vypnutou (volba Uzamknout na silnici).

Poprvé se to stalo po cestě po vrstevnici nad Hoštejnem u Zábřehu na Moravě. Při odbočce na cestu, která byla o cca 20 metrů dříve, než odbočka, po které jsem měl podle navigace jet, mi hodinky ukazovaly asi 500 metrů, že jsem na plánované trase. Přitom místo po vrstevnici jsem jel kamsi do kopce. Ostatně je to vidět na prvním obrázku, kde vlevo je vidět krátká spojka mezi žlutou TZ a cestou, která je kousek vpravo. Zmatek je patrný i nahoře na křižovatce žluté TZ a modré TZ. Cesta, na kterou jsem ve skutečnosti na první odbočce vjel, je šrafovaná a je o kousek vpravo od žluté TZ.

Podruhé k chybě došlo v místě, kde jsem se odpojoval od plánované trasy (která minimalizovala výstup a sestupovala do údolí) a místo toho jsem dál pokračoval po vrstevnici. A ještě ve chvíli, kdy jsem jsem ujel skoro kilometr a plánovaná cesta už byla kdovíkde, si hodinky všimly, že jsem jinde a ještě k tomu o nějakých sto metrů výš. 

Potřetí se mi to stalo kousek za Brnem po cestě do Bílovic, kde po jedné straně řeky Svitavy vede červená TZ a po druhé straně modrá TZ, co se posléze odpojuje do stráně nad řekou - a po které jsem ve skutečnosti jel. Jenže až do půlky cesty jsem podle hodinek svištěl po červené a hodinky se z ní prostě nechtěly odpojit. Teprve až jsem vystoupal na trail ve stráni, to konečně pochopily. Bohužel z třetího obrázku to není příliš patrné, protože po oné červené jsem pak jel zpět a kolem řeky je navíc zástavba chatek. Skoková čára uprostřed v horní části však vidět je celkem zřetelně. Stejně tak křížení s čárou trasy v protisměru, kde hodinky jednoduše ustřelily.

Na čtvrtém obrázku je pak vidět, jak si hodinky zkracují cestu - jde o rovnou čáru na klikaté cestě a kousek za ní zkratku v zatáčce. Té zkratky jsem si všiml i na hodinkách, šipka s mou pozicí se tam totiž zcela zastavila. Přiznávám, že mne toto chování poněkud zaskočilo, můj Edge 705 takové problémy se signálem GPS a vůbec lepením se na cesty nemá.

Stále ale dávám hodinkám šanci, jsou v raném stádiu vývoje a vlastně ještě ani nejsou v prodeji. Věřím, že další iterace firmwaru budou tyto potíže postupně řešit.

Tagy: