Kamera Virb Ultra 30: Jak připojit externí senzory, které pak ukážou data ve videu

4.5.2017
Outdoorová kamera Virb není jen obyčejnou kamerou, co snese horší zacházení v přírodě. Umí zaznamenat průběh trasy pomocí GPS či připojit všechny myslitelné senzory a ty pak přidat do výsledného videa
Data ze snímačů

Do výsledného videa se vloží data z GPS a ze snímačů. Zde byly aktivní snímače rychlosti a tepu


Na to, jak je kamera Virb Ultra 30 opravdu maličká, skrývá obrovské možnosti. Nenatáčí jen video či pořízuje fotografie při jízdě, běhu nebo třeba seskoku padákem, ale umí zaznamenat i data z vaší aktivity. Obsahuje totiž GPS přijímač, takže ukládá vaši rychlost vertikální i horizontální, průběh sestupu či výstupu či vaši pozici. Tato data pak dokáže vložit do videa, které editujete v programu Virb Edit.

Jenže GPS není vždy přesná, zvlášť, když je umístěna na hrudi při jízdě na kole, kde vaše tělo stíní GPS signál přicházející z nadhlavníku. Ve výsledném videu pak vidíte třeba i nulovou rychlost, zatímco vy si to na kole svištíte třicítkou. V takovém případě se hodí, že Virb umí připojit řadu ANT+ senzorů. V tomto případě - jízda na kole - se hodí senzor rychlosti, který bývá umístěn na předním kole. Ve videu je pak rychlost pohybu již v pořádku.

To ale není vše - můžete přidat i senzory jako snímač tepu, kadenci, výkonu a teploty (Tempe). Data z těchto snímačů pak můžete při finální editaci vložit do videa, které tak přímo během vaší aktivity ukáže, jaký jste měli srdeční tep či jaká byla okolní teplota v daný okamžik. Video pak získává na atraktivnosti, protože lze sledovat kromě průběhu aktivity také řadu dalších údajů:

  • trasu, po které jste se pohybovali
  • rychlost pohybu 
  • rychlost sestupu nebo výstupu
  • kadenci šlapání
  • tepovou frekvenci
  • výškový profil
  • okolní teplotu 
  • vzdálenost, kterou jste urazili
  • přetížení, rychlost akcelerace či brždění
  • výšku skoku...

Zkrátka skoro vše, co zle z těchto snímačů a z GPS zjistit. Jak na to? Vstupte do menu kamery a zvolte Bezdrát./Snímače. Zde uvidíte seznam již spárovaných snímačů, další přidáte pomocí volby Přidat novou položku. Následně vyberete typ snímače a počkáte, až bude nalezen. A je to! Jakmile nyní spustíte nahrávání videa, budou se data z těchto snímačů automaticky ukládat. A pokud byste nějaký ze snímačů nechtěli při aktivitě používat, stačí jej zvolit a změnit stav na Vypnuto.

Poznámka: Ukázkové video nemá nijak valnou kvalitu, Youtube bohužel i celkem kvalitní obraz docela zeškaredí. Tak jako tak, je na něm vidět rychloměr, mapa trasy, tep a délka trasy.


Diskuse k článku (0)
Tagy: