Hodinky Vívoactive 3 se podobají Fénix 5S. Ale jen na první pohled

11.12.2017
Toto je samozřejmě velké zjednodušení a nadsázka, ale na první pohled to tak může vypadat. Nové hodinky Vívoactive 3 zkrátka vypadají skvěle a stojí méně než dvě třetiny ceny Fénix 5S
Vívoactive 3 vs. Fénix 5S

Zejména v bílém provedení je podobnost celkem nápadná

Třetí generace multisportovních hodinek Vívoactive 3 byla uvedena v závěru léta a ještě doteď má Garmin problémy s dodávkami některých verzí, zejména celočerného provedení. To svědčí o velké popularitě, jakou tento model má mezi potenciálními zákazníky. A já se tomu nedivím, zatímco předchozí dva modely byly hranaté a zejména ten druhý nebyl moc vhodný pro malá zápěstí, trojka má kulatý displej a svým vzhledem i velikostí připomíná Fénix 5S – asi nejhezčí hodinky, jaké má Garmin v nabídce; tedy minimálně pro ženy. 

S Fénixy 5S má VA3 společné rozměry – 43,4 mm vs. 42 mm, hodinky jsou tak jen o milimetr širší než Fénix 5S. Vívoactive 3 jsou však tenčí, mají jen 11,9 mm, zatímco Fénix 5S dosahují na 15 mm. Také hmotnost je vyšší u Fénix 5S – váží 67 gramů oproti 43 gramů u VA3. Podobné jsou i vzhledově, a to díky lunetě, kterou můžete mít ve stříbrném či černém provedení. Na Vívoactivech je ale luneta výraznější a je ostře řezaná, zatímco Fénixy ji mají hladkou a hezky zakulacenou. A je navíc o něco tenčí.

Na srovnávacích fotkách je také patrno, že Fénix 5S má menší displej – jeho rozměr činí 1,1“, zatímco Vívoactive 3 nabízí standardních 1,2“ (rozdíl 2,5 mm) jako Fénix 5 nebo Fénix 5X. A to včetně rozlišení 240 × 240 pixelů; Fénix 5S má pouze 218 × 218 px jako starší Fénix 3. Hodinky se také liší ovládáním. Zatímco F5S má stejně jako všechny Fénixy pět tlačítek, Vívoactive má tlačítko pouze jediné – přitom předchozí generace měla tlačítka dvě. Vívoactive 3 se spoléhá výhradně na dotykový displej a tlačítko v podstatě jen pro přístup do menu s aktivitami a jejich spouštění a ukončování.

Podtrženo a sečteno, podobnost s Fénixy 5S je opravdu jen na první pohled, na ten druhý už je jasné, že máte v ruce jiné hodinky. Už jen proto, že Vívoactive 3 funkcemi i cenou spadají spíše do střední třídy, zatímco Fénix 5S jsou top modelem, který umí nabídnout i safírové sklo či metalické řemínky. A nejen to, Fénixy podporují triatlon, pokročilé senzory ANT+ (wattmetery), mají více tréninkových funkcí a nabídnou i vyšší výdrž. Přestože mají Fénix 5S nejnižší výdrž z celé řady F5 (9 dní/14 hodin), stále je to o něco více, než kolik nabídne VA3 (7 dní/13 hodin).