Garmin Tempe: Externí čidlo teploty pro běh i jízdu na kole

20.2.2017
Pokud máte cyklopočítač nebo sportovní hodinky bez vestavěného čidla teploty, bude se vám hodit čidlo externí. Díky možnosti umístit jej opravdu kamkoliv není měřená teplota ovlivněna teplotou lidského těla
Srovnání velikostí

Tempe je opravdu maličké, což dobře vynikne na srovnání s hodinkami Vivoactive HR+


Čidlo Tempe je maličké jednoúčelové zařízení, které neumí nic jiného, než měřit venkovní teplotu. A právě v tom je jeho síla. Pokud máte hodinky s vestavěným čidlem, jsou výsledná měření teploty ovlivněna tím, zda jsou hodinky na ruce, zda jsou schovány pod manžetou košile apod. Jediným okamžikem, kdy hodinky budou měřit správně, je chvíle, kdy nejsou na ruce - třeba na řidítkách kola. 

Kam s tím prckem?

Tempe je napájeno klasickou baterií CR 232 jako mnoho dalšího příslušenství Garminu a jeho výdrž se počítá v řádech měsíců, ne-li let. Krytka je vodotěsná, takže dovnitř nevnikne vlhko a zařízení přežije i vykoupání. To jsem si nechtě ověřil, když jsem Tempe nechal na opasku kalhot a ty hodil do pračky. Čidlo měří, jakoby se nic nestalo.

Samotné čidlo je vloženo do maličkého držáku, jakési spony, s kterou jej lze připnout na třeba na kalhoty nebo nějaký tenký pásek. Není to ale spona jako taková, spíše „vanička“, do které se čidlo zacvakne. Prostor mezi vaničkou a čidlem je velmi malý, takže Tempe není možno připnout třeba na bowden řazení či brzdy, protože jsou zkrátka moc tlusté. 

Ideální je ale takové umístění, kde nebude čidlo vystaveno vlivu větru a svitu slunce. Když bude na řídítkách, může sluneční svit teplotu zvednout i o několik stupňů, naopak vliv protivětru při delším sjezdu o nějaký ten stupeň snížit. Kromě jiného jsem zkoušel umístit čidlo na ližiny sedla, kde chráněno proti obojímu - a pomohlo to. Alespoň ve srovnání s tachometrem Sigma, který mám umístěn na řidítkách a mohl jsem tak sledovat rozdíl teplot.

Měří dobře

K hodinkám nebo cyklopočítači se připojuje pomocí ANT+, spárování trvá nějakých deset sekund. Na zařízení není nutno nic mačkat, signál se vysílá neustále. Čidlo si pamatuje maxima a minima teploty za posledních 24 hodin, která dokáže ukázat v datových polích aktivity. Na hodinkách Vivoactive HR se však neukazuje maximum a minimum během spuštěné jízdy nebo běhu, což by byl užitečnější údaj. To, jaká byla nejvyšší a nejnižší teplota v průběhu jízdy na kole nebo běhu se tak dozvíte až z deníku Garmin Connect.

Čidlu chvíli trvalo, než se při výjezdu z garáže nebo teplé místnosti přizpůsobilo okolní teplotě - ostatně dobře je to vidět na přiložených grafech. Po nějakých pěti minutách už ukazuje skutečnou okolí teplotu. Stejně se chová i tachometr Sigma. Teplota zaznamenaná čidlem se plus minus nelišila od Sigmy, rozdíly byly jen v řádech desetin stupně, ať už nahoru, nebo dolů. Záleželo také na tom, zda svítilo slunce, zda foukal vítr atd. Oproti vestavěnému čidlu v hodinkách Vivoactive HR je tak snímač přesnější, hodinky ukazují zpravidla o stupeň až dva méně než Sigma. Stejně se chová třeba i Garmin Edge 520 nebo 820 - také ukazují méně, než je skutečnost.

K čemu znát teplotu?

Záznam teploty se ukládá do souboru FIT a přenáší se tak do deníku Connect, kde se můžete podívat na její průběh. Maximum je většinou údaj z počátku jízdy (alespoň teď v zimě, v létě bude na začátku jízdy zobrazeno naopak minimum), takže to není moc zajímavý údaj; jen ukazuje, jakou teplotu máte doma nebo v garáži.

Pro mne ale zobrazení průběhu teploty není nikterak důležité, nepotřebuji se tím kochat, až dojedu domů. Daleko důležitější je znát aktuální teplotu při jízdě a její průběh, zda klesá, nebo stoupá - a to zejména v době, kdy je okolo nuly. Díky tomu tak vím, zda bude cesta v lese zamrzlá, nebo rozbředlá, zda bude sníh tát, nebo už roztál a je z něj břečka, zda potok, který musím přejet, bude téct či nikoliv apod. Zkrátka mohu tomu přizpůsobit jízdu a trasu.

Nehledě na to, že když vím, kolik je stupňů, dokážu na základě předchozích zkušeností odhadnout, kdy mi začnou mrznout nohy v tretrách a zda už tedy není čas k návratu, abych nedojel s promzrlými konečky prstů. A přesně toto čidlo Tempe splní.

Není to však levná záležitost, stojí 790 korun a za tu cenu můžete pořídit tachometr, který má vestavěný teploměr - viz mnou používaná Sigma 1200 za čtyři necelých pět stovek. Jen musíte mít na řidítkách další zařízení a nevezmete si jej na běh nebo na lyže. Takže za mne dávat čidlu Tempe palec nahoru.

Garmin Tempe

  • externí čidlo teploty
  • možnost připnout na kolo nebo na oděv
  • bezdrátová komunikace ANT+
  • kompatibilita se všemi novějšími hodinkami a outdoorvými navigacemi
  • cena 790 Kč

Plusy

  • malé rozměry
  • dlouhá výdrž
  • přesné měření
  • pro široký rozsah aktivit

Minusy

  • Hůře se umisťuje na kolo (není moc kam...)

Diskuse k článku (1)
Tagy: