Edge 1030 a Forerunner 935: Rozdíly v naměřených venkovních teplotách jsou překvapivě velké

23.1.2018
Měření venkovní teploty věnuji u testovaných i svých zařízeních Garminu velkou pozornost. Zejména v zimě je pro mne důležité vědět, zda mrzne, či zda taje. V tomto ohledu je pro mne Edge 1030 poněkud zklamáním
Srovnání teplot

Po necelých deseti minutách už teplota na FR 935 klesla téměř k hodnotě, která venku panovala, zatímco na Edge 1030 je stále celkem vysoko

Už při testu prvního zařízení Garminu s venkovním teploměrem, který jsem měl v ruce - Edge 520 - jsem si všiml, že hodně proměřuje. Oproti tachometru Sigma 1200, který mám ověřen jako přesný, naměřil při podzimních teplotách o 2–3 stupně méně. Stejně tak Edge 820, který v zásadě stejný vnitřek. Přitom externí čidlo Tempe je přesné a měří v podstatě to samé jako Sigma 1200.

Tip: Garmin Tempe, externí čidlo teploty pro hodinky i navigace

Malé srovnání teploměrů

Následně jsem testoval čidlo v navigaci Edge Touring, kterou jsem chvíli zvažoval jako náhradu za dosluhující Edge 705. Ani zde čidlo nebylo přesné a ukazovalo cca o 2 stupně méně než Sigma - tedy stejně jako Edge 520 nebo Edge 820. Se sestavou Sigma 1200 a Edge Touring jsem také zkoušel hodinky Vívoactive HR a Edge 1030. Při venkovních teplotách okolo 8 stupnů jsem došel k závěru, že VHR ukazuje zhruba o stupeň méně a Edge 1030 o 1,5 stupně více.

Nepřehlédněte: Test senzorů teploty: Ani hodinky, ani cyklonavigace neukazují přesně

Před Vánocemi jsem si pak pořídil hodinky Forerunner 935 a opět srovnával s domácí meteostanicí a Sigmou 1200. A světe div se, šlo o první celkem přesné zařízení Garminu, které jsem takto testoval (a tedy i Fénix 5). Odchylky od Sigmy byly takřka zanedbatelné - když mrzlo, ukazovaly minus, když nemrzlo, šly do plusu. Za toto si ode mne hodinky zaslouží velkou pochvalu.

Edge 1030 vs Forerunner 935

Když se mi pak vrátil z reklamace Edge 1030, srovnal jsem i tuto cyklonavigaci s FR 935. A výsledky nejsou bohužel pro Edge 1030 příliš pozitivní. Už při nedávném testu jsem si všiml, že odchylka E1030 od skutečné teploty se mění v závislosti na absolutní teplotě. Čím je tepleji, tím je nižší - při pokojové teplotě šlo jen o jeden stupeň. Při cca 8 stupních jsou to stupně dva, při teplotách okolo nuly pak 2,5 stupně a když je pod nulou, tak až 3 stupně. 

Nesmíte minout: Velká recenze Edge 1030

Důležitým závěrem pro mne je, že když je nula, ukazuje Edge 1030 teplotu 2,5 stupně. Jakmile tedy klesne ukazatel pod tuto úroveň, vím, že mrzne - a jestli je minus jeden nebo minus pět, na tom už tolik nezáleží. Tedy záleží, přece jen když mrzne, až praští, vím, že se mám pakovat zpátky k domovu o něco rychleji, než když je nula. Ale už to není tak důležité jako vědět, zda vůbec mrzne.

Nevýhodou E1030 oproti FR 935 je ovšem fakt, že cyklopnavigace reaguje na změnu teploty pomaleji. Zatímco když vyjedu do mrazu, hodinky se na venkovní teplotu adaptují celkem rychle (po pár minutách), navigaci Edge 1030 trvá i čtvrt hodiny, než začnou ukazovat, co má. Zkrátka z teploměru v této navigaci jsem poněkud zklamán; naštěstí je to zatím jediné výraznější negativum, na které jsem narazil.

Tagy: